«Репортери без кордонів» закликали Сербію боротися з тиском на журналістів та пропагандою

«Репортери без кордонів» закликали Сербію боротися з тиском на журналістів та пропагандою

8 Листопада 2024
457
8 Листопада 2024
17:02

«Репортери без кордонів» закликали Сербію боротися з тиском на журналістів та пропагандою

457
RSF відзначають відсутність боротьби за свободу слова з боку влади і називають Сербію «слабкою ланкою Європи»
«Репортери без кордонів» закликали Сербію боротися з тиском на журналістів та пропагандою
«Репортери без кордонів» закликали Сербію боротися з тиском на журналістів та пропагандою

Міжнародна організація «Репортери без кордонів» закликала владу Сербії боротися за свободу преси та проти пропаганди. Приводом для звернення є нещодавня низка нападів та погроз журналістам, системний тиск на медіа судовими процесами та відсутність боротьби з російською пропагандою.

Як йдеться у заяві «Репортерів», щонайменше чотири журналісти нещодавно зазнали нападу під час репортажів про антиурядові протести в Сербії після смертельної аварії на залізничному вокзалі Нові-Сад.

5 листопада нападники розбили камеру сербського незалежного каналу N1 і повалили оператора Euronews, а репортерів місцевого радіо 021 облили фарбою та закидали пластиковими пляшками. Після протесту в Белграді тієї ж ночі проти демонтажу мосту ультраправий політик напав і погрожував вбивством оператору інформаційного агентства FoNet.

Крім того, на думку RSF, у Сербії доступ громадян до надійної інформації ще більше підривається російською пропагандою та судовими процесами (SLAPP) проти ЗМІ.

RSF обговорив ці питання під час своєї місії в Белграді з 31 жовтня по 4 листопада з представниками журналістів, міжнародної спільноти та сербської влади — міністром інформації Деяном Рістичем і радником президента Сербії з питань ЗМІ Сузаною Василевич. Вони закликали представників влади вжити заходів проти безкарності злочинів, скоєних проти журналістів, протиправних судових процесів проти них та проти дезінформації Кремля.

На думку RSF, влада Сербії потребує термінових дій у таких трьох сферах:

  • Напади на журналістів і відсутність правосуддя

Окрім знакової справи про вбивства Славка Чурувії 1999 року та інших журналістів, правосуддя не відбулося також в нещодавніх справах, таких як погрози вбивством журналістам із Нового Саду Ані Лалич і Дінкові Грухоньїчу у березні 2024 року. Цим погрозам передували неодноразові наклепницькі висловлювання лідера парламентської більшості. А особа, підозрювана у цих погрозах, втекла із Сербії, перебуваючи під арештом.

Під час своєї місії в Белграді RSF висловив стурбованість політичними нападами на журналістів і попросив уряд створити умови для того, щоб система правосуддя швидко притягнула до відповідальності авторів злочинів проти журналістів.

  • Позови про зловживання (SLAPP)

Фізичні та юридичні особи, пов’язані з урядом, подали кілька судових позовів, щоб змусити замовкнути національні та місцеві медіа, які мають менше ресурсів для захисту в суді. Проти незалежного розслідувального онлайн-видання KRIK завели 16 судових процесів.

На своїх зустрічах з Деяном Рістичем і Сюзаною Василевич RSF закликав їх працювати над законодавчими та незаконодавчими заходами проти SLAPP на основі останніх рекомендацій Ради Європи та Європейської Комісії.

  • Російська пропаганда

На розслідування RSF у вересні 2024 року про пропагандистську фабрику Кремля в Белграді, RT Balkan, правляча більшість, проурядові ЗМІ і навіть президент Сербії відреагували поширенням дезінформації. RSF неправдиво звинуватили в тому, що RSF є «розвідкою» та «інструментом Заходу» і начебто підтримали смертоносний авіаудар по громадському мовнику RTS у 1999 році.

Перебуваючи в Белграді, RSF попросила владу застосувати сербський закон, який RT Balkan порушує через відсутність прозорості, якщо Сербія відмовляється застосовувати санкції ЄС щодо російських пропагандистських медіа.

Сербія займає 98 місце зі 180 країн у Всесвітньому індексі свободи преси RSF за 2024 рік. Це передостаннє місце у Європейському Союзі (ЄС) і Балканській зоні.

Нагадаємо, нещодавно міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) звернулася до Європейського Союзу з проханням притягнути Сербію до відповідальності через роботу в цій країні російської державної медіамережі RT. 

RSF стверджують, що філія RT Balkan у Белграді «адаптовує наративи Кремля» до місцевих реалій і транслює російську пропаганду на всю південно-східну Європу.

Читайте також: 

Фото: жилетка журналіста сербського Радіо 021, розфарбована кольоровим напиленням / RSF

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
457
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду