У вересні ІМІ зафіксував 23 випадки порушення свободи слова в Україні

У вересні ІМІ зафіксував 23 випадки порушення свободи слова в Україні

2 Жовтня 2024
554
2 Жовтня 2024
14:17

У вересні ІМІ зафіксував 23 випадки порушення свободи слова в Україні

554
11 випадків є злочинами російських окупантів, ще 12 — вчинені громадянами України і не пов'язані з російською агресією.
У вересні ІМІ зафіксував 23 випадки порушення свободи слова в Україні
У вересні ІМІ зафіксував 23 випадки порушення свободи слова в Україні

У вересні експерти Інституту масової інформації зафіксували в Україні 23 випадки порушення свободи слова. Про це свідчать дані щомісячного моніторингу ІМІ «Барометр свободи слова».

З них 11 випадків є злочинами російських окупантів. Це — замах на вбивство, пошкодження редакцій медіа, юридичний тиск, кібератаки та вимкнення українського мовлення внаслідок обстрілів армією РФ.

Внаслідок російської агресії на війні загинули троє медійників:

  • Павло Пархоменко — оператор Прямого каналу, військовослужбовець ЗСУ.
  • Ігор Захаров — колишній оператор телеканалів «Україна» та «1+1». Вважався зниклим з 2023 року, однак про його загибель стало відомо лише у вересні 2024 року.
  • Станіслав Житницький — військовослужбовець, лінійний продюсер СТБ та Нового каналу. Загинув у вересні під час виконання бойового завдання.

За даними ІМІ, станом на 2 жовтня в Україні внаслідок повномасштабної російської агресії загинули 89 медійників, 11 з них — під час виконання професійної журналістської діяльності.

Крім того, за вересень експерти зафіксували два випадки замахів на вбивства журналістів — Дмитра Гордона та одеських журналістів.

У Дніпрі внаслідок російського обстрілу зазнала пошкоджень філія Суспільного. В результаті було пошкоджено двері головного входу, вибито вікна на другому поверсі основної будівлі та в колишньому будинку радіо. Ніхто з працівників філії не постраждав. На момент обстрілу в приміщенні перебувала одна людина: вона встигла сховатися в безпечне місце.

Через бойові дії і складну безпекову ситуацію в Гірнику Донецької області припинило мовлення Громадське радіо. У Покровську було знищене обладнання, що транслювало, зокрема, Громадське радіо та місцевий телеканал «Капрі».

Масованої DDoS-атаки зазнав сайт телеканалу «FreeДом». Сайт отримав понад 30 млн запитів за короткий час із території багатьох країн. Канал вважає, що за атакою стоять російські хакери.

ФСБ відкрила справу проти трьох іноземних журналістів, які випустили репортажі із Суджі Курської області — двох кореспондентів австралійського ABC News Флетчера Янґа та Кетрін Дісс і румунського журналіста Мірчі Барбу.

Крім того, ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України. Це випадки фізичної агресії проти журналістів (напади, погрози, перешкоджання), обмеження доступу до публічної інформації,  кібератаки та юридичний тиск.

Так, у Херсоні невідомий напав на журналістку видання «Мост» Олену Гнітецьку, яка знімала будівництво підземних шкіл. Чоловік штовхав її та забрав телефон, який викинув у котлован, де працювала будівельна техніка. 

У Запоріжжі журналістці місцевого сайту 061.ua Ельмірі Шагабудтдиновій погрожували містяни під час знімання наслідків російських обстрілів. Їй блокували прохід, ображали, погрожували й вимагали видалити вже зроблені фото.

Низка всеукраїнських та міжнародних медіа заявила про перешкоджання з боку посадовців та правоохоронців у Полтаві, які не пускали їх знімати на місці влучання російських ракет. Про обмеження доступу до публічної інформації заявили:

    Полтавська міська рада провела засідання виконкому, на якому попри закритість для медіа були присутні журналісти телеканалу «ІРТ-Полтава».

    Редакція «Слідства.Інфо» повідомила про DDoS-атаку, яка сталася після публікації розслідування про коштовне майно міністра аграрної політики Віталія Коваля. У редакції завили, що атаку напряму повʼязують з публікацією матеріалу про Коваля: атака розпочалася через годину після публікації.

    Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися тут.

    Відзначимо, за підрахунком ІМІ, за два роки і сім місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 637 злочинів проти журналістів та медіа в Україні.

    У серпні ІМІ зафіксував 28 випадків порушення свободи слова в Україні.

    Ілюстрація: ІМІ

    Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

    До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

    Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
    * Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
    554
    Читайте також
    Коментарі
    0
    оновити
    Код:
    Ім'я:
    Текст:
    Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
    Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
    Спільнота ДМ
    Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
    Даю згоду