Як російські загарбники знищували українські медіа на окупованих територіях. І що побудували замість них

Як російські загарбники знищували українські медіа на окупованих територіях. І що побудували замість них

18 Березня 2024
2836
18 Березня 2024
21:40

Як російські загарбники знищували українські медіа на окупованих територіях. І що побудували замість них

Наталія Виговська, для «EUvsDisinfo»
2836
За два роки окупації російські загарбники знищили або русифікували всі українські медіа, які функціонували на тимчасово захоплених областях України.
Як російські загарбники знищували українські медіа на окупованих територіях. І що побудували замість них
Як російські загарбники знищували українські медіа на окупованих територіях. І що побудували замість них

Йдеться про щонайменше 300 редакцій місцевих медіа в Запорізькій, Херсонській, Луганській областях. Лише одиниці редакцій змогли виїхати й відновити роботу в інших регіонах. Більшість – або закрилися, або були захоплені російськими окупантами.

На окупованих територіях росіяни вибірково вмикають та вимикають мобільний зв’язок та інтернет, побоюючись, що місцеві передаватимуть інформацію про них українським силам оборони. Фактично з вересня 2022 року жителі окупованих територій перебувають в інформаційному вакуумі, повністю відрізані від світу. Подекуди в них навіть немає доступу до інтернету. Посилює інформаційний вакуум закритість окремих населених пунктів: до деяких можна потрапити, лише маючи перепустку.

Перші пів року війни російські агресори планомірно знищували на захоплених територіях все, що мало стосунок до українських та західних медіа. Окрім того, на захоплених передавачах вони запускали трансляцію російських пропагандистських телеканалів і радіо й розпочали друк і поширення пропагандистських листівок про “велику російську боротьбу проти європейського фашизму і сатанізму”. І, нарешті, з 2023 року росіяни почали розбудовувати в окупованих регіонах місцеву мережу інформаційних ресурсів. Туди наразі входить потужна сітка телеграм-каналів, телебачення, радіо та інформаційні сайти, які цілодобово транслюють агресивну дезінформацію, крайні форми мови ворожнечі та заклики до війни. Окупанти також надають безкоштовний доступ мешканцям тимчасово окупованих територій до супутникового телебачення “Русскій мір”. Усе це відбувається за кошти федерального бюджету РФ.

Як російські окупанти знищували українські медіа на окупованих територіях

У перші дні окупації озброєні військові просто приходили в локальні редакції медіа на окупованих територіях, щоб залякати журналістів і змусити їх працювати на Кремль. Проте майже всі локальні українські медіа і журналісти відмовилися від роботи на ворога. В результаті медіа закривалися внаслідок залякувань і шаленого тиску, або ж російські окупанти захоплювали їхні редакції і привласнювали майно. Вже в перші тижні окупації почалися каральні заходи проти журналістів. Російські загарбники мали заздалегідь складені списки з персональними даними громадських активістів та журналістів, які працювали на захоплених територіях, і цілеспрямовано шукали їх. За даними “Репортерів без кордонів”, про переслідування журналістів та інших людей ще на початку повномасштабного вторгнення і окупації Запорізької області повідомляли багато українських і кілька іноземних репортерів.

Усі журналісти, які не встигли виїхати, опинились у великій небезпеці. Наприклад, росіяни викрали, катували й тримали в полоні херсонського журналіста Олега Батуріна, який з початком повномасштабного вторгнення висвітлював окупацію Херсонщини. Викрадали, били й залякували журналістів у Запорізькій, Харківській, Луганській областях. Інституту масової інформації відомо про щонайменше 40 таких випадків. Понад 20 журналістів досі перебувають у російському полоні. Наприклад, досі невідомою є доля запорізької журналістки Ірини Левченко, яку окупанти затримали в травні 2023 року в окупованому Мелітополі.

Окупанти й нині продовжують переслідувати українців, які працюють на окупованих територіях. Наприклад, у серпні 2023 року російські окупанти зламали телеграм-канал українського видання “РІА Мелітополь”, який працював на ТОТ. Одночасно з цим окупанти затримали адміністраторів телеграм-каналу цього медіа. Зараз їх звинувачують за кількома статтями російського кримінального кодексу – про публічні заклики до терактів, держзраду, шпигунство. Їм загрожує від 12 до 20 років позбавлення волі. З цього затримання пропагандисти зробили ціле шоу, оприлюднивши відео затримання на державних російських каналах через два місяці після самої події. Де є адміністратори цих телеграм-каналів, які є українськими журналістами, наразі невідомо.

У результаті такої насильницької стратегії за два роки повномасштабного вторгнення окупаційна влада повністю русифікувала і взяла під жорсткий контроль медійне поле на тимчасово окупованих територіях.

Як російські окупанти розбудовують пропагандистську мережу

Більшість російських ресурсів, що зараз діють на нових тимчасово окупованих територіях, входять до пропагандистського медіахолдингу Олександра Малькевича “ЗаМедіа”. Він був створений окупаційною адміністрацією під пильним наглядом кураторів з Москви та Петербурга. На початку повномасштабного вторгнення Росії окупанти планували, що центром розвитку пропагандистських медіахолдингів буде Харків, потім – Херсон. Але окупанти не змогли захопити й утримати ці два великих міста, які є регіональними центрами на сході та півдні України. Тому, зрештою, пропагандисти осіли в Мелітополі (окуповане місто Запорізької області). Олександр Малькевич – громадянин РФ, який має багатий досвід створення рупорів пропаганди, дезінформації та впливу на вибори не лише в Росії, а й за кордоном. Наприклад, через свою дезінформаційну діяльність він у 2018 році потрапив під санкції США, а 2024 року – і ЄС. Ця людина, за даними розслідування “Репортерів без кордонів”, багато років входила до кола людей, наближених до Євгенія Пригожина – боса приватної військової компанії “Вагнер”. І хоча Пригожин із серпня 2023 року вважається загиблим в авіакатастрофі, пропагандист Малькевич продовжує зміцнювати свої позиції на окупованих українських землях. Він отримує величезні кошти від російської влади на розбудову інформаційних мереж для поширення агресивної пропаганди та дезінформації.

З початку повномасштабного вторгнення російські окупанти найперше, що зробили, – це захопили телевежі в окупованих містах і заблокували українське мовлення. Вони негайно припинили трансляцію українських телеканалів та радіостанцій і натомість запустили на окупованих територіях трансляцію пропагандистських державних російських телеканалів. Трохи пізніше захопили друкарні й почали друк пропагандистських “газет”.

Головні тези російської пропаганди на окупованих територіях – це прославлення всього, що пов’язане з Росією. Паралельно вони паплюжать і поширюють дезінформацію про все, що пов’язане з Україною, ЄС чи США. Вживаються наративи про “київський режим”, “нацистів”, роки “розрухи”, “європейський фашизм” тощо. Цікаво, що в російській пропаганді немає жодного слова про повномасштабну війну Росії проти України. Максимум, про що йдеться, – це про “звільнені” території і “вимушених переселенців”. Пропаганда ніби конструює альтернативну реальність, повністю вирвану з контексту, в якій агресор перетворюється на жертву і захисника, а чорне стає білим.

У 2023 році окупанти провели ще одну кампанію з безкоштовного під'єднання жителів Херсонської та інших окупованих територій до агресивного пропагандистського ТВ “Русский мир”. Цей ресурс стартував ще в грудні 2022 року і розповсюджувався на захоплені росіянами території в чотирьох областях: Донецькій, Луганській, Запорізькій та Херсонській, а також мовив на окупований Крим і Севастополь. Мета проєкту “Русскій мір” – дати безкоштовний доступ до дезінформації, яку поширює державне російське телебачення, зокрема до 20 загальноросійських обов’язкових загальнодоступних телеканалів та радіоканалів цифрового телебачення, регіональних телеканалів з так званих “Д/ЛНР”, окупованих частин Запорізької та Херсонської областей, Криму та Севастополя. Цей масштабний пропагандистський проєкт був започаткований Загальноросійським народним фронтом – рухом для просування Росії, який ще 2011 року ініціював нинішній президент РФ Владімір Путін.

Російські загарбники активно продовжують розвивати мережу телеграм-каналів, які мають розгалужену структуру і запрацювали по всіх захоплених містах і селищах одразу після окупації. В телеграм-каналах ІМІ фіксує найбільшу кількість фейків, і вони є найагресивнішими. Там розповідають місцевим мешканцям про те, що РФ побудує прямі газопроводи до їхніх селищ, і паралельно лякають страшними історіями про сатаністів, фашистів, “українських крис”, біолабораторії та поширюють інші агресивні пропагандистські й маніпулятивні повідомлення, які мають виправдати російську окупацію.

Також окупанти систематично розповсюджують по тимчасово окупованій території газети з величезними накладами. Іноді вони сягають аж 750 тисяч примірників. Переважно це “Комсомольская правда”, яка фінансується з державного бюджету РФ. Цікаво, що це видання готують російські пропагандисти, які приїхали на окуповані території України з різних регіонів Росії. Контент газети – це альтернативно сконструйована реальність. Там немає жодного слова про повномасштабну війну Росії проти України, але там присутнє системне прославлення Путіна і всього, що пов’язане з Росією. Паралельно паплюжиться все, що пов’язане з Україною, ЄС чи США. Окрім цього, федеральний російський бюджет та фонд Путіна “Президентський фонд культурних ініціатив” ще й видає гранти для російських пропагандистів. Ці гранти йдуть на підтримку різних ініціатив на кшталт друку газет типу “Голоса Новоросії” чи створення медіашколи “Медиатополь”.

За даними ІМІ, окрім власних пропагандистів росіяни почали у 2023 році привозити на окуповані території й іноземців. Так, на незаконні вибори на Херсонщині як спостерігачів вони привезли сімох пропагандистів та псевдоекспертів з Індії, Бразилії, Мозамбіку, Іспанії, Ісландії та Нідерландів. Майже всі вони називали себе журналістами.

Пропаганда для дітей

Російські окупанти активно розвивають медійні пропагандистські проєкти, цільовою аудиторією яких є школярі та студенти – наприклад, для них було створено “Школу молодого воєнкора”. А в Луганську росіяни відкрили так званий “Дом журналіста”, де вже навіть провели форум російських пропагандистів і куди намагаються залучити молодь, щоб вона навчалась. У Херсонській області співробітник пропагандистського ресурсу ТАСС Андрєй Ціцінов проводив “уроки журналістики”, на яких розповідав місцевим жителям про те, що захоплені території є “ісконно російськими”.

Для дітей та молоді росіяни проводять цілу низку заходів з мілітаризації і просування агресивної пропаганди. За даними ІМІ, в окупованому Луганську на базі одного з корпусів Луганського коледжу автосервісу росіяни обіцяють відкрити філію “Центру військово-спортивної підготовки “Воин”. У “центрі” працюватимуть “досвідчені інструктори”, а основною аудиторією, за задумом окупантів, буде молодь віком 14–35 років. Її навчатимуть за вісьмома військовими напрямами. Про які саме напрями йдеться, окупанти не вказують. Також окупанти завозять до Луганщини вчителів з Росії для навчання за “правильною” програмою місцевих дітей.

***

За даними Інституту вивчення війни (ISW), росіяни планують створити на окупованій частині Запорізької області медіаконгломерат “Нові регіони” за підтримки федерального уряду РФ, який працюватиме з медіапроєктами на всіх окупованих територіях України. І це тільки частина просто безлічі інших пропагандистських проєктів, які наразі існують на окупованих територіях.

Медіаекспертка Інституту масової інформації Наталія Виговська для європейського проєкту EUvsDisinfo

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Наталія Виговська, для «EUvsDisinfo»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
2836
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду