Я не одразу «розкусила» Вікторію Рощину. Вона була журналістка до кісток, до кінчиків пальців
Я не одразу «розкусила» Вікторію Рощину. Вона була журналістка до кісток, до кінчиків пальців
Це був 2015-й чи 2016 рік. До того я не бачила її на наших судах. Вона не була «в темі» справ і процесів, проблем. Зробити «з нуля» репортаж про справи Майдану «під річницю» — ну таке. Ми це називали — про все і ні про що.
А коли Ліна на справу по Сергієнко (складну і трешову) відправила Віку, а не когось із зубрів... я... навіть не образилась, а просто стало якось сумно — ну типу все, пішла епоха, тема вийшла з фокусу уваги, тепер це будуть щоразу нові дівчатка чи хлопчики, про яких Ігор Луценко колись писав «прекрасні метелики-одноденки».
Коротше — я не одразу розкусила Віку.
А тепер я вже навіть не впевнена, що її Ліна тоді відправила... Можливо, Віка сама «відправилась». Я не одразу зрозуміла, що вона, що називається, упорота. В найкращому сенсі цього слова.
Заряджена вгризатись у тему зубами і докопуватись до самих глибин. Журналістка до кісток, до кінчиків пальців. Талановита, глибока, смілива, та навіть не смілива, а тупо безстрашна, на якомусь фізичному рівні, на рівні базової прошивки.
Взявши тему одного разу — Віка її вже не кидала, не відпускала, тримала в собі, відпрацьовувала до кінця. А кінця насправді не було... ще досі немає.
Не те що не метелик-одноденка, а його максимальна, сутнісна протилежність. Як я могла так провтикать діамант одразу? Хіба її вік (ми познайомились коли їй виходить було десь 18 чи 19 рочків), распахнуті очі і максимально невинний вираз обличчя могли так ввести мене в оману.
Але буквально одразу:
— Можна ваш коментар щодо Е., який виявляється досі працює в поліції?
— Я зможу лише після 21-ї
— Ок, я приїду
— А не хочете ще у прокурора взяти коментар?
— Хочу
— А у потерпілого?
— Так
— А це не єдиний обвинувачений, що досі працює в поліції. Інші цікаві?
— Так!
— (кайєф, як добре, що таких ще вирощують на ваших фермах тендітних міленіалів і зумерів...)
***
— Я вибачаюсь, що я телефоную/пишу у вихідний/о третій ночі.... але ....
— (Оу, сістерс.. хто ще тебе так зрозуміє... звісно ніч — найкращій час для коментарів і взагалі роботи #СонДляСлабаків #УсталУмрі)
Так цікаво було спостерігати, як Віка робила «відкриття» і доходила до тих самих висновків, що і я якихось 5-10 рочків тому:
«Якщо не спати ніч, а потім день, а потім знову ніч і день... З'являється відчуття всемогутності, а день здається безкінечним.... Але навіть за такого розкладу часу катастрофічно не вистачає.
***
«З дитинства я ставила під сумнів фразу «Один в полі не воїн», намагаючись довести, що наодинці можна гори перевернути. Однак з часом зрозуміла, що для реалізації будь-якої ідеї потрібна команда та підтримка. Адже 24 години на добу так не вистачає»
Пишуть, що Віка не брала вихідних і не ходила у відпустку... дивуються... Нещасні ви люди... значить не знайшли ще такої роботи, такого заняття, яке було б цікавіше і важливіше, ніж сон, вихідні і всі відпустки разом узяті... А Віка знайшла. І робила те, що любила більше за все і те що вважала найважливішим.
Я ще інколи думала — як Віці (і мені) щастить з її редакторами — дають постійно теми — найважливіші, найскладніші... Постійно на вістрі. Майдан, Крим, Донбас, моряки, полонені, катування, політв'язні Інститутська, Протасів, страшні складні вбивства — Каті Гандзюк, Василя Сергієнка, Юрія Вербицького... Аж поки не зрозуміла, що вона сама собі редактор...
Журналістська чуйка на головне, відчуття моменту, історії, розуміння контексту — вона знала де має бути журналіст в кожен момент часу, де відбувається головне, найголовніше. І була там.
Коли Віку взяли в полон і потім звільнили, я подумала — як же я не заздрю її редакторам... «Добре», що це не моя була робота і задача — відмовляти і вберегти.. Відмовити її туди їздити, це все одно, як наприклад було увести Рому з Майдану чи там не пустити на війну. Не те що неможливо... складно хоч і це також, а це щось інше — це як обрізати крила, позбавити суб'єктності, сенсу...
Жахлива ділема..
Смілива, смілива дівчинко. Їздити туди журналістом, самій, без зброї, без можливості вбити їх або себе раптом що — в тисячу разів складніше і страшніше, ніж піти до війська. Робити це після полону — не один, не два, багато, багато разів... усвідомлюючи, розуміючи що тебе чекає в разі чого...це на межі, за межею сміливості і мужності.
Честь.
Я буду мститись і за тебе теж.
Євгенія Закревська, адвокатка та військовослужбовиця, голова колегії «Адвокатської дорадчої групи»
Текст публікується з дозволу авторки, оригінал за посиланням