Кейс: Комунікаційна кампанія для набору суддів апеляційних судів
Кейс: Комунікаційна кампанія для набору суддів апеляційних судів
ВККСУ отримала важливе завдання — призначити 550 суддів апеляційних судів на фоні загальної нестачі понад 3 тисяч суддів у країні. Добір суддів апеляційних судів на відкритому конкурсі з-поміж, зокрема, практикуючих юристів та науковців, має вирішити кадрові проблеми у судовій владі, і відновити довіру професійної спільноти та громадськості до судової системи.
Комунікаційний виклик:
Гостра нестача суддів у судовій системі у поєднанні з певною недовірою професійної спільноти до відкритості і прозорості першого в історії України конкурсу на заняття посад суддів апеляційних судів, значно ускладнює завдання ВККСУ – укомплектувати систему апеляційних судів 550 суддями, а також перезавантажити судову владу, залучивши до суддівської роботи значну частину правників не з судової системи, а саме практикуючих адвокатів та науковців. Участь у конкурсі вимагає від кандидатів значних часових затрат та зусиль. Окрім того через відкритість конкурсу, кандидати могли мати побоювання, що оцінювання може публічно вказати їх недостатню професійну підготовку чи когнітивні здібності.
Комунікаційний виклик – сформулювати і донести до цільових аудиторій потужний і переконливий brand promise ВККСУ про відкритість, прозорість, прогнозованість конкурсу на посади суддів апеляційних судів.
Комунікаційне рішення:
Проєкт «Трансформація комунікацій» (ТСА) та агенція BeCentric розробили та імплементують першу в Україні комунікаційну кампанію, направлену на «рекрутмент» фахових правників на посади суддів апеляційного суду. Окремий напрямок кампанії направлений на діалог з громадянським суспільством про конкретні якісні зміни у підходах до добору і оцінювання суддів, які підвищують доброчесність та підзвітність судової влади перед суспільством.
В рамках кампанії використовувалися різні комунікаційні інструменти, зокрема: медіа-тренінги для спікерів ВККСУ, 15 грудня 2023 року відбулася прес конференція для українських ЗМІ, на якій офіційно оголосили про старт конкурсу на посади суддів апеляційних судів. ТСА та BeCentric створили 4 відео, які розповідали про значення судової реформи та процес відбору суддів. Також, робота велась у соціальних мережах. Окрім відео, було опубліковано 26 постів, інфографіки завдяки чому понад 7 мільйонів людей отримали інформацію про конкурс, його умови та вплив на судову систему України.
Однією з важливих особливостей кампанії було локалізоване висвітлення подій. Контент адаптували для різних регіонів, що дозволило краще залучити місцеві громади та правничу спільноту. Кампанія стикнулася з викликами, зокрема організованими інформаційними атаками, які намагалися дискредитувати процес відбору. Наприклад, повідомлення зі сторони ботів про непотизм у конкурсному процесі. Для боротьби з цими атаками команда ретельно моніторила ЗМІ та соціальні мережі, оперативно реагуючи на ці повідомлення та поширюючи адресні спростування де вони були необхідні.
Проміжні результати:
Комунікація судової реформи допомагає її учасникам розібратися, як працює реформа і знайти свою роль та можливості впливу.
На 550 конкурсних посад подали заявки близько 2 тисяч кандидатів, і, що важливо, — 47% кандидатів не мають суддівського досвіду, є практикуючими юристами або науковцями, що показує високий рівень зацікавленості серед фахівців.
Наразі триває оцінювання суддів на посади апеляційних судів. Закінчення конкурсу планується в січні-лютому 2025 року.