Дозрілість телевізійного ринку Європи
Вслід за американським і в Європі ринок платного телебачення дійшов до стану насичення і стоїть перед завданням пошуку нових форм розвитку. Серед спроб створення нових платних каналів можна виділити кілька типових ситуацій
Вслід за американським і в Європі ринок платного телебачення і дійшов до стану насичення і стоїть перед завданням пошуку нових форм розвитку. Кількість каналів стабілізувалася, відбувається процес їх консолідації.
Щоб вдало конкурувати, тепер треба мати або потужну марку, або пропонувати що-небудь зовсім нове.
Серед спроб створення нових платних каналів можна виділити кілька типових ситуацій. Перша з них, то, так би мовити, “почкування” - тобто запуск нових каналів великими видавцями з універсальним програмним форматом, що до сих пір мало практикувалося. А даремно, бо така форма телевізійного бізнесу дозволяє додатково пропонувати на ринку той самий програмний продукт. Наприклад, два комерційні французькі канали TF1 i M6 спільно запустили новий проект TF6. В Англії Channel 6 створив канал Е4, а мережа ITV – канал ITV2, котрий, між іншим, показує багато розважальних програм, що спочатку демонструвалися на ITV (наприклад, шоу “Pop Idol”, про який “Детектор медіа” вже писала). Тепер вони разом конкурують з UK Gold, що підтримується ВВС. В Польщі Telewizja Polsat створила супутниковий канал Polsat 2 і наземний TV-4, які дублюють програми головного каналу.
В Іспанії, Франції та Італії трансляція Reality TV підтримана запуском тимчасових каналів, завданням котрих було приваблення глядачів і заохочення їх до підписання умов на прийом програм з цілої платформи. Так, в Іспанії Admira Media, філія Telefoniki, що одночасно контролює канал Antena 3, як і супутникову платформу Via Digital, відкрила на цій платформі спеціальний канал, присвячений трансляції в прямому ефірі “Grand Hermano” (“Великий брат”). В Італії “II grand fratello” (той же ж “Великий брат”) демонструється одночасно на Canal 5 і спеціальному каналі на платформі Stream. В свою чергу, іспанський TVE запустив на платформі Canal Satelite канал для “Pop Idol”, завдяки чому абонентів цілої платформи збільшилось аж на 10%.
Наступний метод – то запуск нових “premium” каналів. В 2001 році англійський ITV розпочав трансляцію ITV Sport, а французька платформа TPS збагатилася фільмово-спортивним каналом TPS Star. Disney Channel в 2000 році стартував в Англії з каналом “Playhouse Disney” (фільми), а в 2001 році - з “Disney Toon” (мальовані фільми) в Іспанії. На догоду цінителям жанрового кінематографу запустилися два нових фільмових канали компанією Film Four, що належить Channel 4.
Чергова формула – це використовування назви відомого пресового видання з тим, щоб зі старту мати увагу глядача. Одним з піонерів такого промоційного прийому був канал “National Geographic” (за однойменною назвою популярного журналу). Під кінець 90-х англійське видавництво ЕМАР викупив американський музичний канал “The Box” і створив навколо нього сім‘ю каналів, що носять назви однойменних журналів видаваних фірмою – “Smash Hits”, “Kerrang”, “Q”, як і “Kiss” – від назви мережі радіо-станцій, що була у власності видавництва. Ці канали виявилися сильними конкурентами для MTV. У Франції видавництво Lagarde запустило публіцистичний канал “Match TV”, що використав популярність журналу “Match”. В планах є клонування на телебаченні журналу “Elle”. Бувають і зворотні процеси – коли з’являються журнали, що носять назви популярних телепередач – наприклад, програма “Antiques Roadshow” на каналі ВВС.
Ще один спосіб приваблення глядача – адресування до вузько окреслених груп глядачів. У Франції в 1999 році запустили канал “TFJ” для єврейської меншості, а кілька місяців пізніше - католицький канал “KTO”. У Франції та Англії тривають підготовчі роботи до запуску каналів для гомосексуалістів (відповідно, “Pride Vision” і “Rainbow Network”). Для дещо ширшого кола глядачів призначаються кулінарні канали: французькі “Cuisine.tv” (платформа Pathe) і “Gourmet TV” (TPS), англійський “UK Food” (спільно BBC і Telewest). А от освітній канал “The Einstein Channel”, що зв‘явився в ефірі Великобританії в 2001 році, має панєвропейські амбіції.
В недалекому майбутньому можна буде спостерігати дві тенденції. З одного боку – це консолідація каналів, як, наприклад, сталося в Польщі, коли об‘єдналися дві супутникові платформи Cyfra + і Wizja TV. В Україні консолідаційні процеси вже почалися в кабельному телебаченні по об‘єднанню IVK і KTM в столиці. Також передбачається реструктуризація телевізійних станцій – наприклад, наземних каналів, котрі мають труднощі. З другого боку, навколо флагових каналів різних власників з’являються подібні канали, що зорієнтовані на все вужчі сегменти ринку. Втім, в Україні процес сегментації ринку практично ще не почався ні в телевізії, ні навіть у радіо.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Варшава (за матеріалами видання “The SIS Briefings”)
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ