Росія тупцює під «сходами ядерної ескалації»: дайджест пропаганди за 30 жовтня 2024 року
Росія тупцює під «сходами ядерної ескалації»: дайджест пропаганди за 30 жовтня 2024 року
Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням
- Що ховається за «медичними дослідами над російським полоненим».
- «Санітарні заходи» не зламали десятирічну кримчанку.
- Тихі російські гавані для неонацистів.
- У Москві вважають, що не застосовувати ядерну зброю — це «гріх».
Що ховається за «медичними дослідами над російським полоненим»
«ЗСУ погрожують медичними дослідами над полоненим російським військовослужбовцем, якщо його сім’я не заплатить за нього викуп у розмірі 1 млн рублів», — повідомило «РИА Новости» 30 жовтня.
НАСПРАВДІ ж подібна маячня регулярно з’являється у російських медіа. З одного боку, для того, щоб розлюднити українців, а з іншого, щоб приховати власні злочини щодо українських полонених.
Ще під час Саміту миру у Швейцарії уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець назвав підтвердженими щонайменше 14 тисяч випадків тортур. Генпрокуратура відкрила понад 450 кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження та катувань військовополонених та понад 2100 за фактами катування цивільних.
За даними секретаря Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Дмитра Усова, станом на червень цього року встановлено 186 місць тримання українських військовополонених і 29 місць, де військові та цивільні бранці зазнають катувань і жорстокого поводження.
«Наші слідчі органи підтверджують, що окупантами вже застосовано, як мінімум, 14 з 18 видів тортур, які вирізняє міжнародне право», — зазначає голова МЗС України Андрій Сибіга та підкреслює, що одним із найважчих злочинів, які скоює Росія, є свавільні та позасудові страти українських військовополонених. Частину страт окупанти зухвало фіксують на фото і відео та публікують у відкритому доступі.
За останні тижні кількість страт різко зросла. Скоєно майже 30 убивств, включно з тим, що вже називають наймасовішою стратою на сьогодні: йдеться про 16 українських солдатів, які були розстріляні недалеко від Покровська.
«У нас є докази того, що це не поодинокі випадки, а елементи цілеспрямованої політики, яку не тільки допускає, а й заохочує російське військове та політичне керівництво», – заявили в Генпрокуратурі України.
Останнє заохочення пролунало напередодні. Після того, як дрон влучив у будівлю Російського університету спецназу в Гудермесі, розташованого у понад 800 км від лінії фронту, Кадиров заявив, що «доручив усім своїм командирам, які перебувають на передовій СВО, не брати в полон солдатів ЗСУ».
«Санітарні заходи» не зламали десятирічну кримчанку
А тим часом головний «правозахисник» Росії, голова Ради з прав люди при президентові РФ Валерій Фадєєв з нагоди Дня пам’яті жертв політичних репресій, який відзначається 30 жовтня, заявив, що «в нашій країні сьогодні немає політичних репресій, а є санітарні заходи».
НАСПРАВДІ, поки такі «правозахисники» вправляються у путінській «новомові», у Росії 2909 осіб переслідують за політичними мотивами, 1391 із них перебуває в ув’язненні.
Маріана Кацарова, спеціальна доповідачка ООН з питання про становище у сфері прав людини у РФ, у черговій доповіді пише, що саме після початку повномасштабного вторгнення в Україну у РФ значно поширилася практика застосування тортур. «Недалеко від лінії фронту існує щонайменше 15 неофіційних місць затримання, в яких сотні людей утримуються і піддаються тортурам з метою покарання», — пише Кацарова.
Цього ж дня стало відомо, що так зване «МВС Криму» знайшло «дискредитацію армії» в тіктоку 10-річної школярки з окупованого міста Саки. Її «злочин» полягав в тому, що вона поставила поруч із прапором РФ «сердитий» емодзі, а поруч із прапором України — сердечко та емодзі з перев’язаною головою.
Дане відео було опубліковано ще влітку 2023 року. І ось «санітарні заходи» дісталися й до цієї дівчинки. Зважаючи на вік, дитину не можна притягнути до відповідальності, тому протокол про невиконання обов’язків щодо виховання неповнолітніх склали на її 38-річну матір.
У цій сумній історії тішить лише те, що дівчинка, яка народилася і все своє життя прожила в окупації, щиро співчуває своїй справжній Батьківщині, а не вигаданому російському «отєчєству».
Тихі російські гавані для неонацистів
Фейки про «медичні досліди над російськими полоненими» зазвичай йдуть у комплекті із вигадками про «українських неонацистів». Але світові медіа вже звернули увагу, що саме Росія є притулком для сучасних прихильників Гітлера. До того ж не лише для власних «русичей», а для західних радикалів.
Наприклад, засноване у США неонацистське угруповання The Base з метою вербування нових членів завело акаунти на російських платформах Rutube і «ВКонтакте» (останню очолює Володимир Кирієнко — син першого заступника адміністрації Путіна). Також угруповання почало використовувати Mail.ru, хоча раніше користувалося швейцарським сервісом Proton Mail. І трапилося це після блокування каналів The Base на ютубі і в західних соцмережах, пише The Guardian.
The Base має осередки в країнах Європи і визнане терористичною організацією в ЄС, Великій Британії, Канаді, Новій Зеландії та Австралії. Переміщувати свої онлайн-осередки у безпечні віртуальні гавані РФ вони стали після того, як на західних платформах почали банити або модерувати облікові записи, які використовуються для поширення забороненого контенту.
«Ми спостерігаємо, як діяльність угруповання неухильно просувається на схід, оскільки на заході на них чиниться тиск з боку правоохоронних органів. Цілком імовірно, що вони розглядають Росію як дружнє операційне середовище, в якому можна вербувати американців та інших людей, не побоюючись переслідувань», — каже аналітик Інституту стратегічного діалогу (ISD) Стівен Рай.
До речі, лідер The Base – американець з італійським корінням на ім’я Ріналдо Наззаро — мешкає у РФ, звідки родом його дружина. Нещодавно Наззаро засвітився в репортажі телеканалу «Россия 24» як «прихильник сімейних цінностей». Численні західні джерела в правоохоронних органах і розвідці підтвердили The Guardian, що зв’язки Наззаро з російськими спецслужбами вже давно є предметом їхнього інтересу. «З огляду на те, що лідер The Base проживає у Росії протягом кількох років і міг безперешкодно продовжувати свою терористичну діяльність, не дивно, що його група вирішила перенести свою онлайн-діяльність на різноманітні російські платформи», — констатує Стівен Рай.
Таким чином, шукаючи вигаданих неонацистів в Україні, Москва НАСПРАВДІ намагається відволікти увагу від власних зв’язків із неонацистами.
У Москві вважають, що не застосовувати ядерну зброю — це «гріх»
Широкого розголосу набула нова заява кремлівського політолога Караганова: «Ядерна зброя — це Божий дар, тому не застосовувати її – гріх». Таку думку він висловив на презентації книги з красномовною назвою «Від стримування до залякування: ядерна зброя, геополітика, коаліційна стратегія». За словами Караганова, йдеться про «гріх перед радянським і російським народом, тому що за створення зброї ми заплатили мільйонами життів».
У черговій тираді Караганова показовим є вживання слова «гріх». Здавалося б, на подібні єретичні заяви мала б відреагувати РПЦ, проте нічого подібного не сталося. І це ще один доказ того, що РПЦ вже давно перейшла із православного християнства у «путініанство».
НАСПРАВДІ подібні заяви пропагандистів адресовані винятково Заходу, а по змісту є банальним і вже звичним шантажем, на який у світі все менше реагують. Останнє вже добре відчувають у Москві. Тому російський Інститут світової військової економіки і стратегії у своїй доповіді рекомендував МЗС РФ «деталізувати» і «посилити» погрози застосування ядерної зброї.
Серед авторів згаданої доповіді був і Карганов, а також ще двоє «експертів» подібного ґатунку: Дмитро Тренін і Сергій Авакянц. На їхню думку, ядерне стримування з боку РФ під час «СВО в Україні» спрацювало лише частково і хоча прямого втручання США та інших союзників України у війну проти Росії не сталося, ефективність такого підходу падає.
У зв’язку з цим вони пропонують застосувати «сходи ескалації», тобто детально роз’яснити дипломатам, які кроки Москва може зробити у відповідь на ті чи інші дії Заходу. Якщо на нижніх щаблях «сходів» можуть бути кібератаки і нальоти БПЛА, то на найвищих — запуск ядерної зброї по противнику. Цьому може передувати демонстрація ядерних можливостей Росії — удар по безлюдній території. Що, власне, і продемонструвала нещодавно Росія, вдаривши балістичними ракетами «Ярс» і «Синева» по Камчатці.