Кремлівські телевізійні нулі хочуть повернутись на ютуб: дайджест пропаганди за 29 жовтня 2024 року

Кремлівські телевізійні нулі хочуть повернутись на ютуб: дайджест пропаганди за 29 жовтня 2024 року

30 Жовтня 2024
439

Кремлівські телевізійні нулі хочуть повернутись на ютуб: дайджест пропаганди за 29 жовтня 2024 року

«Центр стратегічних комунікацій»
439
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 29 жовтня 2024 року.
Кремлівські телевізійні нулі хочуть повернутись на ютуб: дайджест пропаганди за 29 жовтня 2024 року
Кремлівські телевізійні нулі хочуть повернутись на ютуб: дайджест пропаганди за 29 жовтня 2024 року

Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням

  1. ФСБ запустила фейк для виправдання залучення вояків із КНДР.
  2. Закордонні активи РФ почали активно арештовувати.
  3. «Постраждалі» пропагандисти позиваються до Google.
  4. Путін «гібридно» підтримує ворогів Ізраїля.

ФСБ запустила фейк для виправдання залучення вояків із КНДР

29 жовтня ФСБ РФ оголосила, що у Брянській області нібито ліквідовано групу «іноземних найманців ЗСУ». Пропагандисти продемонстрували татуювання елітного 75-го полку рейнджерів спецпідрозділу США на тілі одного з них. Також заявлено, що в «диверсантів» нібито знайшли прапор Канади та молитовник польською мовою.

НАСПРАВДІ ж навіть прокремлівський політолог Марков не став приховувати, що таким чином Росія назвала «підстави для участі військ КНДР у війні». 

Глава МЗС РФ Лавров твердить, що «західні країни використовують демагогію про війська КНДР у РФ для виправдання масового використання своїх солдатів в Україні у війні проти Росії». Також Лавров посилається на договір про безпеку і оборону, підписаний Москвою і Пхеньяном, який «передбачає, зокрема, надання допомоги в разі військового нападу на одну з країн-учасниць».

Отож, маємо чергову інформаційну операцію, створену за давно відомим шаблоном, тільки тепер роль «візитки Яроша» виконують «польські молитовники» і прапор Канади. Операцію провели дуже вчасно: якраз під час візиту до РФ голови МЗС КНДР Цой Сон Хі.

Щоправда, офіційний наратив Кремля все ж таки накульгує. Кремль виправдовує залучення вояків КНДР, посилаючись на відповідний договір між Москвою і Пхеньяном. Проте цей договір був ратифікований російською Думою лише 24 жовтня, тимчасом відеодоказ присутності вояків КНДР в РФ Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки оприлюднив ще 18 жовтня. Що важливіше — нарощування військової співпраці між РФ та КНДР почалося ще в липні 2023-го, тоді як операція Сил оборони на Курщині почалася лише в серпні 2024 року.

Хай там як, наміри обох диктаторів для всіх очевидні й жодні виправдання заднім числом ні на що не вплинуть. 

Закордонні активи РФ почали активно арештовувати

Окружний суд Гельсінкі наклав арешт на активи Росії у Фінляндії обсягом у десятки мільйонів доларів за позовом «Нафтогазу України». Арештовано загалом понад 40 об’єктів. 

«Оскільки Росія відмовляється добровільно сплачувати "Нафтогазу" кошти, передбачені гаазьким рішенням, ми продовжуємо використовувати всі доступні механізми для їх стягнення. Сьогодні ми стали ще на крок ближче до відновлення справедливості. Водночас вживаємо активні дії з виконання арбітражного рішення в інших цільових юрисдикціях, де є російські активи», зазначив керівник компанії Олексій Чернишов. 

Нагадаємо, у квітні 2023 року Арбітражний суд у Гаазі зобов’язав РФ виплатити компенсацію «Нафтогазу України» обсягом $5 млрд за «незаконну експропріацію активів» в Криму у 2014 році. Чернишов тоді назвав це рішення «ключовою перемогою на енергетичному фронті» і сказав, що «очікує на нові рішення на користь України». Ось вони і надходять.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Юридичний вимір російсько-української війни: перемоги України в міжнародних судах

Зазначимо, у травні 2018 року Міжнародний арбітражний суд у Гаазі присудив компенсації в сумі $159 млн 17 українським компаніям, які також втратили активи в Криму. А в листопаді того ж року той самий суд ухвалив рішення про стягнення з Росії $1,3 млрд збитків, завданих після окупації Криму українському «Ощадбанку».

У вересні вже цього року Окружний суд Гааги заарештував 50% акцій «Газпрому» у Wintershall Noordzee — одній із найбільших газовидобувних компаній на нідерландському морському шельфі. Арешт відбувся в результаті позову іншої української компанії «Славутич-інвест», яка намагається отримати компенсацію за свої вкрадені земельні ділянки на ТОТ. Гаазький суд вирішив, що «Газпром» можна визнати alter ego (тобто «другим я») Росії, й тому він несе солідарну відповідальність за боргами РФ.

Ще у 2019 році мін’юст РФ заявив, що Москва не визнає юрисдикції арбітражу в Гаазі з питань компенсації «Нафтогазу». Але, як бачимо, ці гучні заяви НАСПРАВДІ не заважають арештовувати російські активи. Прецеденти вже є. Далі буде. 

«Постраждалі» пропагандисти позиваються до Google

Ще одна судово-грошова новина надійшла з Росії. Загальна сума претензій 17 державних телеканалів РФ до Google склала 2 ундецильйони (одиниця із 36 нулями) рублів. Російський суд призначив Google цей штраф за те, що корпорація видалила з відеохостингу YouTube канали пропагандистських ЗМІ.

Раніше російський суд зобов’язав Google відновити видалені канали, а в разі невиконання – виплатити неустойку. Рішення було необхідно виконати протягом дев’яти місяців із моменту набрання ним чинності та за кожен день невиконання нараховувався штраф у розмірі 100 тисяч рублів, до того ж щотижня сума збільшувалась вдвічі. Ось так Росія й намалювала фантастичну суму 2 ундецильйони рублів.

В ролі «потерпілих» у справі YouTube серед інших проходять телеканали «Звезда», «Первый канал», ВГТРК («Россия 1», «Россия 24» тощо), «Парламентское телевидение», «ТВ-Центр», НТВ, «Фонд православного телебачення», а також «індивідуальний підприємець Симоньян М.С».

НАСПРАВДІ ж сміховинна претензія та абсурдна сума штрафу — це лише ширма, за якою ховаються зовсім інші наміри Кремля. Ймовірно, підготовка до повного блокування ютубу (і, можливо, загалом усіх продуктів корпорації Google) в РФ вийшла на фінішну пряму. Логіка пропаганди проста: якщо корпорація не виконує рішення суду, її діяльність у країні треба заборонити, зануривши росіян у ще глибший інформаційний вакуум.

Що ж стосується пропагандистів, у них назрівають ще більші проблеми. За даними Mediascope, вони стрімко втрачають рейтинги навіть на російському телебаченні:

  • «Вести недели» з Кисельовим не потрапляють до трійки лідерів від початку жовтня, хоча торік стабільно посідали перше місце. 
  • Програма «Москва. Кремль. Путин» не увійшла в топдесятку, хоча рік тому було інакше.
  • «Первый канал» продовжує впевнено втрачати позиції, поступившись місцем РЕН-ТВ. Тепер «головною телекнопкою Росії» став канал, який транслює переважно серіали.
  • Програма «Вечер с Владимиром Соловьевым» уже тривалий час не потрапляє навіть до першої п'ятдесятки. Це пропагандистське фрик-шоу жодного разу не потрапило навіть у топсотню серед авдиторії віком 18–54. Телеканал «Соловйов Live» також посідає останнє місце за рейтингами в цій віковій категорії.

Ці жахливі для пропагандистів показники змушують їх ще більше сумувати за ютубом. А Кремль, очевидно, навсправжки побоюється втратити інформаційну монополію навіть у власній країні, й тому шукає радикальних блокувальних рішень.

Путін «гібридно» підтримує ворогів Ізраїля

Паралельно з поширенням у світі антиізраїльської «правди» Москва активно допомагає ворогам Ізраїля військовими засобами. Нагадаємо, у відповідь на можливе надання Україні дозволу на удари далекобійною західною зброєю по території РФ Путін погрожував, що може поставити аналогічне озброєння в регіони, звідки можуть бути завдані чутливі удари по країнах, що надають їй зброю.

НАСПРАВДІ ж видання The Wall Street Journal опублікувало розслідування про те, що ще на початку року Росія надала єменським хуситам дані із супутників, які вони використали для ударів по кораблях західних країн у Червоному морі. Інформація передавалася через членів іранського Корпусу вартових ісламської революції, інтегрованих до лав хуситів у Ємені.

Зазначимо, що 2020 року Іран став першою державою, яка призначила посла в контрольоване хуситами місто Сана, надавши певної легітимності кабінету міністрів, сформованому хуситами. Сама Росія поки не поспішає визнавати їхній уряд, але контакти з ним стають дедалі інтенсивнішими. Заступник голови МЗС РФ Богданов щонайменше чотири рази зустрічався з представниками хуситів.

Наприкінці вересня Reuters повідомляв, що Росія може передати хуситам протикорабельні ракети «Яхонт», а посередником у переговорах виступає Іран.

У серпні видання Middle East Eye писало, що російські радники з ГРУ працюють у хуситів під виглядом співробітників гуманітарних організацій. А CNN тоді ж повідомило, що Кремль узагалі розглядав можливість постачань озброєнь хуситам, але був змушений (поки що) відмовитися через тиск з боку США і Саудівської Аравії. 

Утім, експерти ООН у своїх звітах неодноразово розповідали про спроби контрабандних постачань до Ємену російських протитанкових керованих ракет «Корнет», автоматів АКС20У тощо. До цієї схеми й був причетний Іран, який ненавидить Ізраїль. 

Нагадаємо, Москва офіційно так і не засудила атаку ХАМАС проти Ізраїлю, що сталася 7 жовтня минулого року. Ба більше: за два тижні після нападу Росія наклала вето на резолюцію Ради Безпеки ООН, котра засуджувала бойовиків.

І це при тому, що серед заручників ХАМАС опинилися громадяни РФ. За даними Ізраїлю, йдеться про вісьмох осіб із російськими паспортами. І навіть тепер, попри те, що Москва підтримує тісні зв’язки з ХАМАС, у полоні перебувають двоє росіян. 

Регулярно оголошуючи Ізраїль мало не «нацистською державою», Кремль претендує на лідерство в тій частині Глобального Півдня, яка заперечує право Ізраїлю на існування. І схоже, антиізраїльська політика РФ буде лише поглиблюватись. Нагадаємо, у вересні Путін розпорядився підписати договір про стратегічне партнерство між РФ та Іраном. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
«Центр стратегічних комунікацій»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
439
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду