Ядерні погрози Росії не лякають, а візит Зеленського до США лишив відчуття недосягнутої мети. Зведення інформаційної війни 21–27 вересня 2024
Ядерні погрози Росії не лякають, а візит Зеленського до США лишив відчуття недосягнутої мети. Зведення інформаційної війни 21–27 вересня 2024
Навіть на тлі насиченого міжнародними подіями позитивного порядку денного настрої в проукраїнському сегменті все одно залишилися переважно песимістичними – через тривання обстрілів та складну ситуацію на фронті.
Погані новини формували – обстріли (Кривий Ріг, Запоріжжя, Харків), наступ РФ на Донбасі (у фокусі уваги – Вугледар), ризики ударів по АЕС і зміна ядерної доктрини РФ, неприхильна чи занепадницька риторика іноземних політиків (Д. Трамп, Р. Ердоган, А. Вучіч, радник В. Орбана).
Хороші – візит В. Зеленського до США, військова допомога від них (пакет на $8 млрд) і від Британії з Німеччиною, удари по ще 2 арсеналах в РФ, невдалий пуск МБР «Сармат». А також, точкові звитяги на фронті – ГУР відбило Вовчанський агрегатний завод.
Ядерні погрози сприймались спокійно. В період дослідження настрої не змінилися навіть після звістки про оновлення ядерної доктрини держави-агресорки, що відтепер дозволяє удари по неядерній державі в разі її нападу на РФ за участі ядерної. Поширені з посиланням на західних OSINT-аналітиків супутникові знімки, що свідчать про вибух ракети «Сармат» в шахті під час тестувань супроводжуються часом глузуванням: мовляв, саме такими ракетами Росія любить лякати увесь світ. Несподівано активно до поширення долучаються жіночі акаунти.
Візит В. Зеленського до США комунікується зі стриманим оптимізмом, а проте лишив відчуття, що основної мети не було досягнуто. Президент відносно нечасто стає топ-спікером соцмереж, проте звістка про отримання пакету допомоги $8 млрд від США (з розв’язанням проблеми невикористаних 5,5 млрд за програмою PDA, що могли «згоріти» 1 жовтня) жваво поширювалася здебільшого саме з посиланням на президента. Також помітної радості додали новини про поставки САУ AS90 з Британії, пакет допомоги від Німеччини. З іншого боку, лишається відчуття того, що головні цілі візиту не досягнуті: адже В.Зеленський оголошував, що їде до США не за цими пакетами, а за схваленням «Плану перемоги».
Влада помітно комунікує зміни на краще в мобілізації. Виступають міністр оборони та одеський військком: обидва задоволені процесом, відзначають зменшення кількості незаконних затримань та обговорюють подальше спрощення спілкування з ТЦК, цифровізація триває. Поки що сприйняття таких новин нейтрально-скептичне.
Суперечлива комунікація по Вугледару підвищує тривогу щодо фронту. Через невизначеність тема поширюється соцмережами алармістськи і підвищує загальну тривожність в обговорення ситуації на фронті. Вугледар, запевняють експерти, ще тримається, але вже на межі. Кажуть про свіжі російські сили на напрямку.
Курський наступ майже випав з порядку денного. У проукраїнському сегменті про Курську наступальну операцію майже не згадували. У проросійському – навпаки, оборона Курщини перебувала в фокусі уваги.
Заява військового С. Гнезділова про СЗЧ на знак протесту сприймається суперечливо та не має значного поширення.
Чутки про можливе знищення F-16 у Старокостянтинові наразі не цікавлять соцмережі. А от у проросійському сегменті з посиланням на А. Шарія говорять про нібито «чотири уражених винищувачі».
Заяви Трампа дуже суперечливі, а ті, що містять негатив про Україну, викликають гнів. Тривожно та ображено (хоча й не дивуючись) обговорюють обіцянку Д. Трампа припинити підтримку України після виборів, звинувачення В. Зеленського у втручанні у виборчий процес, вимоги звільнити амбасадорку України в США. Втім, п’ятничні заяви Трампа про згоду на зустріч Зеленського (на противагу попереднім меседжам, що «Україна – це тотальна руїна») вже викликають радість.
Можливе звільнення Буданова обговорюється, зокрема пов'язаними з «Євросолідарністю» спікерами. Про можливість звільнення очільника ГУР нібито кажуть «союзники», називаючи причиною погану аналітику відомства та часту незгоду з В. Зеленським та О. Сирським. Неназвані джерела у владних колах заявляють про вихід К. Буданова з-під контролю ОП, побоювання щодо майбутньої політичної кар'єри розвідника, а також суперечки з міністром оборони. Наводять паралелі зі звільненнями В. Залужного та О. Резнікова: ситуація розгорталася схожим чином.
Емоції проукраїнських громадян
Гнів присутній в 27% усіх постів про війну – на росіян за обстріли, зокрема з жертвами, знеструмленнями та руйнуваннями, за катування полонених, утиски на ТОТ; у критиці влади (міжнародний трек, корупція, розподіл коштів), партнерів (нема дозволів бити по РФ, антиукраїнська або занепадницька риторика), союзників РФ (побільшало згадок Китаю).
Тривога – 22% – передусім через ворожий наступ на Вугледар (також Покровськ, Харківщина, спроби на Запоріжжі). Тривожать ядерні погрози та
провокації (зміна ядерної доктрини РФ; В. Зеленський та А. Сибіга попереджають про майбутні удари по інфраструктурі АЕС; дрон біля РАЕС, вишкіл дронарів на ЗАЕС), непевність у подальшій підтримці світу.
Радість – 19% – на початку тижня передусім через продовження влучних ударів по російським арсеналам, згадують і Торопець; постійно у історіях знищення окупантів, зведеннях ГШ, волонтерських звітах; у другій половині тижня радує світова підтримка.
Сум – 12% – переважно у близьких за розміром масивах некрологів та звісток про цивільні жертви (Харківщина, Кривий Ріг, Запоріжжя та ін.); також через масштаби завданих бомбами руйнувань, сумують і за близькими в полоні.
Надія – 7% – на перемогу/мир, завершення війни в осяжній перспективі
(зокрема, цитата В. Зеленського); на отримання винищувачів Gripen та Eurofighter (анонсує Р. Умєров).
Гордість – 6%.
Вдячність – 3%.
Сміх – 2% – з ядерних погроз Путіна (у контексті випробувань «Сармата») та
Лукашенка щодо НАТО; також відео МО РФ, де бійці на навчаннях імітують
стрільбу вигуками; з формулювань нової статті КК РФ «Русофобія».
Чоловіки більше обговорюють знищення ворога та удари по РФ, міжнародну підтримку, активніше критикують владу. Жінки – більше комунікують волонтерство, некрологи, життя попри війну.
Для довідки
Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.
Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.
Громадська організація CAT-UA протягом двох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.
Титульне фото: президент України Володимир Зеленський та президент США Джо Байден під час зустрічі у Білому домі, 26 вересня 2024 року (Getty Images)