Держдеп звинуватив Кремль у спотворенні історичних фактів та створенні «фальшивих реальностей»

Держдеп звинуватив Кремль у спотворенні історичних фактів та створенні «фальшивих реальностей»

21 Січня 2022
7700
21 Січня 2022
08:52

Держдеп звинуватив Кремль у спотворенні історичних фактів та створенні «фальшивих реальностей»

7700
Як заявляють у США, Росія викривляє історичні факти кожен раз, коли вони йдуть всупереч її сьогоднішнім інтересам, а всіх незгодних одразу записує до русофобів.
Держдеп звинуватив Кремль у спотворенні історичних фактів та створенні «фальшивих реальностей»
Держдеп звинуватив Кремль у спотворенні історичних фактів та створенні «фальшивих реальностей»

Державний департамент США звинуватив Кремль у спотворенні історичних фактів та створенні «множинних фальшивих реальностей». Про це йдеться в опублікованій заяві, де Штати прямо звинувачують Росію у поширенні дезінформації заради просування власних інтересів та заради звинувачення України в проблемах регіону.

«Протягом багатьох років Росія сфабрикувала низку фальшивих наративів, які її екосистема дезінформації та пропаганди наполегливо впроваджує у глобальне інформаційне середовище. Ці наративи діють як шаблон, який дає змогу Кремлю коригувати ці наративи з повним ігноруванням істини, оскільки вона формує інформаційне середовище для підтримки своїх політичних цілей.

Російські військові та розвідувальні структури займаються цією діяльністю в російській екосистемі дезінформації та пропаганди, включаючи зловмисні операції в соціальних мережах, використання відкритих і прихованих онлайн-проксі-медіа, введення дезінформації в телевізійні та радіопрограми, проведення конференцій, які впливають на присутніх, щоб вони помилково вважали, що Україна, а не Росія, винна у підвищенні напруженості в регіоні, а також у використанні кібер-операцій для псування ЗМІ», — йдеться в заяві.

Держдеп виділив п'ять основних дезінформаційних тем, які поширює Кремль.

1. «Росія — невинна жертва»

Російські урядовці зображують РФ як «вічну жертву», а її агресивні дії — як «вимушену відповідь» на нібито дії США та їхніх партнерів. Після вторгнення в Україну в 2014-му російський уряд і контрольовані державою дезінформаційні видання почали називати всіх, хто ставив під сумнів дії Росії, «ксенофобськими русофобами». При цьому до вторгнення в Україну тема русофобії, як дослідили в США, не була на порядку денному російського МЗС та не викликала занепокоєння у кремлівських ЗМІ.

2. Історичний ревізіонізм

Кремль та російські урядовці заперечують історичні події або спотворюють історичні наративи, щоб спробувати представити Росію у більш сприятливому світлі та обслуговувати її внутрішній та геополітичний порядок денний.

Наприклад, пакт про ненапад 1939 року між Радянським Союзом і нацистською Німеччиною, який допоміг розгорнути Другу світову війну, є політично незручним для режиму Путіна. У 2020 році Путін опублікував викривлену версію початку Другої світової війни, применшуючи роль СРСР та перекладаючи провину на інші країни. Тих, хто не погоджується з викривленою версією історії, Росія називає нацистами чи симпатиками нацистів.

Аналогічно Кремль спотворює факти щодо історії державності України, поведінки НАТО під час розпаду Радянського Союзу, ГУЛАГу, Голодомору в Україні та багатьох інших подій.

3. «Крах західної цивілізації неминучий»

Кремль поширює неправдиві твердження, що західна цивілізація руйнується і відійшла від «традиційних цінностей», оскільки вона працює над забезпеченням безпеки та рівних прав для ЛГБТКІ-спільноти і пропагує такі концепції, як жіноча рівність та мультикультуралізм.

Путін поширював фейк, що Захід практично скасував поняття «мати» і «батько», а замість цього замінив їх на «батько 1 і 2», тоді як міністр закордонних справ Лавров написав, що західні учні «вчаться в школі, що Ісус Христос був бісексуалом».

Загибель західної цивілізації є одним із найстаріших дезінформаційних наративів Росії, яку документують з XIX століття.

4. «Популярні рухи – це "кольорові революції" за підтримки США»

Кремль не може погодитися з тим, що всі люди повинні мати право на свободу вираження поглядів, а уряд має бути відповідальним перед своїм народом. Тому Росія звинувачує США в організації протестів та «кольорових революцій» у Грузії, Казахстані, Киргизстані, Молдові, Україні, а також на Близькому Сході та в Африці.

Якщо народний рух є продемократичним і реформаторським і не вважається таким, що відповідає геополітичним інтересам Росії, Кремль атакує його легітимність і стверджує, що за цим таємно стоять Сполучені Штати. Усі громадські організації та незалежні ЗМІ, які викривають корупцію в РФ, уряд одразу відносить до тих, хто працює на США.

5. Реальність така, як хоче Кремль

Кремль часто намагається створити множинні фальшиві реальності та внести плутанину в інформаційне середовище, коли правда не в його інтересах. Російські чиновники всіляко намагаються зняти провину з ролі російського уряду, навіть якщо деякі з наративів суперечать один одному. Однак з часом подання кількох суперечливих наративів само по собі може стати технікою, призначеною для створення плутанини та перешкоджання пошуку правди.

Інші елементи російської дезінформаційної та пропагандистської екосистеми, такі як зловживання фінансованими державою джерелами дезінформації або соціальними мережами, допомагають просувати численні неправдиві наративи. Так, лише щодо справи про отруєння в Солсбері колишнього розвідника Скрипаля та його доньки RT і Sputnik поширили 138 суперечливих наративів у 735 матеріалах.

Ілюстрація: theconversation.com

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
7700
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду