Центр стратегічних комунікацій: підсумки 2023 року

Центр стратегічних комунікацій: підсумки 2023 року

28 Грудня 2023
599

Центр стратегічних комунікацій: підсумки 2023 року

599
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки у 2023 році активно працював над покращенням стратегічних комунікацій. А також виконував широкий спектр завдань у сфері боротьби з російською дезінформацією та пропагандою.
Центр стратегічних комунікацій: підсумки 2023 року
Центр стратегічних комунікацій: підсумки 2023 року

Уже другий рік поспіль ключовою подією у сфері стратегічних комунікацій України є  міжнародний форум Kyiv StratCom Forum, який ініціював та проводить Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. У 2023 він був присвячений темі «Державна комунікація в умовах війни» та зібрав найкращих українських та західних експертів для обміну досвідом та вироблення нових підходів. Упродовж 2 днів відбулось 12 панелей, де виступило 49 спікерів.

Серед 350 гостей, які відвідали подію офлайн та 90 гостей онлайн, були представники всіх ключових українських відомств, які сьогодні знаходяться на «передовій» боротьби з дезінформацією. А також представники страткомів наших партнерів: НАТО, дипломатів та послів країн ЄС, США, Великої Британії, Канади. 

Центр також продовжив готувати щоденні меседж-бокси «Основні позиції інформаційного реагування», в яких пояснюються позиція держави на основні події в Україні та світі. Цього року значно збільшилась кількість адресатів, яким надходить цей меседж-бокс: а це комунікаційники державних організацій, українські та міжнародні експерти, журналісти та активісти. Усі вони регулярно використовують сформовану Центром позицію для своєї зовнішньої комунікації (формування державного «one voice»).

Крім того, Центр організував і провів (самостійно чи спільно із партнерами) 16 брифінгів, «круглих столів» та міжнародних конференцій на актуальні теми. Як, наприклад, Міжнародна конференція до 105-річчя проголошення Республіки Горців Північного Кавказу. Або пресмарафон – спільно із ГУР, СБУ, МЗС та Центром нацспротиву, щодо ситуації на тимчасово окупованих територіях. І багато інших медійних заходів.

Окремий напрям роботи Центру стратегічних комунікацій – проведення інформаційних кампаній, як в Україні, так і за кордоном. Приведемо лише кілька прикладів.

Так, на внутрішню аудиторію проведено всеукраїнську комунікаційну кампанію «Незламні, бо єдині». В її рамках знято 10 історій українців, які своєю справою допомагають іншим та роблять усе, щоб наблизити перемогу.

м. Миколаїв

Ролики транслювались на телеканалі Суспільне (більше ніж 510 тис. охоплення), на носіях зовнішньої реклами (2,5 млн контактів, OTS – opportunity to see), на екранах потягів Укрзалізниці – «Інтерсіті» та у соцмережах (більше ніж 1,3 млн переглядів).

До просування кампанії долучались лідери думок: Олександр Педан, Тоня Матвієнко, Джамала, KALUSH, Alyona alyona, Олександр Терен та інші, та експерти з різних галузей: Сергій Жадан, Наталя Кривда, Макс Колесніков, Інна Поперешнюк, Юрій Гудименко та інші.

Інформація поширювалась і через медіа: в рамках спецпроекту з «Українською правдою. Життя», опубліковані тести «Яка вона, твоя єдність?» на платформі The Village та інші. Всього 80 виходів.

Також, в рамках співпраці з регіонами, для мешканців звільнених і прифронтових територій відповідна інформаційна кампанія включала 12 відеоексплейнерів на основі матеріалів проєкту Центру – Dovidka.info (про нього – далі). 

Відповідні ролики транслювались на ресурсах СТБ, Нового каналу, ICTV, Youtube Fakty ICTV, Facebook Fakty ICTV.

<

 

Також 11 аудіо з порадами Dovidka.info поширювались на радіостанціях HIT FM, Lux FM, Nashe, Bayraktar, Roks, Maximum, Kiss FM, Relax, Melody FM, Nostalgie. Всього 1500 виходів в період: 15.06-06.12.2023.

UKR24_Рідна людина в полоні – куди звертатись
Як підготувати запас води і знезаразити воду для пиття

Крім того, для Херсона, Запоріжжя (+область), Миколаєва (+область) за матеріалами Dovidka.info розміщались 42 борди (з 1 жовтня – 31 грудня).

Спільно з Центром Національного спротиву вже стартував проєкт для прикордонних і прифронтових областей Dovidka.info Cпротив. У його рамках готуються тренінги в регіонах, подкасти та короткі ролики для радіо, анімаційні-ролики, друкуються брошура з порадами, постери, борди, ліфлети та інші роздаткові матеріали. Географія проєкту: Харківська, Сумська, Дніпропетровська, Херсонська, Миколаївська, Чернігівська та Волинська області.

Центр долучався і до великої інформаційної  кампанії від МКІП на тему «Фішинг, інтернет-шахрайства. Як захистити свої дані». Матеріали з сайту Dovidka.info на тему кібербезпеки оприлюднювались на ресурсах МКІП та ОВА, а також в друкованих газетах регіонів півдня України. 

Приклад інформаційної кампанії на іноземну аудиторію: в Німеччині Центр пояснював, що собою являє концепція «Russkiy Mir» (die russische Welt) – а саме, що це реваншистська ідея відновлення Росії до кордонів СРСР/російської імперії, яка виправдовує війну проти України та воєнні злочини російської армії. 

Для цього в Берліні, напроти посольства РФ, була встановлена спеціальна інсталяція та зроблений  спецвипуск друкованої «газети» «Russkiy Mir». Інформація про кампанію, яка тривала протягом 9 місяців, розміщувалась в 17 німецьких національних та регіональних газетах (Der Tagesspiegel, T-Online, BILD.de, der Spiegel, FAZ, Berliner Zeitung, Kurier тощо). Опубліковано 19 статей. В результатів орієнтовна кількість охоплень комунікаційної кампанії становила 20 мільйонів людей. В тому числі, отримала високий рівень підтримки від німецьких політиків, які стали спікерами кампанії.

Також, Центр регулярно поширює на закордонну аудиторію (через власні можливості та можливості партнерів) спеціально створені інформаційні ролики, адаптовані під аудиторію певної країни. Наприклад, пояснювали союзникам необхідність надання певних видів озброєння, а також дякували їм за підтримку України.

Крім того, в рамках міжнародної співпраці Центру співробітники взяли участь як спікери у 32 конференціях за кордоном, які проходили в країнах ЄС, Великої Британії, США і країн Латинської Америки. Там ділились із партнерами українським досвідом боротьби з російською дезінформацією, а також розробляли спільні заходи протидії інформаційним викликам. 

І звісно, співробітники Центру знаходяться в постійному контакті з іноземними експертами, представниками закордонних ЗМІ та навіть політиками – оперативно виявляють міжнародні інформаційні загрози для України та реагують на них. Найактивніші помічники були відзначені Центром. 

Kyiv Post, Chief Editor, Given Awards by Ukrainian Anti-Disinformation Center 

Аналітична команда за рік підготувала та опублікувала в медіа загалом 340 грунтовних аналітичних матеріалів, які викривають злочинний характер інформаційної війни проти України. А також великі дослідження, як наприклад «Геноцидна риторика російської режиму», яке стане частиною кримінальної справи України проти російських пропагандистів.  

Також на основі щоденних дайджестів російської пропаганди, які Центр готує з першого дня війни, підготовлена до друку книга «Як російський інформаційний корабель пішов на… Фейки та наративи пропаганди під час повномасштабної війни».

В рамках освітнього напрямку Центру у 2023 році проведено 102 тренінги (по всій території України). Кількість їх учасників склала 837 осіб (держслужбовці – 657, військові – 75, інші – 105).

Для якісного проведення освітніх заходів командою Центру підготовлено, опубліковано та презентовано власні методичні матеріали, а саме:

– аналітичний посібник «Гібридна війна росії проти України. Як перемогти на інформаційному фронті»;

– брошуру «10 постулат стратегічних комунікацій»;

– посібник «Методологія вимірювання та оцінки стратегічних комунікацій».

Команда оперативних комунікацій Центру запустила минулого року «Spravdi Bot» для ефективного виявлення інформаційних атак на Україну – його функціонал дозволяє отримувати повідомлення про фейки напряму від читачів. Тільки за перший місяць роботи Центр отримав та опрацював близько 1 000 надісланих сигналів. Також почались моніторинги ТikTok, Reddit, 9gag та інших майданчиків, на яких росія теж веде ІПСО на українську або іноземну аудиторію.

По цим зібраним даним Центр інформував про інформаційні загрози українську та іноземну аудиторії. Так, готувались спростування та інші матеріали, які розповсюджувалися на власних каналах в Facebook, Instagram, Telegram, Viber, X та YouTube. Відкрито нові профілі Центру також і на платформах в Threads, WhatsApp, TikTok. 

Також співробітники Центру регулярно виступають з коментарями про ситуацію в сфері боротьби з дезінформацією для українських та міжнародних медіа. За рік ми нарахували більше 210 медійних виходів. 

Так, одним із наочних прикладів можна вважати інформаційно-просвітницьку кампанію щодо обізнаності в протидії дезінформації. Проєкт за підтримки ЄС, до якого долучились аналітики Центру, стартував в червні 2023-го року і триватиме рік. Загалом команда долучилась до 18-ти продуктів, які разом з іншими ГО та медіа, виготовляє для української та іноземної аудиторії. Це публікації, участь в прямих ефірах чи зйомки сюжетів. 

Телеефір 1+1

YouTube 1+1, дайджести російської пропаганди «Відповідь Скабєєвим і Соловйовим»: Команда аналітиків долучилась до створення 34-х випусків. Переглянути їх можна у цих плейлистах Youtube-каналу «Україна Сьогодні» та Youtube-каналу «2+2».

Публікації 

Особлива гордість Центру – проєкт Dovidka.info. Тут сконцентровані експертні поради українцям, як діяти за різних обставин під час війни. Проєкт став універсальним інструментом – довідником та допомогою людям онлайн про те як діяти в екстрених ситуаціях під час війни? Як надати психологічну допомогу дитині під час обстрілу? Що робити, коли ворог насичує фейками всі соцмережі? Як розібратися? Як заспокоїтись самому й заспокоїти дитину, як поводитися в окупації, як убезпечити себе від підриву на міні та багато інших.

Матеріали Dovidka.info за підтримки ЄС генеруються та розміщуються командою Центру на різноманітних платформах. 

Так, на сайті за рік з’явились 43 нові матеріали. Цікаво, що найбільша кількість переглядів у матеріалу про те, як російському солдату здатись в полон ЗСУ – 3,4 млн за рік. охоплення сайту (повністю оновлений) за минулий рік склало 7,8 млн (за весь час – 12,7 млн). 

Активно Dovidka.info працює і в соцмережах. 

Так, сторінка в Instagram уже охопила 1,9 млн людей. За цей час на неї органічно підписалося – 3840 підписників. Реалізовано 52 колаборації: блогерами (Анатолій АнатолічАндрій Шимановський), артистами (Святослав Вакарчук), всеукраїнськими медіа (НВШо там), урядовими організаціями (МКІП, Міносвіти, Центр національного спротиву), а також громадськими організаціями (Ua Animals, Helping to Leave). 

На сторінку Dovidka.info в TikTok з лютого 2023 року органічно підписалося 6686 людей. Загальна кількість вподобайок відео – 178 тисяч, а переглядів – 2,5 млн.

У Viber канал Dovidka.info має 64 тисячі підписників і розміщений у розділі «Корисне», де його легко можуть знайти користувачі цього месенджера.

На YouTubeканалі SPRAVDI, де виходять експертні матеріали Dovidka.info, у 2023-му році опублікували 92 відео (загальна кількість – 297 відео). Всього за рік вони отримали 8,6 млн переглядів (загальна кількість переглядів – 24,7 млн). 

Крім того, моушн-відео від Dovidka.info також розміщувались на телебаченні (в ефірі національного марафону), в метро Харкова і потягах УЗ «Інтерсіті». 

Так, виготовлено 6 анімаційних відео про права українців на доступні укриття:

Розроблено 3 моушн-відео про кібербезпеку для дітей (разом із Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації). Відео присвятили до місяця кібербезпеки, який щороку проводять в усьому світі й зокрема в Україні. (Їх транслювали в ефірі національного марафону). 

А моушн-відео  «Як висловити вдячність військовому?», який Dovidka.info випустила до Дня захисника і захисниці 1 жовтня, отримав 995 000 переглядів. 

У рамках співпраці із платформою Київстар ТБ на їх платформу завантажили 5 серіалів з усіма експертними відео, розбитими за темами: батьківство, побут війни, освіта, безпека, медицина і психологія. 

У рамках співпраці з Укрзалізницею Dovidka.info надрукувала та розмістила постери про безпеку у потягах та постери із закликом не палити у вагонах. На них розміщені QR-коди з лінками на сайт Dovidka.info та на Youtube-канал Spravdi. Вони розміщуються у всіх вагонах потягів залізниці.

Таким у цілому (навести більше подій та учасників не дозволяють рамки цього матеріалу) був цей 2023 рік для Центру стратегічних комунікацій.

І оскільки в наступному році інформаційних викликів для України стане ще більше, тому, як зазначив Високий представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель під час свого візиту в Київ: «Ми маємо вести цю битву, виграти її, тому що справа не лише в території, а й в людях… Маємо і створювати організації та підтримувати такі структури, як та, яку я щойно відвідав – Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки». 

Для цього команда Центру вже розробила план дій на 2024 рік. І всіма наявними в нас механізмами готується їх реалізовувати  у тісній співпраці з державою, іноземними партнерами та організаціями громадянського суспільства. 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
599
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду