КЖЕ оголосила радіостанції «Хіт FM» дружнє попередження через порушення етичної норми в одному з етерів «Хеппі Ранок»

КЖЕ оголосила радіостанції «Хіт FM» дружнє попередження через порушення етичної норми в одному з етерів «Хеппі Ранок»

13 Листопада 2024
460
13 Листопада 2024
13:10

КЖЕ оголосила радіостанції «Хіт FM» дружнє попередження через порушення етичної норми в одному з етерів «Хеппі Ранок»

460
Комісія з журналістської етики зауважила, що в етері, в якому ведучі обговорювали «недоліки» жінок, порушені вимоги пункту 15 («Ніхто не може бути дискримінований через свою стать») Кодексу етики українського журналіста.
КЖЕ оголосила радіостанції «Хіт FM» дружнє попередження через порушення етичної норми в одному з етерів «Хеппі Ранок»
КЖЕ оголосила радіостанції «Хіт FM» дружнє попередження через порушення етичної норми в одному з етерів «Хеппі Ранок»

Комісія з журналістської етики (КЖЕ) оголосила дружнє попередження радіостанції «Хіт FM» через порушення вимоги пункту 15 Кодексу етики українського журналіста в етері програми «Хеппі Ранок» від 5 вересня 2024 року, який вели ведучі Юля Карпова, Роман Мельник та Ігор Шклярук. Про це повідомили на сайті КЖЕ.

5 вересня до КЖЕ надійшла скарга від Зої Базової, яка стверджувала, що в частині етеру, зокрема з 14-ї хвилини, ведучі обговорювали «недоліки» жінок. Так, ведуча навела три пункти, які коментували співведучі-чоловіки. 

31 жовтня 2024 року Комісія звернулася до радіостанції з проханням надати коментарі щодо можливих порушень в етері вимог пунктів 9 («Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного») і 15 («Ніхто не може бути дискримінований через свою стать») Кодексу етики українського журналіста, а також аргументів у скарзі.

5 листопада 2024 року медіа надіслало відповідь, підписану директором ТОВ «Телерадіокомпанія «Медіа Маркет» Віталієм Дроздовим, у якій зазначено, що ведучі обговорювали одну з ютуб-програм, яка не має стосунку до «Хіт FM» і в якій блогери висловили негативні думки про жінок з неголеними ногами. Медіа стверджує, що ведучі радіопрограми висловили негативне ставлення до таких заяв, водночас керівництво станції додатково обговорило з ними необхідність ще чіткіше демонструвати, що подібні висловлювання не відображають позицію радіостанції, та чіткіше висловлювати засудження мізогіністичних заяв.

У КЖЕ зауважили, що етер радіостанції «Хіт FM» від 5 вересня 2024 року порушує спірні питання щодо «стандартів» зовнішності та поведінки жінок у чоловічому сприйнятті.

Ведуча ініціювала розмову, представляючи «список речей, які чоловіки вважають огидними у жінках», і запросила двох співведучих-чоловіків висловитися. Перший стереотип стосувався нібито непривабливості для чоловіків неголених ніг у жінок. «Цікавий список знайшла, вирішила перевірити, хлопці, на вас. Речі, які чоловіки вважають прям огидними у жінках. Правда чи неправда, чи огидно чи, можливо, просто забавно. Жінки, які забувають видаляти волосся, для чоловіків — це прям “ну фу”, “ну ні”?» — сказала ведуча й додала, що вважає це «ознакою зрілості та емоційної дорослості».

Один співведучий висловив толерантність до природності: «Є волосся — це нормально. Це природа, розумієш. Мені нормально, огиди ніякої не викликає». Натомість інший зазначив: «Добре, я скажу за себе. Я люблю, коли волосся у дівчат тільки на голові». Кожен з ведучих чітко відокремив свої судження.

В етері також обговорили стереотипи про надмірну кількість макіяжу та споживання алкоголю.

Наприкінці ведуча зробила саркастичний коментар, натякаючи на поширені стереотипи, та іронічно припустила, як уявного чоловіка могли б дратувати всі ці риси разом: «А тепер уявіть, як би цього чоловіка дратувала жінка, яка дуже п’яна, в якої багато волосся й з дуже жирним макіяжем».

«Етер частково використовує мізогінічні теми, хоча подекуди вони подані в іронічному ключі й ведучі намагаються дистанціюватися від стереотипів, самі ж їх розвінчуючи. Однак, сама концепція “огидних” якостей, що стосується зовнішності та поведінки жінок, може сприяти поширенню стереотипів та об’єктивації. Крім того, жарти, які спираються на соціальні очікування щодо жінок, є принизливими та можуть укріплювати упереджене ставлення», — вважають у КЖЕ.

Комісія також зазначила, що етер має виражені елементи сексизму, оскільки обговорює «неприйнятні» риси в жінках з позиції очікувань та стандартів начебто чоловіків, а фрази на зразок «огидні для чоловіків» підкріплюють об’єктивацію жінок. Іронічні коментарі ведучої також не компенсують загальної сексистської тональності, вважають у КЖЕ.

Вживання слова «огидний», яке має виражено негативне емоційне забарвлення, для опису чийогось зовнішнього вигляду чи поведінки також може бути образливим і травматичним, особливо коли йдеться про суб'єктивні особистісні чи зовнішні риси.

«Радіостанції, що мають найбільшу аудиторію, мають бути свідомими того, що їх етери мають чи не найбільший вплив на формування суспільної думки, на відміну від, приміром, контенту, до якого споживачі отримують доступ за власним бажанням на онлайн-платформах. Як великі медіа, що мають значні ресурси для проведення передвипускової експертизи матеріалів, вони мають проявляти особливу уважність до можливих проявів дискримінаційного гумору та вживати всіх застережних заходів для того, аби уникнути дискримінації та стереотипізації в ефірах», — зауважили експерти.

Обговорення зовнішності, макіяжу чи норми вживання алкоголю є прийнятними темами для дискусії, однак важливо уникати прив’язки до статі та узагальнень. Це дасть змогу створити цікаві та відкриті дискусії, не вдаючись до гендерних стереотипів чи мізогінії, переконані в КЖЕ.

«Комісія не відмовляє медіа у свободі вибору тематики для розважальних програм, але закликає їх ретельніше працювати з досвідами аудиторії, адже гумор чи сатира як контент, що передусім створюється з розважальною метою, не мають спричинити додаткової ретравматизації читачів, слухачів чи глядачів, серед яких також і діти.

Зважаючи на викладене вище, з урахуванням відкритості медіа до виправлення власних помилок, Комісія вважає, що частина етеру "Хеппі Ранок" від 5 вересня 2024 року радіостанції "Хіт FM", який вели ведучі Юля Карпова, Роман Мельник та Ігор Шклярук, не порушує пункт 9 Кодексу етики українського журналіста, але порушує вимоги пункту 15, та висловлює ведучим та медіа "дружнє попередження"», — резюмувала Комісія. 

Експерти радять медіа:

  • відходити від створення контенту, у якому нормалізований сексизм і мізогінія щодо жінок;
  • розробити та впровадити системні заходи для створення недискримінаційного контенту в ефірах, зокрема шляхом проведення тренінгів для працівників медіа;
  • запровадити політики рівності та недискримінації в контенті та редакційній діяльності;
  • пам’ятати про важливу роль медіа у формуванні навичок медіаспоживання та виховання власної авдиторії.

Нагадаємо, у жовтні Комісія з журналістської етики оголосила дружнє попередження телеканалу «D1» через порушення вимоги пункту 10 Кодексу етики українського журналіста в сюжеті журналіста Михайла Назарова «В мерії Дніпра виявили російську агентку» від 13 серпня 2024 року. Комісія зауважила, що журналіст не надав міському голові Дніпра можливості прокоментувати ситуацію, тож це призвело до незбалансованості подання інформації.

Раніше КЖЕ оголосила журналісту та інтернет-виданню «Телеграф» публічний осуд через порушення вимог пункту 6 Кодексу етики українського журналіста в матеріалі про забудову урочища Китаїв. 

Фото: КЖЕ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
460
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду