Запитання "Детектор медіа": – Як часто ви зустрічалися з відсутністю журналістської солідарності в Україні? Які були причини цього можливо, різні у кожному конкретному випадку? Чи була особисто у вас ситуація, коли ви потребували журналістської

8 Вересня 2004
0
1100
8 Вересня 2004
18:55

Запитання "Детектор медіа": – Як часто ви зустрічалися з відсутністю журналістської солідарності в Україні? Які були причини цього можливо, різні у кожному конкретному випадку? Чи була особисто у вас ситуація, коли ви потребували журналістської

0
1100
Відповідають: Олена Кочкіна, Дмитро Кисельов, В’ячеслав Піховшек, Володимир Різун, Наталя Баринова, Сергій Квіт
Запитання "Детектор медіа": – Як часто ви зустрічалися з відсутністю журналістської солідарності в Україні? Які були причини цього можливо, різні у кожному конкретному випадку? Чи була особисто у вас ситуація, коли ви потребували журналістської


Олена Кочкіна, журналіст-редактор програми "Закрита зона" ("5 канал"):

– Меня поразила реакция большинства харьковских журналистов во время проведения пресс-конференции господина Бандурки, основателя Харьковского института МВД. За так называемым круглым столом находилось порядка 18 представителей местных масс-медиа. Перед каждым лежал перечень предварительных вопросов, касающихся предстоящих выборов Президента. Они были абсолютно идентичны. Пресс-конференция проходила исключительно в едином ракурсе – "Харьковщина за Януковича" (все это происходило после окончания очередного съезда СДПУ(о), на котором, опять же, в очередной раз выдвигался "единый" кандидат господин Янукович).

Буквально за день до этого нашу съемочную группу (меня и оператора Сашу Пронина) задержали при съемках фасада МВД Харьковской области. Поэтому вполне закономерным оказался мой вопрос: насколько будут заангажированы правоохранительные органы при проведении голосования 31 октября и как господин Бандурка оценивает заявления руководства УМВД в Харьковской области "Харьков – город ментов"? Тем более, что Бандурка – сам бывший начальник этого управления, который на сегодняшний день имеет огромное влияние на местную политику правоохранителей.

Мое изумление вызвали не ответы заслуженного милиционера, а реакция журналистов. Спустя несколько секунд после вопроса они буквально накинулись… не на него, а на меня. Они кричали, что это провокация с моей стороны: задавать подобные вопросы уважаемому человеку. Извините за резкость, но они просто напоминали стадо шакалов, которым была дана команда "Кость!". Какая там солидарность! Они кричали, что наша милиция нас бережет и опекает. В случае бережет – это вопрос. Но то, что опекает – это факт.

Проявления солидарности, к сожалению, я вижу пока что только в Киеве. Причем очень радует, что не только со стороны оппозиционных журналистов, но очень часто нашей программе помогают редакторы и журналисты других телеканалов и литизданий. И вот им хочется сказать особое спасибо.

Дмитро Кисельов, автор і ведучий інформаційно-аналітичної програми "Подробно", ICTV:

– Я часто сталкиваюсь с отсутствием журналистской солидарности среди украинских журналистов. Чаще, чем в России. В Украине журналисты руководствуются не нормами журналистской этики, а политическими предпочтениями, что и приводит к отсутствию солидарности.

Если солидарность и есть, то она не профессиональная, а бытовая.

Лично у меня не было кризисных ситуаций, в которых остро бы проявилась необходимость поддержки или журналисткой солидарности.

В’ячеслав Піховшек, редактор ТСН, ведучий програми "Епіцентр", "1+1":

– З відсутністю журналістської солідарності, на чужому прикладі, стикаюсь регулярно. Але я особисто завжди отримую підтримку від колег у важкі часи.

Володимир Різун, директор Інституту журналістики КНУ ім. Т.Шевченка:

– Українські журналісти не солідарні. Підтвердженням цього є факти порушення професійної етики. Наприклад, коли журналісти з’ясовують стосунки між собою за допомогою газет, радіо, телебачення... Я вважаю, що це неприпустимо. Як педагоги не повинні з’ясовувати стосунки перед учнями, як лікарі перед пацієнтами – так журналісти не повинні з’ясовувати стосунки між собою перед своєю аудиторією. Це свідчить про відсутність солідарності.

Хоча не можна казати, що проблема стоїть дуже гостро, – відомо багато прикладів, коли журналістів, що потрапили в критичні ситуації, колеги підтримували виступами та закликами.

Загалом я вважаю, що Інститут журналістики є своєрідним острівком журналістської солідарності. Інститут виховує в студентах це почуття.

Наталія Баринова, оглядач Першого Національного:

– Я помню несколько таких всплесков журналистской солидарности – например, после смерти Георгия Гонганзе или когда готовилось выступление журналистов в парламенте по поводу цензуры…

Сейчас, мне кажется, журналистская профессиональная солидарность проявляется всё ярче и ярче. Думаю, что это связано с чётким определением личной (пусть даже не всегда публичной) позиции журналистов в отношении провластных и оппозиционных сил.

Я только один раз столкнулась с недостатком журналисткой солидарности, когда в новостях, где я работала, на Первом Национальном канале, ущемлялись старые кадры – я, Борис Гривачевский, Катя Кацан – нам не хватало поддержки коллег, чтобы сохранить старый коллектив. А результат вы видите – Гривачевский, Кацан и многие другие ушли из редакции информации, когда туда пришли Петренко, а затем – Канишевский.

Сергій Квіт, директор Могилянської школи журналістики:

– Як не дивно, мені відразу згадався приклад, коли журналісти проявили свою солідарність, навіть одностайність. Це було, здається, у 2000 році, я працював начальником управління в Держкомінформі, який тоді очолював Іван Драч, а прем’єром був Віктор Ющенко. Ми звернули увагу громадськості на незаконність функціонування російських ЗМІ в Україні: несплата податків, демпінг на рекламному ринку, удар по виробництву національного журналістського продукту тощо. Наші опоненти організували проти нас прес-конференцію в УНІАНІ, але одержали одностайну обструкцію з боку київських журналістів. У мене чудові спогади з тієї прес-конференції і відчуття гордості за колег.

Водночас я свідомий того, що існує велика кількість прикладів, коли журналісти не проявляли необхідної професійної солідарності. Насамперед це стосується їхньої пасивності у новостворених журналістських організаціях і майже тотального прийняття тих нецивілізованих правил гри, які досі існують в Україні. Я маю на увазі відстоювання не професійної, а корпоративної точки зору. Воно і зрозуміло – інакше йди шукай іншу роботу. Тут же – перерва в розмовах про журналістську етику під час виборчої кампанії. Минуть президентські вибори, і цю дискусію, трохи "підлатавшись" на виконанні не зовсім етичних замовлень, можна буде продовжити.
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
"Детектор медіа"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
1100
Читайте також
27.09.2001 12:22
Анна Шерман
«Детектор медіа»
2 422
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду