Війна залишається головним занепокоєнням країн Центрально-Східної Європи, окрім Угорщини, — дослідження Kantar
Війна залишається головним занепокоєнням країн Центрально-Східної Європи, окрім Угорщини, — дослідження Kantar
Війна є найбільшою зовнішньою загрозою для половини населення Центрально-Східної Європи. Про це свідчать результати міжнародного дослідження «Kantar Lifestyle 2024: чим живуть та про що хвилюються країни Центрально-Східної Європи», у яке також включена Україна.
Про те, що війна залишається головною причиною хвилювання, сказали 48% опитаних віком 18–65 років у вимірюваних країнах. Війна є основним занепокоєнням в Україні (84% респондентів), Чехії (54%), Румунії (49%) та Болгарії (44%). У Словаччині (41%) та Австрії (39%) війна на другому місці.
Серед найголовніших побоювань також назвали стрімке і значне зростання цін на товари та послуги (41%) та збільшення рівня бідності (35%).
Водночас угорців передовсім непокоять проблеми подорожчання цін на товари, зростання бідності, маніпуляція інформацією у ЗМІ, довгострокове погіршення погоди, епідемії та хвороби, а також погіршення навколишнього середовища.
Українців найбільше хвилюють війна (84%), суттєве подорожчання товарів (49%), зростаюча бідність (48%), політична невизначеність (31%), маніпуляція інформацією у ЗМІ (29%), збільшення економічного провалля між різними групами населення (28%), хвороби та епідемії (22%), а також безробіття (21%).
Австрію оцінюють як найбільш збалансовану націю в плані високої задоволеності всіма трьома рівнями: сімейне життя, робоче життя та соціальне життя. Рівень задоволеності життям нижчий у посткомуністичних країнах, як-от Словаччина та Угорщина. Україна перебуває на крайньому полюсі невдоволення, що відповідає обставинам війни.
Задоволеність у Румунії значно зумовлена сімейним аспектом. У Болгарії це поєднання сімейного та соціального життя. Словацьке та угорське суспільства менш задоволені роботою, а також соціальним життям. Ці країни мають порівняно низькі результати, схожі з Україною.
Дослідники зауважили, що чим нижча економічна задоволеність у країні, тим більші занепокоєння щодо майбутніх економічних перспектив. Утім, занепокоєння майбутнім фінансовим станом родини залишаються великими по всьому регіону. Занепокоєння щодо економічних змін найбільш високі в Чехії, Словаччині та Угорщині (приблизно 70%), а також в Україні (87%), яка, як вважає Kantar, «переживає надзвичайну екзистенційну невизначеність».
За даними дослідження, лише один з п’яти громадян у країнах Центрально-Східної Європи задоволений розвитком демократії, урядом і політичним представництвом.
«Найбільш оптимістичні оцінки присутні в Австрії (дані зібрано перед парламентськими виборами у вересні 2024 року), але навіть там менше половини задоволені станом державного управління та розвитком демократії, і лише 30% задоволені своїм політичним представництвом. Задоволеність дуже низька в посткомуністичних країнах (типово нижче 20%, за винятком Чехії), їхні громадяни дуже скептичні», — зауважили в Kantar.
У всьому регіоні сенс життя є ключовою цінністю для більшості людей. Приблизно 80% у кожній країні погоджуються з твердженням, що останнім часом замислювались над тим, наскільки змістовні їхні дії. Про це казали, зокрема, 80% опитаних українців.
Більш ніж половина населення регіону бажають більше жити й менше працювати (окрім Угорщини та України). Тільки 39% опитаних українців погодились, що вони хотіли б працювати менше й жити більше. Найбільший попит на баланс між роботою та життям зафіксували в Болгарії та Чехії.
Національне онлайн-опитування чоловіків та жінок у віці 18–65 років проведене компанією Kantar у вересні 2024 року в Австрії (989), Болгарії (379), Румунії (380), Словаччині (365), Угорщині (394), Україні (441) та Чеській Республіці (4432). Детальніше ознайомитися зі звітом можна тут.
- Читайте також: 39% людей у світі уникають новин: які це може мати наслідки
Ілюстрація: SSPH