Росія стала активніше використовувати TikTok для поширення своєї пропаганди, зокрема у США, — дослідження
Росія стала активніше використовувати TikTok для поширення своєї пропаганди, зокрема у США, — дослідження
Росія через підконтрольні їй облікові записи суттєво збільшила обсяги використання TikTok для поширення своїх наративів. Про це свідчать результати дослідження, яке провело американське видання Brookings.
«Російський державний пропагандистський апарат почав використовувати зростаючу привабливість TikTok як новий спосіб розповсюджувати відверто прокремлівські повідомлення через мережу підконтрольних державі облікових записів», — пише авторка матеріалу Валері Віртшафтер.
З початку 2024 року облікові записи, афілійовані з російськими державними органами (state-afiliated), суттєво збільшили обсяги використання TikTok. Якщо у 2022 році 57 облікових записів робили принаймні один допис протягом року, при чому лише один публікував в середньому два дописи на день, то у 2024 році, станом на сьогодні, публікували дописи вже 46 акаунтів, причому три з них в середньому постили 10 і більше дописів на день.
Наразі російські державні акаунти все ще значно активніші у Telegram і X. Проте залученість аудиторії до публікацій в TikTok значно вища: 44 із 50 публікацій, які отримали найбільше реакцій у 2024 році, походять саме з TikTok. Ці дописи в середньому викликали понад 3,5 мільйона зацікавлень. В середньому дописи на TikTok отримують приблизно 100 000 реакцій, що в 3,5 рази більше ніж у Telegram і в 20 разів більше ніж X.
Публікації, що стосуються політики у США, складають невелику частку загального контенту російських держакаунтів (3%), але на TikTok все ж трохи більше, ніж на інших платформах: 5% проти 4% у X та 1% у Telegram.
Одними з найпопулярніших у TikTok є іспаномовні дописи, присвячені американській політиці: 22 із 30 топ-публікацій, пов’язаних із політикою в США, є іспанською мовою.
Серед дописів про політику США в TikTok помітне місце займають конфліктні теми: вік президента Джо Байдена, протести проти політики Байдена щодо Ізраїлю, роздуми Такера Карлсона про Росію і політику США щодо Росії тощо.
Ці тенденції, як пише авторка матеріалу, підкреслюють явну зміну у російській інформаційній стратегії — почати поширювати свої наративи за кордоном на внутрішньо-політичні теми інших країн на інших платформах, ніж X. Це у поєднанні використанням продукту генеративного ШІ може призвести до більшого поширення більш переконливого контенту.
Фото: Michael Kuenne/PRESSCOV/Sipa USA