У Києві презентували результати щорічного дослідження про медіавподобання та медіаграмотність українців

У Києві презентували результати щорічного дослідження про медіавподобання та медіаграмотність українців

7 Листопада 2024
1881
7 Листопада 2024
15:44

У Києві презентували результати щорічного дослідження про медіавподобання та медіаграмотність українців

1881
Дослідження показало, що більшість українців дізнаються новини із соціальних мереж, все менше дивляться телемарафон і воліють довіряти інформації, яку їм повідомляють рідні та друзі.
У Києві презентували результати щорічного дослідження про медіавподобання та медіаграмотність українців
У Києві презентували результати щорічного дослідження про медіавподобання та медіаграмотність українців

У Києві презентували результати щорічного всеукраїнського опитування «Українські медіа: ставлення та довіра у 2024 році». Його провела дослідницька компанія InMind на замовлення міжнародної неприбуткової організації Internews Network, що реалізує «Медійну програму в Україні» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). 

Мета дослідження — отримати інформацію про ставлення українців до медіа та споживання різних типів медіа, рівня їхньої медіаграмотності та вміння розрізняти неправдиві наративи.

Результати опитування представили директорка Internews в Україні Джилліан МакКормак, заступниця директорки Internews в Україні Оксана Майдан та програмна менеджерка Internews Network Олена Васіна.

За словами директорки Internews в Україні Джилліан МакКормак, українці стали частіше визначати інформаційні маніпуляції як нагальну проблему, що впливає на їхнє життя, хоча їхня вразливість щодо дезінформації зростає.

«У нинішньому році спостерігається збільшення споживання новин у соціальних мережах, водночас використання новинних сайтів зменшується. Споживання новин з телебачення, радіо та друкованої преси залишилося на рівні минулого року. Продовжує зростати кількість тих, хто користується смартфонами для споживання новин, — до 90%. Серед молоді цей показник становить ще більше — 97%», — розповіла Джилліан МакКормак.

За її словами, для для визначення особливостей медіаспоживання, довіри до медіа та рівня медіаграмотності під час дослідження були виділені такі категорії населення:

  • мешканці невеликих населених пунктів, розташованих недалеко від ліній бойових дій;
  • внутрішньо переміщені особи в Україні;
  • переміщені особи, які тимчасово проживають за кордоном; 
  • військовослужбовці, які знаходяться у районах проведення бойових дій та на інших польових позиціях;
  • мешканці територій, що тимчасово окуповані, блоковані та/або на яких ведуться бойові дії.

З ними були проведені фокус-групові дискусії та глибинні інтерв’ю, в результаті яких отримані дані за такими темами:

  • Використання джерел для отримання новин;
  • Динаміка споживання різних типів медіа;
  • Рівень довіри до новин у медіа;
  • Споживання та рівень довіри до телемарафону «Єдині новини»;
  • Споживання медіа різними категоріями населення;
  • Готовність платити за доступ до інтернет-медіа;
  • Обізнаність про потенційні ризики користування соціальними мережами;
  • Вміння розпізнавати дезінформацію, неправдиві наративи та замовні матеріали в медіа тощо.

Заступниця директорки Internews в Україні Оксана Майдан розповіла про особливості доступу до новин жителів тимчасово окупованих територій та територіях бойових дій, а також — про медіаспоживання внутрішньо переміщеними особами, жителями тимчасово окупованих територій та зон бойових дій, переміщеними українцями за кордоном та військовослужбовцями: «Більшість респондентів зазначили, що національні новини споживають через соціальні мережі, онлайн-медіа та телебачення, але віддають перевагу регіональним газетам і радіо».

Кажучи про те, як змінився рівень довіри українців до різних джерел інформації, Майдан повідомила, що офіційні джерела втрачають цю довіру. «Скажімо, Генеральному штабу Збройних сил цей рівень знизився у порівнянні з минулим роком на 17% — з 80% до 63%. Довіра до Офісу Президента як джерела інформації також знизилася — з 69% минулого року до 44% цього року. А довіра до уряду як джерел інформації зменшилася до 41%, тоді як у 2023 році це показник сягав 59%», — сказала Оксана Майдан.

Довіра до більшості видів медіа, включно із соціальними мережами та онлайн-медіа, за словами Майдан, за останній рік знизилася. Виняток складають національне та регіональне радіо, а також друковані медіа, довіра до яких зросла. Також стало більш популярним Українське радіо Суспільного мовника України: 39% респондентів зазначили, що найчастіше слухають його для отримання новин, тоді як минулоріч таких було 21%.

Інтерв'ю та фокус-групи проводилися з травня до липня 2024 року. Загалом було опитано 3 000 респондентів у містах України з населенням 50 000+ у Київській, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях. Похибка вибірки не перевищує 2,5%. Були проведені очні інтерв'ю, а також фокус-групи та інтерв'ю з такими групами українців: мешканці невеликих населених пунктів, розташованих поблизу бойових дій; внутрішньо переміщені особи; військовослужбовці Збройних сил України; українці, переміщені до Польщі, Німеччини, Чехії, Італії, Іспанії, Литви, Латвії, Естонії, Великої Британії, Ірландії, Нідерландів, Румунії та Болгарії; мешканці тимчасово окупованих територій та/або територій, де точаться активні бойові дії (Луганська, Донецька, Запорізька й Херсонська області).

Читайте також:

Найбільш надійним джерелом інформації для українців залишаються родина й друзі, — дослідження USAID-Internews

Telegram зберігає лідерство серед соцмереж у споживанні новин, але зростає занепокоєння щодо розповсюдження фейків, — дослідження USAID-Internews

47% громадян вважають дезінформацію актуальною проблемою, — дослідження USAID-Internews

Кількість глядачів телемарафону «Єдині новини» скоротилась до 47%, — дослідження USAID-Internews

Найбільш надійним джерелом інформації для українців залишаються родина й друзі, — дослідження USAID-Internews

Фото: скриншот відео презентації

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1881
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду