В Україні започаткована «Національна програма підготовки фахівців з реставрації памʼяток культурної спадщини»
В Україні започаткована «Національна програма підготовки фахівців з реставрації памʼяток культурної спадщини»
У четвер, 18 квітня, весь цивілізований світ відзначає Міжнародний день пам'яток та визначних місць. Вразливість культурної спадщини України та консолідація зусиль українців та наших іноземних партнерів задля її збереження для подальших поколінь в часи великої війни є однією з головних тем.
Відкритий воєнний напад російської федерації, її військова агресія нищить не тільки український народ, міста та села, а й національну культурну спадщину нашої держави.
У звʼязку зі зростальною кількістю обʼєктів, що потребують реставрації в результаті як воєнних дій, так і природного зношення, а також нагальної потреби їх збереження та відновлення, на сьогодні в Україні спостерігається гострий дефіцит спеціалістів з ремонтно-реставраційних робіт.
Всеукраїнська асоціація охорони культурної спадщини (ВАОКС) за сприяння Міністерства культури та інформаційної політики України, а також Українського національного комітету ICOMOS (Міжнародної ради з охорони пам'яток та історичних місць) ініціювала та оголосила про початок впровадження в Україні «Національної програми підготовки фахівців з реставрації памʼяток культурної спадщини». В основі програми популяризація професії реставратора, відкриття в ВНЗ по всій країні відповідних кафедр, організація навчання та практики, в тому числі за кордоном, а також заходи з мотивації молодих спеціалістів.
За словами голови ВАОКС Олександра Никоряка у вишах країни відсутні кафедри з підготовки подібних фахівців, а спеціальностям з реставрації виділяють мінімальну кількість навчальних годин, через що в професію приходить невелика кількість молодих спеціалістів-ентузіастів. Зараз в Україні працює лише невелика група фахівців-реставраторів найвищого класу, але їхніх можливостей не вистачає для покриття всіх потреб. Варто зазначити, що для розвʼязання всіх цих питань, зусиль лише держави та громадських організацій недостатньо. Співпраця із соціально-відповідальним бізнесом, який у своїй діяльності зацікавлений у відповідних кадрах, адже інвестує у відновлення спадщини, може бути ефективною та взаємовигідною.
Програма має на меті консолідувати архітекторів, реставраторів та всіх інших професіоналів в цій галузі, виокремлення реставрації в окрему сферу, підняття її на сучасний світовий рівень, популяризація професії реставратора, навчання та підготовка кадрів.
Програма стартувала 17 квітня з церемонії нагородження відзнаками та грошовими стипендіями студентів НАОМА та видатних українських архітекторів-реставраторів за наукові роботи й реалізовані проєкти у сфері збереження та відновлення обʼєктів культурної спадщини. Меценатом стипендіальної підтримки обдарованих студентів цього року виступила компанія DOVGIY Family Office.
Нагороди отримали:
- Архітектор Юрій Лосицький за Проєкт реставрації та консервації Троїцької надбрамної церкви Києво-Печерської лаври;
- Архітектор Юрій Дубик за реставрацію Чорної кам’яниці зі створенням експозиції львівських кам’яних архітектурних та скульптурних пам’яток XV-XX ст;
- Архітектор Наталія Диховична за реставрацію та пристосування Маріїнського палацу у м. Києві;
- Компанія DOVGIY Family Office за проєкт реставрації та пристосування Дому Новікова на Подолі;
- Компанія-девелопер А-DEVELOPMENT за реставрацію та пристосування Микільської брами у м. Київ.
«На жаль, російська федерація вже пошкодила або зруйнувала понад 1000 пам'яток на території України. І зараз перед нами постає завдання відновлювати такі об'єкти принаймні там, де це дозволяє зробити безпекова ситуація. Адже матеріальна культурна спадщина є фізичним втіленням нашої ідентичності, яку росія намагається знищити. На шляху відновлення ми стикаємося з іншою проблемою – нестачею фахівців у галузі реставрації. Тому Національна програма підготовки реставраторів є важливим кроком у збереженні нашої культурної спадщини, оскільки об'єднає та посилить архітекторів і реставраторів і, сподіваюся, залучить нові кадри у цій спеціальності», – зазначив т. в. о. Міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.
Програма стартувала з відзначення студентів та українських архітекторів-реставраторів
«Сьогоднішня подія показала, що українське суспільство уже розуміє важливість збереження та відновлення культурної спадщини, тепер потрібно заохотити бізнес до свідомого інвестування, яке передбачає рішення з відновлення та пристосування старих будівель до 21 сторіччя, зберігаючи та відновлюючи їхні історичні ознаки, – розповідає Олександр Никоряк, голова Всеукраїнської асоціації охорони культурної спадщини. – Ми вдячні, що уже є бізнеси, які поставили собі за мету стати прикладом для інвесторів - компанія Dovgiy Family Office має у своєму портфелі уже цілий ряд проєктів реставрації та ревіталізації. Один із них - будинок купця Новікова на Подолі, реалізована ними у 2018 році. Будівля 1893 р. через неналежну консервацію була майже знищена, стіни довелося буквально осушувати, а деякі втрачені елементи відновлювались за архівними фотографіями. Але зараз ми маємо відновлену памʼятку та окрасу київського Подолу. Сподіваюсь, що таких проєктів буде ставати ще більше».