«Найпомітніша спроба» чи «провал» Зеленського: світові медіа про Саміт миру

«Найпомітніша спроба» чи «провал» Зеленського: світові медіа про Саміт миру

17 Червня 2024
582

«Найпомітніша спроба» чи «провал» Зеленського: світові медіа про Саміт миру

Анастасія Крупка, «Тиждень»
582
У швейцарському Бюргенштоку завершився перший український Саміт миру, на якому була присутня сотня країн та організацій. Серед них — президенти та прем’єр-міністри Франції, Німеччини, Великобританії, Японії, Польщі, Аргентини, Еквадору, Кенії та Сомалі. Крім того, захід відвідав секретар Святого престолу кардинал П’єтро Паролін, а від Сполучених Штатів виступала віцепрезидентка Камала Гарріс.
«Найпомітніша спроба» чи «провал» Зеленського: світові медіа про Саміт миру
«Найпомітніша спроба» чи «провал» Зеленського: світові медіа про Саміт миру

Оригінал публікації на сайті «Тиждень» за посиланням

«Дводенна конференція стала найпомітнішою спробою Зеленського залучити країни за межами Європи та Північної Америки до його бачення припинення війни: мирного плану, який передбачає вихід Росії з усієї території України, виплачуючи репарації та поставши перед судом за військові злочини», — охарактеризувало подію The New York Times

Марія Золкіна, директорка із дослідження конфліктів у неурядовій групі Фонду «Демократичні ініціативи», заявила, що цінність цієї зустрічі для України є ширшою, ніж просто формальна спроба зміцнити підтримку трьох пунктів мирного плану Києва. «Ці зусилля допомагають просувати українське бачення післявоєнного порядку у Східній Європі, який запобіжить майбутньому російському експансіонізму», — заявила вона виданню, додавши, що Україна хоче отримати підтримку для переговорів на своїх умовах, а не починати з китайських, російських чи інших пропозицій. 

За словами заступника керівника Офісу президента України Ігоря Жовкви, на трьох тематичних панелях було розглянуто три базові пункти формули — «ті, що зачіпають та турбують кожну державу світу». Йдеться про ядерну та продовольчу безпеку, а також повернення військовополонених та цивільних. 

Крім того, 82 учасники Саміту підтримало спільне комюніке. Серед них не лише європейські та американські партнери, але й партнери з усіх континентів та регіонів. Зокрема, Латинська Америка (Аргентина, Чилі, Коста-Рика, Домініканська Республіка, Еквадор, Гватемала, Перу, Суринам, Уругвай), Африка (Бенін, Кабо Верде, Кенія, Кот-д’Івуар, Гамбія, Гана, Ліберія, Руанда, Сан-Томе і Принсіпі, Сомалі, Комори), Азійсько-Тихоокеанський регіон (Австралія, Фіджі, Нова Зеландія, Палау, Філіппіни, Сінгапур, Східний Тимор) та Близький Схід (Ізраїль, Катар). 

«Це саме те спільне бачення миру, про яке ми завжди говоримо. Документ залишається відкритим для приєднання кожної держави чи міжнародної організації, що поважає Статут ООН та міжнародне право. І кількість держав, що приєднались до комюніке, точно зростатиме», — заявив Ігор Жовква. 

Він додав, що наступні кроки — це проведення тематичних заходів щодо кожного пункту на рівні міністрів та радників і другий Саміт, який має закласти основи тривалого та справедливого миру. 

Водночас низка держав, представлена міністрами закордонних справ або представниками нижчого рівня, не підписали остаточний документ Саміту. Це, зокрема, Індія, Мексика, Саудівська Аравія, Південна Африка, Таїланд, Об’єднані Арабські Емірати, Бразилія. Як пише видання Associated Press, незрозуміло, чому деякі країни, що розвиваються, не підтримали заключну заяву. «Вони, можливо, не наважувалися образити Росію або культивували золоту середину між Москвою, її союзником Китаєм і західними державами, які підтримують Київ», — пишуть журналісти. 

«Деякі не підписали — хоч їх дуже мало — оскільки вони грають у гру “Мир на основі поступок”, а це, як правило, означає поступки з боку України і, по суті, задоволення російських вимог. Їм також подобається позиціонування “нейтралітету”», — сказав Associated Press експерт з питань України і старший науковий співробітник Центру аналізу європейської політики Володимир Дубовик. 

Те, що 13 країн-учасниць конференції не погодилися з текстом підсумкової декларації німецьке видання Bild назвало «провалом» президента України Володимира Зеленського. 

«Саміт миру — це не більше, ніж всесвітня перекличка»

Німецька редакторка видання RedaktionsNetzwerk Deutschland Єва Квадбек вважає, що зустріч у Швейцарії не принесла Україні жодних проривів, «хоча цього ніхто і не очікував». Тим не менш, за її словами, глобальний тиск на Путіна, щоб він відступив від своїх максимальних цілей, зростає. Однак після виборів у США карти можуть бути повністю перетасовані. 

«Саміт миру — це не більше, ніж всесвітня перекличка: хто не прийме мир, продиктований Росією, і буде поруч, коли буде зроблена спроба встановити мир в Україні? 92 з 160 запрошених країн взяли участь у конференції, 84 (Ірак та Йорданія згодом, імовірно, відкликали свої підписи під комюніке, — Ред.) підписали підсумкову декларацію із зобов’язанням підтримувати територіальну цілісність України. Таким чином, більшість міжнародної спільноти надіслала сигнал: так, ми хочемо миру в Україні. Але нам бракує віри», — переконана вона. 

Крім того, чимало країн звертало увагу на відсутність Росії на Саміті миру. Як пише The New York Times, після відкриття заходу ця тема швидко перетворилася на «гарячу точку». «Принц Фейсал бін Фархан бін Абдуллах Аль Сауд, глава МЗС Саудівської Аравії заявив, що “будь-який процес, який заслуговує на довіру, вимагатиме участі Росії”. Пізніше міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан сказав: “Цей саміт міг би бути більш орієнтованим на результат, якби інша сторона конфлікту — Росія — була присутня в залі”. А президентка Швейцарії Віола Амхерд визнала, що “мирний процес без Росії немислимий”», — пише видання. 

Водночас Politico зазначає, що «привид» Росії навис над самітом після ультиматуму Путіна щодо мирної пропозиції за день до початку заходу. «Хоча Україна та інші це швидко відкинули, це підкріпило реальність того, що з Кремлем зрештою доведеться мати справу», — пише видання. 

Дискусії серед учасників Саміту також викликала і відсутність Китаю. Пекін заявив, що будь-який мирний процес вимагатиме участі Росії та України, і висунув власні ідеї миру. Зокрема, в окремій ініціативі минулого місяця Китай і Бразилія погодилися на шість «спільних домовленостей» щодо політичного врегулювання війни в Україні, пише Associated Press. «Очевидно, що Китаю тут немає, і я припускаю, що це тому, що Путін попросив їх не приїжджати, а вони зобов’язали Путіна. Я думаю, що це дещо говорить про позицію Китаю щодо війни Росії в Україні, і що країни повинні звернути на це увагу», — сказав радник з нацбезпеки США Джейк Салліван. 

Як заявив Володимир Зеленський, вже триває підготовка до другого Саміту миру, яка займе місяці, а не роки. 

«Ми у стані війни. Ми не маємо часу на довготривалу роботу. Рух до миру означає діяти швидко. Підготовка до того дня займе місяці, не роки. Коли план буде готовий, а кожен крок пропрацьований, тоді відкриється шлях до проведення другого Саміту мири, а отже, й до завершення війни, а також до справедливого та тривалого миру», — сказав він на підсумковій пресконференції. 

Видання Reuters пише, що за словами міністра закордонних справ Швейцарії Ігнаціо Кассіса, наступний Саміт миру може відбутися ще до президентських виборів у США, запланованих на листопад цього року.

Фото: пресслужба президента України

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Анастасія Крупка, «Тиждень»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
582
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду