Нацбанк пропонує перейменувати «копійку» на «шаг»
Національний банк України пропонує перейменувати українську розмінну монету з «копійка» на «шаг». Як повідомили в НБУ, це має сприяти дерусифікації, відновленню історичної справедливості та відродженню національних традицій у грошовому обігу України.
Як пишуть в НБУ, після дослідження історії українського грошообігу фахівці дійшли висновку, що назва «копійка» є символом московської окупації, а натомість слово «шаг» є питомо українським визначенням дрібних монет і зможе повернути українським монетам власну ідентичність.
В НБУ стверджують, що назва «шаг» має давнє українське походження і використовувалась на території України і в українській грошовій лічбі в XVI — XVII ст. «Це унікальне найменування монети, якого не знають інші лінгвокультури. Воно широко вживається в класичній українській літературі, зокрема часто згадується у творчості Тараса Шевченка, Лесі Українки та інших письменників», — пише НБУ.
У часи Української революції 1917–1921 років у реальний грошовий обіг були введені грошові знаки з назвою «шаг», що було закріплено на законодавчому рівні.
Так, 1 березня 1918 року Центральна Рада УНР ухвалила закон про гривню як грошову одиницю Української Народної Республіки, який передбачав монету під назвою «шаг». Її карбування монет не вдалося реалізувати через економічні й технічні складнощі. Проте випустили розмінні марки Державної скарбниці під назвою «шагів», які перебували в обігу до березня 1919 року, коли були скасовані радянською владою.
«Тому вiдродження такої практики обґрунтоване iсторичною та мовною традицiєю України», — стверджують в НБУ.
Зі здобуттям незалежності у 1991 році потенційна назва для монет викликала жваву дискусію — пропонувалися різні варіанти, зокрема й шаг. Проте постанова Президії Верховної Ради в 1992 році затвердила назву «копійка».
У Нацбанку також стверджують, що наукова спільнота підтримує ініціативу перейменування, посилаючись на істориків з Музею грошей НБУ та експертні висновки від Інституту історії України та Інституту мовознавства імені Потебні.
Нацбанк повідомив, що розробив пропозиції щодо відповідних законодавчих змін і після узгодження з зацікавленими державними органами скерує на розгляд Верховній Раді. Національний банк каже, що не планує через зміну назви вилучати з обігу чинні монети, а «копійка» і «шаг» перебуватимуть в обігу паралельно у співвідношенні 1:1.
Читайте також:
- Як в умовах війни культурні інституції деколонізують спадщину
- З’явився оновлений список зі 100 пам’ятників, які варто демонтувати в межах деколонізації
- Оновили мапу України з кількістю вулиць, які пропонують перейменувати в межах деколонізації
Ілюстрація: НБУ