Україна вперше вийшла з групи економічно невільних країн, — звіт Інституту Фрейзера
Україна вперше вийшла з групи економічно невільних країн, — звіт Інституту Фрейзера
Звіт щороку вимірює рівень підтримки економічної свободи інститутами та політикою країн у п'яти областях: розмір уряду, верховенство права і захист права власності, надійність грошей, свобода міжнародної торгівлі та регулювання ринку праці та бізнесу.
В оновленому рейтингу Україна зайняла 112 місце серед 165 юрисдикцій і піднялася у третій квартиль. Найбільше покращення дослідники відзначають в області розміру уряду, а саме в питаннях трансфертів, субсидій та державної власності на активи. Крім того, спостерігається покращення показників правової системи завдяки судовій реформі, що триває, а також позитивна зміна, хоч і незначна, в регулюванні, зокрема регулюванні кредитних ринків (контроль ставок), регулюванні підприємницької діяльності (витрати на бюрократію) та свободи конкуренції. Водночас, під впливом інфляції дещо знизилася надійність грошей і свобода міжнародної торгівлі.
Також цього року Гонконг вперше втратив першу позицію в рейтингу через обмеження китайським урядом верховенства права та втрату довіри до незалежності і неупередженості суддів. Натомість показники Сінгапуру покращилися і дозволили країні вийти на перше місце. Найвищі бали також отримали Швейцарія, Нова Зеландія, Сполучені Штати, Ірландія, Данія, Австралія, Сполучене Королівство і Канада.
У цілому, зміна світового індексу показує, що останні кілька років були складними. Середній світовий показник економічної свободи знизився, що пов'язують в першу чергу з пандемією коронавірусу. Це серйозніший спад, аніж той, що спостерігався під час фінансової кризи 2008-2009 років.
Повний звіт можна знайти за посиланням: https://www.fraserinstitute.org/studies/economic-freedom-of-the-world-2023-annual-report
Ілюстративне фото: Getty Images