Пропозиції експертів з інформаційної безпеки до внутрішнього Плану перемоги (ДОКУМЕНТ)

Пропозиції експертів з інформаційної безпеки до внутрішнього Плану перемоги (ДОКУМЕНТ)

8 Листопада 2024
1711
8 Листопада 2024
17:00

Пропозиції експертів з інформаційної безпеки до внутрішнього Плану перемоги (ДОКУМЕНТ)

1711
ГО «Детектор медіа» публікує документ, напрацьований експертною спільнотою за підсумками зустрічі з Дмитром Литвином
Пропозиції експертів з інформаційної безпеки до внутрішнього Плану перемоги (ДОКУМЕНТ)
Пропозиції експертів з інформаційної безпеки до внутрішнього Плану перемоги (ДОКУМЕНТ)

5 листопада відбулася закрита зустріч радника Президента України з питань комунікацій Дмитра Литвина з представниками організацій, що займаються протидією дезінформації та інформаційною безпекою, яку ініціювала громадська організація «Детектор медіа». За підсумками обговорення експерти підготували документ, що був переданий Дмитру Литвину. В документі висвітлені основні проблеми та пропозиції до Внутрішнього плану дій для зміцнення інформаційної стійкості України. Детальніше про саме обговорення читайте в матеріалі «Державна комунікація вимагає перезавантаження».

Основні обговорені проблеми та рекомендації щодо їх вирішення

1. Недостатність комунікації та координації між відомствами у питаннях стратегічних комунікацій. Відсутність належного залучення громадянського суспільства до формування інформаційного наративу.

Пропозиції

Для побудови ефективної системи стратегічних комунікацій необхідно:

  • Налагодити координацію між держінституціями в питаннях стратегічних комунікацій;
  • Системно залучити громадянське суспільство до формування наративу та комунікації з громадянами України; 
  • Чітко зафіксувати ролі та функції держінституцій, центрів протидії дезінформації, громадянського суспільства, національних та регіональних медіа, місцевої влади тощо;
  • Оновити, із залученням громадянського суспільства, План заходів з реалізації Стратегії інформаційної безпеки.

2. Низька відкритість та прозорість у комунікаціях влади. Політика «кругової оборони» замість реагування на кризові питання — наприклад, комунікація щодо питань мобілізації, демобілізації, комунікація з сім'ями зниклих безвісти тощо. Держава транслює «оптимістичні» наративи про перемогу — це розслабляє, натомість чесне відображення ситуації на фронті мотивувало би громадськість до дій. Несприйняття критики владою, комунікація лише «зручних» тем. Незрозуміло, хто за що відповідає у комунікаціях, хто формує наратив і як він імплементується.

Пропозиції

  • Перезавантажити комунікації з боку влади, коментувати не лише «зручні» теми, а ті, які турбують суспільство; 
  • Вдосконалити систему військових медіа — посилити комунікацію з суспільством про воєнні події та наративи. Сформувати орган цивільного/громадського нагляду за діяльністю військових медіа;
  • Налагодити ефективну роботу з іноземними журналістами в основних містах — Києві, Львові, прифронтових обласних центрах, — щоб вони розуміли, куди звертатися у пошуках спікерів, фіксерів, орієнтирів. Гарний взірець — Харків Медіа Хаб.

3. Телемарафон «Єдині новини» потребує зміни формату. В поточному вигляді він втрачає довіру, виглядає як продовження пресслужб органів влади та створює ризики для свободи слова в країні — це, зокрема, відзначають міжнародні партнери та вітчизняні експерти. Телемарафон не виконує функцію діалогу з суспільством щодо чутливих питань.

Пропозиції

  • Оскільки немає намірів закривати телемарафон, то варто утворити орган громадського нагляду за його роботою;
  • Із залученням громадськості напрацювати зміни до поточного формату телемарафону, громадськість готова надати рекомендації. 

4. Брак комунікації від держави — як на закордонні аудиторії, так і всередині України. Недостатньо спікерів, відсутні комунікатори важливими мовами — франкомовні, іспаномовні, арабськомовні тощо.

Пропозиції

  • Створити посаду щоденного спікера ОП / державного комунікатора — для оперативного реагування на важливі події, забезпечення стабільного каналу комунікації; 
  • Розширити пул комунікаторів ключовими іноземними мовами.

5. Українці закордоном: бракує розуміння, бракує комунікацій. Відсутні системні дослідження, як впливає дезінформація та російські наративи на українців за кордоном: це може стати проблемою, коли постане питання виборів. Є великий потенціал українців які за кордоном, проте він не використовується: відсутні меседжі та розуміння, як їм долучитися до боротьби з дезінформацією. 

Пропозиції

  • Дослідити вплив російських наративів на закордонних українців та сформувати канали комунікації з ними;
  • Консолідувати закордонних українців навколо засадничих речей: довіри до української держави, державних інституцій, українських медіа; 
  • Залучати закордонних українців до відслідковування меседжів РФ, боротьби з пропагандою та поширення української позиції. Структурувати залучення активної громадськості закордоном — наприклад, створити українські громадські хаби.

6. Проблеми із соцмережами та телеграм-каналами — в реальному часі анонімні телеграм-канали часто поширюють секретну інформацію про прильоти та стан ППО. Це не лише підвищує ризики для інформаційного простору, але й формує перекіс у ставленні суспільства до телеграм-каналів та професійних медіа: підвищує популярність анонімних телеграм-каналів, сприяє перетворенню їх на основне джерело новин для громадян замість професійних медіа, які дотримуються стандартів і несуть відповідальність за інформацію. Правила мають бути єдиними для всіх типів медійних ресурсів. Це включає реєстрацію телеграм-каналів та інших платформ з мільйонною аудиторією (наприклад, найбільших українських каналів YouTube, TikTok) як онлайн-медіа за європейськими стандартами. Така реєстрація передбачає прозоре розкриття інформації про власників, маркування реклами та дотримання стандартів відповідальності за контент. Загроза від ШІ — слабке регулювання соцмереж ускладнює боротьбу з фейками.

Пропозиції

  • Обмежити витоки інформації від Сил оборони до анонімних ТГ-каналів, надавати важливу інформацію в першу чергу професійним медіа;
  • Не посилювати сумнівні тг-майданчики репутацією держави — це стосується інтерв’ю та ексклюзивів;
  • Відмовитись від використання Telegram як каналу для внутрішніх комунікацій органів влади для уникнення витоків інформації;
  • Розвивати державні комунікації на альтернативних Telegram каналах — наприклад, WhatsApp;
  • Проактивно сприяти реєстрації телеграм-каналів та інших платформ з мільйонною аудиторією (наприклад, найбільших українських каналів YouTube, TikTok) як онлайн-медіа за європейськими стандартами;
  • Вдосконалити регулювання великих онлайн-платформ, впровадити механізми FIMI для боротьби із зовнішніми інформаційними впливами. 

7. Місцеві медіа у кризовому стані — щотижня закривається одне місцеве медіа, брак фінансування та мобілізація персоналу поглиблюють проблему. Разом з тим, місцеві медіа мають високу довіру людей.

Пропозиції

  • З боку влади та топпосадовців публічно декларувати підтримку медіа та невідворотність покарання за злочини проти журналістів;
  • Розробити і прийняти постанову Кабміну про бронювання для журналістів;
  • Розширити інструменти фінансової підтримки місцевих медіа.

8. Відсутність ефективної комунікаційної стратегії для тимчасово окупованих територій — немає чіткої координації та кінцевого відповідального органу, який би займався страткомом у цих регіонах.

Пропозиції

  • Сформувати сценарії розвитку подій на ТОТ;
  • Визначити орган, відповідальний за стратегічні комунікації на ТОТ, до діяльності якого має бути залучене і громадянське суспільство;
  • Оновити, із залученням громадянського суспільства, План заходів з реалізації Стратегії діяльності Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України на 2024-2026 роки.

Титульне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1711
Читайте також
04.11.2024 01:02
Олександр Морський
для «Детектора медіа»
2 444
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду