Суспільне закликало вилучити з Талліннського міжнародного кінофестивалю російський фільм «Глухі коханці»

Суспільне закликало вилучити з Талліннського міжнародного кінофестивалю російський фільм «Глухі коханці»

12 Листопада 2024
614
12 Листопада 2024
17:12

Суспільне закликало вилучити з Талліннського міжнародного кінофестивалю російський фільм «Глухі коханці»

614
У фільмі виправдовується російська агресія і агресора зображують як жертву.
Суспільне закликало вилучити з Талліннського міжнародного кінофестивалю російський фільм «Глухі коханці»
Суспільне закликало вилучити з Талліннського міжнародного кінофестивалю російський фільм «Глухі коханці»

Суспільне мовлення закликає організаторів Талліннського міжнародного кінофестивалю «Темні ночі» вилучити фільм «Глухі коханці» («Deaf Lovers») російського режисера Бориса Гуца з офіційної програми фестивалю. Про це йдеться в заяві мовника, повідомляє «Суспільне Культура».

«Суспільне Мовлення висловлює незгоду та обурення з приводу включення фільму "Глухі коханці" (Deaf Lovers) російського режисера Бориса Гуца до офіційної конкурсної програми 28-го Талліннського міжнародного кінофестивалю "Темні ночі". Повністю поважаючи право фестивалю формувати свою програму на основі принципів недискримінації, плюралізму думок і мистецької свободи, ми рішуче закликаємо організаторів фестивалю переглянути своє рішення і виключити цей фільм з конкурсної програми, а також відмовитися від будь-яких подальших показів», — ідеться в заяві.

Суспільне також звертає увагу, що у фільмі виправдовується російська агресія і агресора зображують як жертву.

Мовник вважає, що таке рішення суперечить цінностям солідарності та підтримки, які фестиваль «пропагує впевнено та послідовно, й воно викликало у нас серйозне занепокоєння не лише як у суспільного мовника, але й як у виробника одного з фільмів, що увійшов до фестивальної селекції».

Водночас зазначається, що вдалося скасувати участь цього фільму у фокусній програмі Standing with Ukraine, проте цей виняток «відбувся без будь-яких офіційних заяв з боку фестивалю». І фільм досі присутній в українському пресрелізі, опублікованому на російськомовній версії сайту.

«Рефлексія в ігровій формі воєнних злочинів, вчинених росіянами в Бучі, що у контексті художнього (відтак — сформованого автором) монологу українського військового зіставляє розповіді про закатованих цивільних та репліку "війна — це бруд", видається таким, що знецінює та позбавляє суб’єктності жертв. З урахуванням пропонованої фільмом історії любові "української дівчини та хлопця з Росії", співчуття до якого задеклароване навіть на рівні фестивального трейлера, у монолозі, де "хлопець з Росії" жаліється на втому від війни, — можна вважати, що українські цивільні, вбиті конкретними російськими воєнними злочинцями, інструменталізовані до рівня тла історії передчасного примирення та ілюстрації тієї самої тези про "бруд", що виходить за всі можливі рамки навіть гнучкої етики», — йдеться в заяві.

Суспільне звертає увагу, що фільм також містить звинувачення українських військових у скоєнні воєнних злочинів, зокрема катуванні полонених.

Таке твердження, висловлене в художній формі не є елементом мистецького дієгезису — фактично це є прикладом інструменталізованої «м'якої сили» російських імперських наративів, що має на меті розмити відповідальність за скоєні злочини методами постправди й легітимізувати свої дії своєрідною печаткою схвалення, себто участю в офіційних програмах найпрестижніших та авторитетних світових подій, до яких входить Талліннський міжнародний кінофестиваль.

«Ми віримо, що Талліннський міжнародний кінофестиваль, впливовий майданчик культурної дипломатії, близький Україні та її митцям й мисткиням за сенсами й конкретними діями, виявить готовність почути консолідовану українську позицію та виявить довіру до її об’єктивності, не посилаючись до удаваної емоційності аргументів. Ми щиро сподіваємося на вашу підтримку України. Ми повинні пам'ятати, що майбутнє Європи та майбутнє самої демократії опиняються під загрозою щоразу, коли ми закриваємо очі на маніпуляції та викривлення сенсів», — зазначає Суспільне.

Заяву підписали:

  • режисер Тарас Томенко, продюсери Пилип Іллєнко, Андрій Ризванюк, Лук'ян Галкін, Альона Голякова, продюсерка з фестивального просування Наталія Мовшович («Сентиментальна подорож до планети Параджанова»);
  • режисер Роман Бондарчук, продюсерка Дар'я Бассель («Редакція»);
  • режисер Павло Остріков, продюсери Володимир та Анна Яценки («Ти — космос»);
  • продюсерки Ольга Бесхмельніцина та Дар'я Бассель, режисерка Оксана Карпович («Мирні люди»);
  • режисер Юрій Речинський («Dear Beautiful Beloved»);
  • Віталій Шереметьєв, продюсер;
  • Український інститут.

Нагадаємо, раніше Державне агентство України з питань кіно закликало організаторів Талліннського кінофестивалю «Темні ночі» (Tallinn Black Nights Film Festival (PÖFF)) не демонструвати російський фільм «Глухі коханці» режисера Бориса Гуца.

Фото: Tallinn Black Nights Film Festival. PÖFF

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
614
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду