Шапочка з фольги як символ російської єдності: дайджест пропаганди за 8–10 листопада 2024 року

Шапочка з фольги як символ російської єдності: дайджест пропаганди за 8–10 листопада 2024 року

11 Листопада 2024
463
11 Листопада 2024
13:48

Шапочка з фольги як символ російської єдності: дайджест пропаганди за 8–10 листопада 2024 року

«Центр стратегічних комунікацій»
463
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 8–10 листопада 2024 року.
Шапочка з фольги як символ російської єдності: дайджест пропаганди за 8–10 листопада 2024 року
Шапочка з фольги як символ російської єдності: дайджест пропаганди за 8–10 листопада 2024 року

Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням

  1. Кремлеботи відхрещуються від вояків Кім Чен Ина.
  2. Як фейкороби зняли мультфільм від імені Міноборони України.
  3. Трамп не уповноважував свого «підрядника» висловлюватись про Крим.
  4. «Шолом Вітчизни» проти «супутників НАТО».

Кремлеботи відхрещуються від вояків Кім Чен Ина

Російська пропаганда не припиняє відхрещуватись від залучення військ КНДР до війни. Навіть після пресконференції під час саміту БРІКС у Казані, на якій Путін не став заперечувати присутність військ КНДР у РФ, кремлеботи все ще наполягали, що відповідні повідомлення — це «просто вкид».

Йдеться не про поодиноких пропагандистів, які чомусь розсинхронізувалися з Кремлем. Як повідомляє проєкт  «Ботнадзор», для того, щоб переконати росіян у відсутності північних корейців на просторах «матінки-Росії», розгорнута ціла інформаційна кампанія. Активність ботів розпочалась ще 13 жовтня, коли Володимир Зеленський повідомив, що солдати з КНДР можуть з’явитися на війні. Тоді боти прокоментували 1295 із 1515 опублікованих за цей час дописів зі згадкою КНДР. 

Загалом у кампанії використали понад 2,6 тисячі неавтентичних профілів, які залишили понад 10 тисяч коментарів. Найбільшу їхню кількість (714 повідомлень під 90 дописами) було опубліковано 1 листопада, після заяви держсекретаря США Ентоні Блінкена про перекидання військових із КНДР у Курську область. Другий сплеск активності (881 коментар під 83 дописами) стався вже після заяви української влади про те, що вояки Кіма потрапили під обстріл.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто насправді «інтернаціоналізує» війну

У коментарях боти звинувачували президента України в тому, що він «вигадує, щоб йому дали зброю і гроші», і що «не розуміє, що якщо КНДР дали б свою армію на СВО, то Україну вже протоптали б до Львова».

У десятках коментарів боти запевняли, що то не вояки КНДР, а якути та буряти. Також вони звинувачували США в недоречності заяв на цю тему — буцімто через «американських найманців», які воюють у лавах ЗСУ.

НАСПРАВДІ ж Росія готується розпочати наступ у Курській області, для чого зібрала в регіоні 50 тисяч військових, серед яких — солдати з Північної Кореї, повідомила  газета The New York Times.

Нагадаємо, за оцінкою американської розвідки, близько 10 тисяч військових з КНДР уже перебувають у Курській області. 5 листопада міністр оборони України Рустем Умеров повідомив про перше бойове зіткнення українських солдатів із вояками Кім Чен Ина.

Як фейкороби зняли мультфільм від імені Міноборони України

На додачу російська пропаганда ще й склепала фейковий анімаційний ролик, який нібито поширило Міністерство оборони України. На початку короткого ролика козаки відбивають напад ворогів, на вигляд — військ Золотої Орди. Потім дія переноситься в сьогодення, де сучасна українська армія протистоїть солдатам під прапором КНДР. «Змогли тоді — зможемо і зараз!» — промовляє закадровий голос і запрошує вступити до лав ЗСУ.

НАСПРАВДІ на офіційних сторінках МОУ (вебсайт, акаунти в іксі, фейсбуку, інстаграмі, канал на ютубі) такого ролика немає. Майже всі ресурси, які публікували відео, — це московські або промосковські медіа та блогери.

Про російське походження фейку свідчить і те, що наприкінці відео закадровий голос промовляє слово «зараз» із наголосом на другий склад, що абсолютно не відповідає українській вимові. 

Як з’ясували фактчекери проєкту «Ґвара Медіа», у московських аніматорів було «джерело»: стокові зображення українських солдатів, які можна завантажити на сайті iStock за €9 (або безплатно в рамках пробного періоду).

Трамп не уповноважував свого «підрядника» висловлюватись про Крим

До речі, про відправку «американських військових до України». «У нас є новини для Зеленського, який каже, що Україна припинить війну тільки після повернення Криму. Якщо пріоритет України — повернути півострів, змусивши американських солдатів воювати, то українці самі по собі», — заявив Браян Ланза, старший радник Дональда Трампа

При цьому Ланза наголосив, що «поважає українців, які мають левові серця, але пріоритетом США є припинення вбивств та мир. Тому повернення Криму не входить у наші пріоритети. Якщо президент Зеленський підходить до столу переговорів із таким переконанням, то показує нам, що він несерйозний».

НАСПРАВДІ «Брайан Ланза був лише підрядником на передвиборчу кампанію. Він не працює на президента Трампа і не виступає від його імені»,  відповіли  9 листопада в команді Трампа.

А Дмитро Литвин, радник президента України, прокоментував висловлювання Ланзи так: «Це все слова в один бік. Проблема в тому, що це Путін хоче більше війни, більше смертей і більше захопленої землі, а не Україна. Вона пропонує мир ще з 2022 року — є повністю реалістичні пропозиції. І це Росію треба змусити почути, що мир потрібен і він має бути надійним».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Росію не влаштовує «план Трампа» щодо України

«Ми не можемо погодитися на те, щоб забути про Крим з усіх точок зору, тому що з погляду нашого конституційного права про це не може бути й мови. Конституція не дозволяє жодному уряду чи президенту жертвувати територіальною цілісністю. Це абсолютно неможливо. З політичної точки зору, це теж неможливо, тому що я не можу уявити собі уряд або президента, який би на це погодився», — сказав голова комітету Верховної Ради з питань зовнішньої політики Олександр Мережко.

«Україна повинна мати можливість відновити свою країну у тому вигляді, в якому вона була раніше, і не має бути жодного елементу поступки незаконному вторгненню з боку Росії. Це позиція Лондона і вона не змінилася після перемоги Трампа в США», — зазначив  голова Мінфіну Великої Британії Даррен Джонс.

«Шолом Вітчизни» проти «супутників НАТО»

І наостанок про смішне. У Воронезькій області вчителі сімох шкіл провели акцію «Шолом Вітчизни», під час якої виготовили і наділи шапочки з фольги — для «захисту від впливу супутників НАТО». Зробити це їм наказали в місцевому відділенні партії «Єдина Росія».

Насправді ж відповідне розпорядження від імені путінської партії вчителям розіслав білоруський пранкер Владислав Бохан. Він використав старий бланк із логотипом «Єдиної Росії», а «наказ» згенерував за допомогою нейромережі, яку спеціально навчив «чиновницької мови». Ось так російські педагоги отримали розпорядження щодо «зміцнення патріотизму, підвищення обізнаності та навичок освітян у галузі цивільної оборони, уміння використовувати підручні матеріали для створення примітивних засобів захисту перед обличчям загроз з боку НАТО».

Виконувати вказівку педагоги взялися з неабияким ентузіазмом, публікуючи відео- і фотозвіти. «Шапочка з фольги має стати символом єдності та стійкості перед лицем зовнішніх викликів», — каже одна з вчительок. У соцмережах цю абсурдну акцію, звісно ж, висміяли, але у міністерстві освіти Воронезької області вирішили вдавати, що конфузу не сталося: «Наші вчителі вкотре продемонстрували свій патріотичний настрій, високу старанність і креативний підхід до будь-якої задачі».

До речі, це вже не перша подібна акція Бохана. Так, у 2022 році пранкер спонукав керівництво школи в місті Клин провести суботник і сфотографуватися з плакатом «Один народ, одна нація, один праVитель». А у 2023-му переконав керівництво шкіл в Архангельській області прославляти самого себе як «героя СВО» і «потомственного помора».

НАСПРАВДІ все це не смішно, а страшно, адже російські вчителі готові бездумно виконувати навіть явно абсурдні вказівки партійного начальства. Не дивно, що тамтешніх педагогів традиційно залучать до фальсифікації виборів, і що російська школа займається не стільки освітою, скільки ідеологічною промивкою дитячих мізків. На жаль, це відбувається не лише у РФ, але й на окупованих територіях України.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
«Центр стратегічних комунікацій»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
463
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду