Дезінформація: Виступ Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля під час дебатів у Європейському парламенті

Дезінформація: Виступ Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля під час дебатів у Європейському парламенті

13 Березня 2022
1475
13 Березня 2022
13:52

Дезінформація: Виступ Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля під час дебатів у Європейському парламенті

1475
Дезінформація: Виступ Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля під час дебатів у Європейському парламенті
Дезінформація: Виступ Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля під час дебатів у Європейському парламенті

Дезінформація: Виступ Високого представника/Віцепрезидента Жозепа Борреля під час дебатів у Європейському парламенті

Страсбург, 08 березня 2022 р. -- Виголошений текст може відрізнятися!

Доброго ранку, шановний пане Голово, шановні члени Комітету, шановні депутати Європейського парламенту, які беруть участь у цих дебатах!

Ми є свідками продовження нападу Росії на Україну, і цей напад є болісним свідченням причин, через які нам слід приділяти більше уваги іноземному втручанню, зокрема іноземній дезінформації та маніпуляціям з інформацією. Таке втручання являє собою пряму загрозу нашій демократії, нашій стабільності, нашій безпеці – і ми повинні з ним боротися. Тому я гаряче вітаю вашу доповідь і роботу Спеціального комітету з питань іноземного втручання.

Інформаційні маніпуляції та втручання є тими інструментами, які російська пропагандистська машина активно використовує для супроводу російської військової кампанії в Україні, поширюючи серед власного населення неправдиву інформацію про те, чому відбулося це вторгнення та яка ситуація в Україні.

Впродовж останніх тижнів, задовго до початку вторгнення, контрольовані Кремлем засоби масової інформації готували ґрунт, спотворюючи причини та наслідки цієї агресії та зображуючи Росію і російський народ як своєрідну жертву: «Геноцид»: «[Президент України Володимир] Зеленський здійснює геноцид. Зеленський – злочинець, маріонетка в руках представників Заходу, і коли вони дійдуть до Києва, вони влаштують другий Нюрнберг, аби очистити Україну від нацистів, які здійснюють геноцид проти російського народу». Це меседжі, які вони систематично поширюють. Вони підривають легітимність демократично обраного керівництва України, розповідають про те, що він прийшов до влади не шляхом виборів, а внаслідок «державного перевороту»: «він злочинець, військовий злочинець, нацист, диктатор». Крім того, вони спотворюють історичні факти. Так, історію можна трактувати дуже по-різному, але заяви про те, що Зеленський є воєнним злочинцем і нацистом, який здійснює геноцид російського народу, не є предметом інтерпретації історії.

Кремль та підконтрольні йому ЗМІ систематично брешуть про ситуацію, про воєнну ситуацію та про страждання українського населення. Вони систематично стверджують, що українська влада обстрілює власних громадян чи провокує інциденти на АЕС, аби звинуватити Росію. Такі новини поширюються систематично. Крім того, державні ЗМІ повідомляють про нібито «русофобію». Дозвольте ще раз сказати, що наші заходи спрямовані проти російського керівництва, а не проти російського народу, і нинішня ситуація є результатом дій Президента [Володимира] Путіна. І якщо він хоче, то може знайти рішення цій ситуації, просто зупинивши війну.

Державні ЗМІ та «екосистема», в якій вони функціонують, використовуються як інструменти для просування цих наративів, маніпуляцій та введення в оману. Вони є невід’ємною частиною агресії – йдеться не просто про обстріли будинків, інфраструктури, людей;  йдеться про «обстріли» їхнього розуму та духу.

Російське керівництво вдається до репресивних заходів в наступі проти незалежних медіа, громадянського суспільства. Воно заборонило Twitter, Facebook і роботу в Росії низки іноземних медіа. Кремль ухвалив закон, який криміналізує те, що вони називають «фейками» про війну в Україні. Згідно із законом, поширення таких «фейків» може коштувати вам 15 років ув’язнення. Його ціллю є також переслідування міжнародних журналістів, які виконують свою вкрай важливу роботу в Росії. Як наслідок, Кремль позбавляє громадян Росії будь-якого доступу до незалежних медіа, незалежної інформації про те, що відбувається в Україні та як поводяться російські збройні сили.

Тож Росія рухається до повної ізоляції своїх громадян від інформації, що надходить із зовнішнього світу. Вона заводить їх у бульбашку, ізолює, аби не дати їм знати, що відбувається.

Міжнародне співтовариство скоординовано і рішуче об’єдналося у відповідь на безглузду війну Президента Путіна. І я пишаюся тим, що Європейський Союз зміг продемонструвати свою здатність досягати результатів і в цій сфері.

Нам це вдалося, тому що ми діємо не з нуля. Сім років тому, в 2015 році, лідери Європейського Союзу визнали загрози, пов’язані з іноземною інформацію та дезінформацію, що надходять з Росії. Тоді ж вони доручили Високому представнику зайнятися цією проблемою. В рамках Європейської служби зовнішньої дії ми створили команди, які протягом семи останніх років накопичили достатньо ресурсів та досвіду, аби дозволити нам вжити рішучих кроків щоб протидіяти цій проблемі сьогодні.

Ми створили сильну команду зі стратегічних комунікацій, яка, на мою думку, робить чудову роботу. Ви й самі можете судити про її результати. Ви схвально про неї відгукувалися у ваших звітах. Дякую вам за це.

Ми посилюємо нашу проактивну публічну комунікацію, аби надавати факти, зокрема через наш вебсайт EUvsDisinfo(link is external), де розвінчуються наративи Кремля. Відвідайте цей вебсайт, і ви знайдете там приклади сотень випадків дезінформації в європейських країнах: Німеччині, Великій Британії, Франції, Італії та Іспанії. Їхня тематика стосується різноманітних питань, таких як вибори, вакцини, Brexit або сепаратистські рухи в деяких країнах-членах Європейського Союзу.

Ми розширили співпрацю з такими партнерами, як НАТО та G7, аби зрозуміти, як саме Кремль дестабілізує інформаційне поле та маніпулює ним, послаблюючи таким чином Україну та рішучість Заходу. У нас є Система швидкого сповіщення (або Rapid Alert System), яка довела свою ефективність, адже вона дає нам можливість швидко ділитися інформацією з інституціями ЄС, в тому числі з моїми колегами з Європейської комісії, з якими ми тісно співпрацюємо, з державами-членами ЄС, а також з партнерами. Йдеться про обмін аналітичними матеріалами та матеріалами з розвінчання дезінформації.

Я наполягаю, будь ласка, поширюйте інформацію про існування цього сайту, на якому можна знайти приклади сотень випадків дезінформації.

Ми активізували нашу допомогу регіональним партнерам у боротьбі з втручанням та маніпулюванням інформацією – особливо в регіоні Західних Балкан, що наразі систематично стає мішенню подібних кампаній.

Та найголовніше те, що ми змусили зловмисників заплатити за свої дії, зокрема шляхом заборони мовлення Russia Today та Sputnik на території Європейського Союзу. Адже вони не є незалежними ЗМІ. Натомість, це інструменти, зброя в екосистемі маніпуляцій Кремля.

Я хочу зупинитися на цьому детальніше, оскільки лунала критика про те, що ми намагаємося обмежити свободу інформації. Давайте задумаємося над тим, що таке інформація і що таке зазначені ресурси. Я хотів би підкреслити, в чому полягає суть цього питання. Ми не намагаємося вирішувати, що правда, а що брехня. Я не міністр правди; у нас немає міністрів правди. Але ми повинні звернути увагу на іноземних суб’єктів, які навмисно та злагоджено намагаються маніпулювати нашим інформаційним середовищем для досягнення своїх цілей і нанесення нам шкоди.

Дозвольте мені сказати це іспанською.

Демократія – це система, що функціонує на основі інформації. Інформація – це «паливо», на якому працює демократія. Громадяни вибудовують свою поведінку на основі інформації, яку вони отримують. Виходячи з того, що вони знають та як вони інтерпретують реальність, вони судять про своїх правителів та вирішують, за кого проголосувати.

Демократія – це система, «паливом» для якої є інформація. Якщо інформація є недосконалою, то й демократія теж буде недосконалою. Якщо інформація систематично упереджена та забруднена брехнею, громадяни не зможуть повністю зрозуміти реальність, а їхні політичні судження є упередженими.

Тому ми повинні дбати про те, аби інформація була захищеним активом. Коли ви купуєте м’ясо в супермаркеті, у вас є гарантії щодо якості цього продукту, щоб його споживання не спричинило захворювання. Аналогічним чином, повинна бути певна гарантія того, що інформація не засмічує уми людей.

Демократія функціонує на основі інформації, тому Росія створила Sputnik. Цей ресурс - не безневинне медіа, яке просто має певне бачення реальності.

Sputnik – це не те медіа, яке має певне бачення реальності. Sputnik був створений указом Президента Росії з метою інформування про російську державну політику за кордоном. За словами головного редактора Russia Today, дане медіа здатне вести інформаційну війну проти всього західного світу. Обидва канали [Sputnik і Russia Today] сприяють діяльності і беруть участь в операціях впливу за допомогою кібертехнологій. Вони, зокрема, долучаються і до тих операцій, які пов’язують з російською військовою розвідкою, сумнозвісним ГРУ. 

Аби мати змогу в майбутньому реагувати рівноцінно швидко та рішуче, я внесу на розгляд новий механізм, який дозволить нам накладати санкції на ці зловмисні суб’єкти дезінформації. Це буде частиною ширшого набору інструментів, над розробкою якого ми зараз працюємо, аби ще більше підсилити нашу спроможність до дії. Цей набір інструментів буде структурований за чотирма перехресними вимірами задля покращення нашої поінформованості про ситуацію.

По-перше, шляхом нашої підтримки незалежних медіа і громадянського суспільства в третіх країнах, а також посилення спроможностей наших Представництв в галузі ведення стратегічних комунікаційних ми одночасно підвищуємо нашу стійкість і стійкість наших партнерів. Оскільки це інструмент зовнішньої політики, я завжди говорю про треті країни, тоді як мої колеги з Єврокомісії працюють над аспектами, що стосуються території Європейського Союзу. Попереду маємо багато роботи щодо підтримки наших партнерів у всьому світі.

По-друге, з метою зриву означеної шкідливої діяльності та реагування на неї за допомогою законодавчих інструментів існує Кодекс практик та Закон про цифрові послуги, про які більше розповість Віцепрезидентка [з питань цінностей та прозорості, Вера] Йоурова[SG1] 

Я не заглиблюватимуся в Кодекс практик та Закон про цифрові послуги, оскільки Віцепрезидентка [з питань цінностей та прозорості Вера] Йоурова знає про нього більше, ніж я.

І останнє, проте не менш важливе - безперервна дипломатична відповідь та інструменти в рамках cпільної зовнішньої політики і політики безпеки. У нашій зовнішній політиці ми маємо ввести поняття інформаційних битв. З початком пандемії я започаткував словосполучення «битва наративів». Ця битва наративів щодня набуває все більшого значення. Погляньте, що відбувається в Африці. Що ви думаєте? На людей впливає те, що їм говорять. Урешті-решт це виходить на політичний рівень і, в підсумку, перетворюється на голоси в міжнародних інституціях.

Все це підводить мене до згадки про звіт Спеціального комітету Європарламенту з питань іноземного втручання в демократичні процеси ЄС, включно з дезінформацією (INGE), який я дуже вітаю. Цей звіт демонструє визнання тієї роботи, яку моя служба виконує та постійно розширює з тих пір, як ми отримали відповідний мандат від [Європейської] Ради у 2015 році. Хочу вас запевнити, що ми дослухаємося до ваших рекомендацій, включно з пропозицією щодо нових структур, які зроблять нашу роботу ще більш ефективною та сталою.

​​Я дуже вдячний вам за підтримку. Ви надаєте важливу допомогу нашим командам зі стратегічної комунікації, робота яких зосереджується на країнах Балкан та країнах на нашому східному кордоні. На жаль, все це зараз постійно в новинах.

Дякую вам за вашу підтримку. Ми працюємо разом. Це надважлива боротьба за демократію. Дозвольте мені ще раз зазначити, що демократія – це система, яка працює, ґрунтуючись на інформації, якою володіють громадяни. Саме тому ми мусимо захищати свободу інформації та боротися з дезінформацією.  

* * *

Disinformation: Speech by High Representative/Vice-President Josep Borrell at the EP debate

Check against delivery! 

Good morning, dear Mr Chairman, dear Members of the Committee, dear Members of the European Parliament attending this debate, 

We are witnessing how Russia’s assault on Ukraine continues, and this assault painfully highlights why we need to pay more attention to foreign interference, and in particular to foreign disinformation and information manipulation. This poses a clear threat to our democracy, to our stability, to our security – and we need to address it. So, I therefore very much welcome your report and the work of the Special Committee on Foreign Interference. 

Information manipulation and interferences is something that the Russian propaganda machine is actively using to accompany Russia’s military campaign in Ukraine, spreading false information among their own population about why this invasion has taken place and what is the situation in Ukraine.

Over the last weeks, much before the invasion started, the Kremlin’s outlets were preparing the ground, by reversing the cause and consequences of this aggression and portraying Russia and the Russian people as a kind of victim: “Genocide”; “[The President of Ukraine, Volodymyr] Zelensky is committing genocide. Zelensky is a criminal, is a puppet in the hands of the Western people, and when they come to Kyiv, they will do a second Nuremberg, in order to clean Ukraine of the Nazis who are committing genocide against Russian people”. This is the kind of things that they are systematically spreading. Undermining the legitimacy of the democratically elected Ukrainian Government, presenting them as the result of a “coup d’Etat”, who came to power not through elections but through a “coup d’Etat”: “he is a criminal, a war criminal, he is a Nazi, he is a dictator”. And also distorting historical facts. Well, history can be interpreted in very different ways, but to consider that Zelensky is a war criminal and Nazi who is committing genocide against the Russian people is not a matter of historial interpretation. 

The Kremlin and its outlets are systematically lying about the situation, about the military situation and about the suffering of the Ukrainian population. They claim systematically that the Ukrainian authorities are bombing their own citizens or provoking nuclear incidents in order to blame Russia. Systematically, these kind of news are being spread. Also, the alleged “Russo-phobia” that the state-affiliated media report on is another thing that people in Russia listen to. Let me say once again, our measures are against the Russian leadership, not against the Russian people, and the current situation is a result of President [Vladimir] Putin’s actions. And if he wants, he can solve it by just stopping the war.

The state media and “the ecosystem” around them are being used as instruments to push these narratives, to manipulate and to mislead. And they are an integral part of the aggression - it not just bombing houses, infrastructure, the bodies of the people; they are bombing their minds, they are bombing their spirits. The Russian leadership is cracking down on independent media, on civil society, has banned Twitter, has banned Facebook and a number of foreign media to be able to operate in Russia. The Kremlin has introduced a law criminalising what they call “fake” information about the war in Ukraine. It can cost you 15 years in jail, targeting also international journalists who are doing their vital work in Russia. As a consequence, they deprive the Russian citizens of any access to independent media, to independent information about what is happening in Ukraine and how the Russian armed forces are behaving. 

So Russia is moving towards a complete isolation of its citizens from information coming from the outside world. They are putting them in a bubble, isolating them in order to not allow them to know what is happening.

The international community has come together in response to President [of Russia, Vladimir] Putin’s senseless war in a coordinated and decisive manner. And, I am proud to see that the European Union has been able to show its capacity to deliver in this field also. 

We have been able to do this because we are not working from scratch. It comes from 2015. When leaders of the European Union recognised the threat of foreign information and misinformation coming from Russia - in 2015, it is seven years ago. Then they tasked the High Representative to address this challenge. We created, in the European External Action Service, teams of people, with the capacities and expertise that has been developed in the last seven years, allowing us to take today decisive steps to tackle this issue.

We have built a strong Stratcom Team, which is doing, I think, an excellent work. You will judge it. It has been praised in your reports. Thank you for that. We have been strengthening our proactive public communication to provide factual information, not least through our EUvsDisinfo(link is external)(link is external) website, which exposes the Kremlin narratives. Go to this website, use our EUvsDisinfo(link is external)(link is external) website and you will find there registered hundreds of disinformation cases in European countries: Germany and the United Kingdom, in France, in Italy and Spain. Targeting a variety of issues like elections, vaccines, about Brexit, or about the secessionist movements in some European [Union] Member States. 

We have increased our cooperation with partners like NATO and the G7 to understand how the Kremlin destabilises and manipulates the information, weakening Ukraine and our Western resolve. We have a Rapid Alert System that has proven its importance, allowing to swiftly share with EU institutions – with my colleagues from the European Commission with whom we are working closely and positively - EU Member States and also partners. Sharing analysis and debunking material. I insist, please, inform about the existence of this website, where hundreds of disinformation cases can be found. 

We have intensified our work to help our partners in the region to tackle the issue of interference and information manipulation – especially in the Western Balkans, which are currently being targeted systematically by these campaigns. 

Most importantly, we have imposed costs on the perpetrators, including through banning Russia Today and Sputnik from broadcasting in the European Union. Because they are not independent media; they are assets, they are weapons in the Kremlin’s manipulation ecosystem. 

I want to stop here because there have been criticisms saying that we are attempting against the freedom of information. Let us consider what is information and what these outlets are. Let me take a moment to underline the essence of this issue. We are not trying to decide what is true and what is false. I am not the Minister of Truth; we do not have Ministers of Truth. What we have to focus on are foreign actors, who intentionally, in a coordinated manner, try to manipulate our information environment to advance their own purposes and to harm us.

Allow me to say this in Spanish. 

La democracia es un sistema que funciona en base a la información. La información es el combustible de la democracia. Los ciudadanos actúan como ciudadanos en base a la información que reciben. En base a lo que saben, como interpretan la realidad, juzgan a sus gobernantes y deciden su voto. La democracia es un sistema cuyo combustible es la información. Si la información es mala, la democracia es mala. Si la información está sistemáticamente sesgada y contaminada por la mentira, los ciudadanos no pueden tener cabal conocimiento de la realidad y su juicio político está sesgado.

Por eso tenemos que defender que la información sea un bien protegido. Cuando usted va a comprar carne en un supermercado, tiene garantías sobre la calidad de ese producto, para evitar que consumirlo le produzca una enfermedad. Tiene que haber también alguna clase de garantía para que la información no sea un elemento que contamine las mentes.

La democracia funciona con la información y, por eso, Rusia ha creado Sputnik. Sputnik no es un inocente medio que tiene una determinada visión de la realidad. 

Sputnik is not a media that understands things in a certain way. Sputnik was created by a Russian Presidential decree, with the aim to report on the state policy of Russia abroad. And according to Russia Today’s editor-in-chief, Russia Today is capable of conducting an information war against the whole Western world. Both channels [Sputnik and Russia Today] facilitate and engage in cyber-facilitated influence operations, including those that have been attributed to the Russian Military Intelligence, the famous GRU.

To be able to respond equally in a quick and decisive manner in the future, I will propose a new mechanism that will allow us to sanction those malign disinformation actors. This will be part of a broader toolbox that we are currently working on, to further enhance our capacity to act. This toolbox will be structured across four cross-cutting dimensions, improving our situational awareness. First, to build up our resilience and those of our partners, by stepping up our support to independent media and civil society in third countries and boosting the strategic communication capacities of our Delegations. Being that a tool of foreign policy I am always talking about third countries, as it is my colleagues from the Commission who are working inside European Union territories. But there is a lot of work to do in order to support our partners around the world.

Second, to ensure disruption of such malign activities and regulatory responses to them – the Code of Practice and the Digital Services Act, on which Vice-President [for Values and Transparency, Věra] Jourová will say more, are crucial elements in this regard.

I am not going to go deeper on this Code of Practice and Digital Services because Vice-President [for Values and Transparency, Věra] Jourová knows more than I about it.

And, last but not least, a continuous diplomatic response and instruments within the Common Foreign and Security Policy. Within our foreign policy we have to introduce the concept of information battles. Since the beginning of the pandemic, I coined the sentence “battle of narratives”. This battle of narratives is every day more important. Look at what is happening in Africa, what do you think? People are influenced by what they are being told. And at the end it goes up to the political scale and finally it converts in votes in the international institutions. 

This brings me to the report by the INGE Committee, which I welcome so much. This report shows appreciation of the work that my service has been doing and constantly expanded on since we received this mandate by the [European] Council in 2015. I want to assure you that we take your recommendations very much into account, including your proposal for new structures to make our work even more efficient and sustainable.

I thank you a lot for your support. You have been very supportive of our strategic communication teams devoted to the Balkans, devoted to the Eastern border and how unhappily they are so much in the news. 

Thank you for your support. We work together. This is a critical battle for democracy. Once again, allow me to say, democracy is a system that works on the basis of the information that a citizen has. That is why we have to protect the freedom of information and fight against disinformation.

Фото: Ministerio de Asuntos Exteriores y de Cooperación/Flickr

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1475
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду