Спілка кінематографістів обурена скороченням державної підтримки кіно і вимагає розблокувати роботу Держкіно

Спілка кінематографістів обурена скороченням державної підтримки кіно і вимагає розблокувати роботу Держкіно

3 Жовтня 2024
574
3 Жовтня 2024
14:35

Спілка кінематографістів обурена скороченням державної підтримки кіно і вимагає розблокувати роботу Держкіно

574
Кінематографісти стверджують: якщо фінансова підтримка кіноіндустрії в держбюджеті не зміниться, то вже у 2026 році українці не матимуть свого кіно.
Спілка кінематографістів обурена скороченням державної підтримки кіно і вимагає розблокувати роботу Держкіно
Спілка кінематографістів обурена скороченням державної підтримки кіно і вимагає розблокувати роботу Держкіно

Національна спілка кінематографістів України обурена скороченням фінансової підтримки української кіноіндустрії з держбюджету і вимагає від уряду якнайшвидше розблокувати роботу Держкіно та за участі кіноспільноти розробити стратегію розвитку кіноіндустрії, забезпечивши сталий розвиток державних та громадських інституцій. Відповідну заяву оприлюднили на фейсбук-сторінці спілки.

Спілка стверджує, що різке скорочення фінансової підтримки кіноіндустрії, передбачене у проєкті держбюджету на 2025 рік, викликало шок у кіноспільноти. «Шок цілком зрозумілий, адже йдеться про фактичну відмову держави від участі у фінансуванні одного із найефективніших видів ідеологічної та культурної зброї, без якої перемога у війні виглядає проблематично», — йдеться в заяві.

Крім того, Спілка згадує про суттєве зменшення фінансування Українського інституту книги та Українського культурного фонду, «хронічне недофінансування» Національного центру Довженка і «багатолітнє існування без будь-якої фінансової підтримки держави» Національної кіностудії імені Довженка.

«Коли цифри фінансової підтримки у держбюджеті не зміняться, це означатиме, що вже у 2026 році українці не матимуть свого кіно. Не матимуть своєї кінематографічної зброї, а за кордоном таку не виробляють, ніхто не забезпечить нам її “постачання”. Так було вже не раз у вітчизняній історії, коли українське кіно доводили до стану нищення. Такий собі кіноцид, цього разу руками людей, що нібито презентують Українську державу», — пишуть автори заяви.

Спілка нагадує, що відмова продукувати власне кіно в Україні вже траплялась у 1990-і та 2000-і роки, коли «кіно російське, де-факто, награвало роль кіно українського». «Коли б не отой період культурного роззброєння, може б і нинішньої війни не було? Примарна “економія” грошей на підтримку культури обертається жахливими втратами, катастрофічними для розвитку нації, самого її буття», — йдеться в заяві.

Спілка нагадує, що Держкіно України після зняття його колишньої керівниці досі не отримало нового очільника. Рада з підтримки кінематографії, склад якої переобрано, досі не затверджена Кабінетом Міністрів. Відтак, пише спілка, робота структури Держкіно паралізована, а передбачені в держбюджеті кошти не мають шансів бути реалізованими.

«Чи не для того, щоби з’явились штучні причини для вже заявленого скорочення бюджетних витрат на кіноіндустрію у 2025 році? Чи не для того, щоби повторити вже пройдене у 1993 році, коли базову державну інституцію було ліквідовано, разом з фінансовою підтримкою кінематографу? Який, у підсумку, на два десятиліття був відкинутий у прірву небуття», — йдеться в заяві.

Тож Спілка кінематографістів вимагає в уряду задля забезпечення фінансування фільмових проєктів у найкоротший термін розблокувати роботу Держкіно — передусім затвердити Раду з підтримки кінематографу та призначити голову Держкіно. А також розробити за участі кіноспільноти стратегію розвитку кіноіндустрії, екранної культури, де, серед іншого, забезпечити сталий розвиток державних та громадських інституцій у сфері кінематографу.

«Україна і українці захищають свою культуру і свою ідентичність, а власне, своє право бути в ансамблі світових націй. Це право вони захищають на полі бою, у смертельному протистоянні з рашизмом. Не слід забувати про те, за що саме триває війна. Яку неможливо виграти, коли не пам’ятати про те, що ядром нації, її душею і серцем є культура», — підсумовано в заяві.

Нагадаємо, як писав «ДМ», у проєкті бюджету на 2025 рік передбачено зменшення коштів на культурну сферу та кіновиробництво,  натомість більшість видатків на медійну сферу залишились  на рівні минулого року, а по деяких бюджетних програмах зросли.

Фінансування Держкіно знизилось порівняно з  поточним  роком утричі, Українського інституту книги — більш ніж удвічі, істотного скорочення зазнали Український культурний фонд та Український інститут.

Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики вже запропонував збільшити у проєкті бюджету-2025 державну підтримку книговидання та кінематографу, а також діяльності культурних інституцій.

Фото: creativity.ua

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
574
Читайте також
16.08.2024 09:00
Анастасія Платонова
для «Детектора медіа»
3 066
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду