В Україні стартував проєкт по боротьбі з раком в умовах війни «ОнкоПросвіта»

В Україні стартував проєкт по боротьбі з раком в умовах війни «ОнкоПросвіта»

5 Листопада 2024
706
5 Листопада 2024
12:59

В Україні стартував проєкт по боротьбі з раком в умовах війни «ОнкоПросвіта»

706
Провідні онкологи Україні створили понад 20 інформативних відео та анімаційні ролики, що допоможуть подолати бар’єри суспільства щодо профілактики, діагностики та лікування раку
В Україні стартував проєкт по боротьбі з раком в умовах війни «ОнкоПросвіта»
В Україні стартував проєкт по боротьбі з раком в умовах війни «ОнкоПросвіта»

В Україні кожен п'ятий пацієнт дізнається про свій онкодіагноз на останній стадії. Кожен четвертий хворий не переживає року з моменту діагностики. Це стосується навіть тих видів раку, які можна виявити без складного обладнання, як от рак шкіри чи грудей. При цьому, від 30% до 50% онко недуг можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя, зазначають у Всесвітній організації охорони здоров'я (ВООЗ). 

Саме тому громадська організація “Центр дієвих рішень” започаткувала проєкт «ОнкоПросвіта». Це просвітницька ініціатива, створена з метою зменшення рівня смертності від онкологічних захворювань шляхом підвищення обізнаності суспільства щодо профілактики, діагностики та новітніх методик лікування раку. 

«"ОнкоПросвіта" — здоров'я починається з освіти» — під таким гаслом об'єдналися провідні онкологи з різних регіонів України, пацієнти в ремісії та психоонкологи, щоб допомогти тисячам українців в умовах війни і постійного стресу навчитися стежити за своїм здоров'ям та профілактувати рак. 

В рамках проєкту експерти створили понад 20 корисних інформаційних відео про те, як і коли проходити профогляди, як побороти психологічні бар'єри профілактичних обстежень та як попередити різні види раку. 

Проєкт може бути цікавим не тільки пацієнтам з онкодіагнозом та їх родинам, а й широкому колу українців, що переймаються своїм здоровʼям.

У  відео розглянуті найпоширеніші питання про онкологію: 

Переглянути всі ролики можна на YouTube-каналі інформаційного партнера проєкту MEDplus.

Мета проєкту — розвивати культуру проходження профілактичних обстежень та чекапів для виявлення онкологічних захворювань на ранніх стадіях, що сприятиме більш ефективному лікуванню та збереженню здоров’я населення. 

Зокрема:

  • допомагати долати бар’єри суспільства щодо профілактики, діагностики та лікування раку; 
  • розвіювати міфи та формувати правильні уявлення про хворобу;
  • підвищувати довіру до медичної системи та спеціалістів; 
  • покращувати  обізнаність щодо необхідності профоглядів та ведення здорового способу життя.

«Пухлини на ранніх стадіях з невеликими розмірами майже ніколи не здатні викликати якісь скарги у пацієнта. Для того, щоб скарги на біль, закрепи чи кровотечу з'явилися — ця пухлина має дорости до таких розмірів, щоб почати заважати проходженню якихось біологічних рідин в організмі. Тільки тоді зазвичай виникають клінічні прояви, але тоді вже лікувати рак значно складніше», — пояснив експерт проєкту, онкохірург Харківського Обласного центру онкології  Антон Осокін. 

«Раннє виявлення хвороби напряму впливає на прогноз ефективності лікування раку. І це зона відповідальності пацієнтів. Тобто, всі умовно здорові люди повинні безсимптомно проходити профілактичний огляд. Якщо ми виявляємо маленьку пухлину — ми можемо говорити про повне одужання від раку», — зазначив  експерт проєкту,  завідувач онкохірургічного відділення №2 Дніпропетровського обласного онкологічного диспансеру Дмитро Савенков.

Крім того, в межах «ОнкоПросвіти» створені  анімаційні ролики, що спростовують найпоширеніші міфи про онкологію. Та відеоподкасти з психоонкологом й людьми, які хворіли на рак і знаходяться в ремісії, в яких детально висвітлюється все про психологічні аспекти онкологічних хвороб. 

Реалізація «ОнкоПросвіти» стала можлива завдяки грантовому проєкту «Міжнародного фонду медичних інновацій». 

Про авторів проєкту:

«Центр дієвих рішень» — громадська організація, що має на меті формування свідомого підходу до здоров’я та довкілля, спрямованого на покращення якості життя. Організація створює програми та ініціативи для підвищення обізнаності громадян у сферах охорони здоров’я та екології, а також надає практичні інструменти для створення здорового та екологічно безпечного середовища.

Довідково: Приблизно 20 мільйонів нових випадків раку було зафіксовано у світі в 2022 році і 9,7 мільйона смертей. Кількість людей, які залишалися живими протягом 5 років після діагнозу рак, становила 53,5 мільйона,  свідчать останні дані ВООЗ. 

В Україні через війну ситуація значно змінилася — люди стали менше звертатися за медичною допомогою. Активні бойові дії, руйнування медичних закладів та міграція суттєво ускладнили доступ до діагностики та лікування онкологічних захворювань. Це призвело до зниження кількості виявлених випадків раку у 2022 році на 14,4%, порівняно з попередніми роками.  Найбільше падіння показників спостерігалось у зонах активних бойових дій — на 36,2-82%, свідчать останні дані Національного Канцер Реєстру. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
706
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду