Регіональні медіа критично збільшили залежність від донорської допомоги через війну, — дослідження MDF
Регіональні медіа критично збільшили залежність від донорської допомоги через війну, — дослідження MDF
Невеликі регіональні медіа критично збільшили свою залежність від донорської допомоги через повномасштабну війну та наслідки, пов'язані зі зменшенням рекламного ринку. Анкетування 25 регіональних редакцій у західному, центральному, східному, північному та південному регіонах України показало, що частка донорської підтримки у фінансових моделях сягала від 70% до 100% для близько 76% онлайн-медіа у 2023 році. Про це йдеться в дослідженні «Фінансове забезпечення онлайн-медіа в Україні 2023: зарплати та тенденції», представленому сьогодні, 1 серпня, Media Development Foundation.
До вибірки регіональних онлайн-медіа відібрали як найстаріші незалежні медіа в регіонах, так і медіа, що почали роботу після початку російського військового повномасштабного вторгнення, з усіх регіонів країни.
12% регіональних онлайн-медіа повідомили про те, що від 75% до 90% їхніх доходів — від комерції. Виявилося, що ефективно використовували у 2023 році комерцію регіональні медіа, розташовані здебільшого на Заході України. Редакції з інших регіонів вказували частку реклами у своїх моделях від 1% до 20%. У 8% регіональних редакцій бізнес-модель містила рівні частки донорської допомоги та комерції.
Анкетування регіональних редакцій показало, що близько 76% онлайн-медіа мають від 70% до 100% донорського фінансування у своїх моделях. Більшість медіа зазначили про свою залежність від грантової підтримки після початку повномасштабної війни — у першу чергу, через критичну нестачу ресурсів на оплату праці та низький рівень заробітних плат.
Оплата праці у регіональних онлайн-медіа у 2023 році
У регіонах навантаження на медіаспеціалістів, пов'язані з війною, не зменшилося у 2023 році. Рівень кризовості залишився високим. На рівні регіонів донорська допомога для більшості редакцій стала єдиним способом забезпечувати рівень заробітних плат, усталений в регіонах. Медіа також не можуть забезпечити своїм співробітникам оплату праці, яка відповідає рівню складності роботи, яку вони виконують. Це стосується й тих редакцій, що не залучають грантову підтримку й водночас працюють в зоні високої небезпеки на Сході України та забезпечують доступ до інформації із цих зон, близьких до бойових дій.
- Читайте також: ІМІ та «ДМ» розпочинають третю хвилю оцінювання регіональних медіа 2024: Як потрапити на Мапу рекомендованих медіа
Варто відзначити різноманіття способів залучення фінансування серед регіональних медіа, в першу чергу, роботу зі спільнотами. Попри те, що читацька підтримка лише в двох медіа серед 32, які дали відповіді, мала суттєвий вплив на фінансове забезпечення редакцій в регіонах — до 20%, робота зі спільнотами була ключовою рисою періоду 2022-2023 років.
Велика кількість медіа вказала частку читацької підтримки на рівні 1-2% завдяки роботі зі спільнотами: від організації благодійних подій та роботи з Patreon, Buy Me a Coffee. Водночас під час глибинних інтерв'ю частина регіональних медіа зазначили, що не закликають аудиторії підтримувати їх внесками, натомість збирають кошти на армію.
Дослідження «Фінансове забезпечення онлайн-медіа в Україні 2023: зарплати та тенденції», здійснене Media Development Foundation, ґрунтується на опитуванні 37 місцевих редакційних команд, проведеному в листопаді — грудні 2023 року, та подальшому тематичному дослідженні з проведенням глибинних інтерв’ю та моделюванням для 15 національних та місцевих медіа.
Дослідженням охоплено:
- найбільші та найстаріші онлайн-медіа в Україні з високим рівнем фінансової стабільності;
- середні та фінансово стабільні національні онлайн-медіа;
- нішеві національні онлайн-медіа;
- місцеві онлайн-медіа із Заходу, Центру, Півночі і Сходу країни.
Детально ознайомитися з дослідженням та його методологією можна за посиланням.
Фото: Media Development Foundation