El Mundo: Російський агент Павло Рубцов стежив за Навальним у Європі у 2017 році

El Mundo: Російський агент Павло Рубцов стежив за Навальним у Європі у 2017 році

6 Жовтня 2024
56
6 Жовтня 2024
20:27

El Mundo: Російський агент Павло Рубцов стежив за Навальним у Європі у 2017 році

56
За даними розслідувачів, Рубцов, який багато років працював на Заході під ім'ям іспанського журналіста Пабло Гонсалеса, зустрічався з російським опозиціонером щонайменше двічі. Звіти про це агент передавав російському ГРУ.
El Mundo: Російський агент Павло Рубцов стежив за Навальним у Європі у 2017 році
El Mundo: Російський агент Павло Рубцов стежив за Навальним у Європі у 2017 році

Агент російських спецслужб Павло Рубцов, який багато років працював на Заході під ім'ям іспанського журналіста Пабло Гонсалеса, вочевидь, стежив за російським опозиціонером Олексієм Навальним під час його поїздок на лікування до Іспанії та Швейцарії у 2017 році. Про це йдеться в розслідуванні іспанського видання El Mundo, яке отримало доступ до документів польських правоохоронних органів.

El Mundo пише, що журналісти отримали доступ до десятків звітів Рубцова перед російським ГРУ. В одному з них, датованому 14 червня 2017 року, розповідається, зокрема, про те, що Рубцов зустрічався з Навальним, коли той прилітав до Барселони лікувати в місцевій клініці пошкоджене око. Наводяться також дані про клініку в Лозанні, де Навальний також проходив лікування.

За даними El Mundo, таких зустрічей було не менше двох. Під час однієї з них було зроблено фотографію Навального з Рубцовим. Уперше її опублікував сам агент у соцмережах після отруєння Навального в серпні 2020 року. Тоді він стверджував, що російській владі невигідно було намагатися вбити Навального. Із документів не зрозуміло, наскільки тісно Павло Рубцов спілкувався з російським опозиціонером.

Фото: El Mundo

Журналісти El Mundo стверджують, що найбільший інтерес для російської влади викликало знайомство Рубцова-Гонсалеса з дочкою Бориса Нємцова, яка заснувала після його вбивства Фонд Бориса Нємцова в Німеччині. Знайомство з Жанною Нємцовою, як наголошується в публікації, дало змогу агенту встановити контакт з іншими опозиціонерами, зокрема Іллею Яшиним і Володимиром Кара-Мурзою, а отримана під час спілкування з опозиціонерами інформація входила до звітів, що отримували спецслужби Росії.

Рубцов, громадянин Іспанії та Росії, також відомий як Пабло Гонсалес, працював на іспанські ЗМІ до свого арешту в Польщі. У лютому 2022 року, невдовзі після російського вторгнення в Україну, Рубцова-Гонсалеса затримали в польському місті Пшемисль. Спецслужби країни встановили, що він протягом шести років передавав російській розвідці інформацію, яка «могла завдати шкоди» державі. 

До обміну він перебував під арештом в ізоляторі, офіційно слідство закінчено не було і справа Рубцова до суду не дійшла. Уже після обміну в Польщі йому заочно висунули звинувачення в шпигунстві.

Польське слідство вважає, що Гонсалес вів за російськими та білоруськими опозиціонерами, які живуть або перебувають на Заході, оперативне спостереження, передавав російській владі інформацію про них, а також, як стверджують, передавав до Москви паролі від Wi-Fi у місцях, де збиралися опозиціонери, що робило їхні ноутбуки вразливими для хакерських атак.

1 серпня цього року президент США Джо Байден офіційно підтвердив звільнення з російського ув’язнення журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича,  журналістки «Радіо Свобода» Алсу Курмашевої, російського опозиціонера та ексжурналіста Володимира Кара-Мурзи.

За даними російського видання The Insider, до списку на обмін також внесли співголову організації «Меморіал» Олега Орлова та ще 12 політв’язнів. Натомість до Росії повернули кілера з ФСБ Вадима Красікова, шпигунів та шахраїв, зокрема Павла Рубцова.

Того ж дня Європейська та Міжнародна федерації журналістів привітала «обмін полоненими, в якому беруть участь щонайменше чотири журналісти».

«Сьогодні між Росією та Заходом триває великий обмін полоненими, в якому беруть участь щонайменше чотири журналісти: Алсу Курмашева, Еван Гершкович, Володимир Кара-Мурза та Пабло Гонсалес», — ідеться у вітанні EFJ-IFJ.

Спільна заява EFJ-IFJ, у якій агента російських спецслужб Павла Рубцова прирівняли до звільнених з російських тюрем журналістів, викликала обурення серед західних оглядачів та репортерів. 

Зокрема, американський журналіст та автор книжок про тероризм і роботу спецслужб Майкл Вайс нагадує, що в той час, як Алсу Курмашева, Еван Гершкович і Володимир Кара-Мурза є справжніми журналістами, яких обміняли, «Пабло Гонсалес» є іменем прикриття для агента ГРУ Павла Рубцова.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
56
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду