RSF опублікували розслідування, як Росія використала фейкове відео про організацію для своєї пропаганди
RSF опублікували розслідування, як Росія використала фейкове відео про організацію для своєї пропаганди
Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» (RSF) заявила, що російські пропагандисти використали фейкове відео з логотипом ВВС про нібито дослідження організації щодо так званих «нацистських схильностей» українських військових. Про це RSF повідомили на своєму сайті.
Фейкове відео переглянули понад 400 тис. разів переважно в соцмережі X і телеграмі. Утім, BBC ніколи не створювало цього відео, а RSF не публікували подібного дослідження.
У співпраці з французьким стартапом Bloom Social Analytics, що спеціалізується на виявлені операцій впливу, RSF з'ясували, що відео вперше з'явилося в X 24 серпня о 13:00 на фейковому акаунті «Патриція». Обліковий запис був створений в лютому 2024 року. З того часу він публікував кремлівську пропаганду англійською, німецькою, французькою та російською мовами.
Ввечері того ж дня це відео поширив ірландський підприємець Чей Боуз, колишній журналіст, а нині один із західних ретрансляторів впливу Росії, де зараз мешкає. У червні 2023 року Москва запросила його виступити в Раді Безпеки ООН, де він звинуватив НАТО у веденні «проксі-війни» в Україні.
Наступного дня пропагандист «Австралійський козак», справжнє ім'я якого Симеон Бойков, поділився цим фейком у телеграмі-каналі, що має 83 тис. підписників. За даними RSF, чоловік знайшов притулок у російському консульстві в Сіднеї, щоб уникнути кримінального переслідування після нападу на проукраїнського протестувальника. Відтоді він отримав російське громадянство.
Неправдива інформація була підхоплена російською владою — спершу речницею МЗС Росії Марією Захаровою на її пресконференції 28 серпня, а потім посольствами Росії в Чилі та Болгарії, а також сайтом її МЗС.
Згодом це відео поширили підконтрольні Кремлю пропагандисти Руслан Остачко (ведучий «Первого канала») та військовий блогер Сергій Колясников, а також анонімний прокремлівський обліковий запис X Brainless Partisans.
RSF надіслали платформі X 12 запитів з проханням видалити оманливий контент, однак там досі цього не зробили. Tеlegram також не відповів на запити. Водночас прокремлівський ірландський підприємець Чей Боуз, який одним із перших поширив це відео, відкликав свій допис після того, як з ним зв'язалася організація.
Ілюстрація: RSF