Запитання "Детектор медіа": - Які три головних запитання ви поставили би лідерам грузинської нової влади, якби брали у них інтерв`ю?
3 Грудня 2003
Запитання "Детектор медіа": - Які три головних запитання ви поставили би лідерам грузинської нової влади, якби брали у них інтерв`ю?
Відповідають: Євген Федченко, Вахтанг Кіпіані, Віктор Зам‘ятін, Андрій Черніков, Артем Шевченко
Євген Федченко, викладач НУ "Києво-Могилянська академія":
– Очевидно, перше було б таким. Після будь-якої революції, у тому числі вдалої, як це можна сказати про грузинську, завжди постає закономірне питання – що лідери цієї революції збираються робити в довготерміновому плані, які плани щодо облаштування країни вони мають, які реформи, які зміни у грузинському суспільстві вони вважають за потрібне провести найближчим часом. Тому що, як показала практика, дуже багато революційних лідерів у майбутньому не могли впоратися з роллю керівників країни, це вимагало від них дещо інших пріоритетів, особистих якостей, щоб взяти на себе роль президента країни. Але в ситуації з Грузією це дійсно питання відкрите, і хотілося б почути думку грузинського керівництва, перш за все, з цього приводу.
Друге питання полягає в наступному – на основі чого лідери грузинської опозиції збираються консолідувати суспільство, яке, в принципі, як ми побачили, не є чимось єдиним. Не існує якогось національного консенсусу щодо того, якою має бути ця країна, куди вона має прямувати, які мають бути внутрішні і зовнішні пріоритети для неї. Чи є нова система національних цінностей і пріоритетів для країни? Якщо є, то чим вона відрізнятиметься від старої системи, яку в країні пропонувала посткомуністична влада на чолі з Шеварднадзе?
І врешті, третє питання – яку роль для Грузії лідери цієї країни бачать у глобальному світоустрої? Хто будуть її головними союзниками, у якому напрямку вона збирається рухатися на міжнародній арені, і знову ж таки, чим цей напрямок відрізнятиметься від того, що пропонувало до цього грузинське керівництво.
Отримавши відповіді на ці запитання, думаю, можна зрозуміти, хто є новою грузинською елітою і чим вона відрізняється від попередньої.
Вахтанг Кіпіані, "Подвійний доказ", "Студія "1+1":
– 1. За моїми спостереженнями, Грузія сьогодні є однією з найкорумпованіших країн пострадянського простору. Хабарництво, блат і підкуп роз'їдають країну, позбавляють її майбутнього. Чи будете ви обіцяти виборцям вести боротьбу з корупцією та криміналітетом? І чи ви розумієте, що буде, якщо ви справді спробуєте виконати передвиборні обіцянки?
2. Чи знаєте ви, що ваше тріо – Саакашвілі–Бурджанадзе–Жваніа – в українських ЗМІ, лояльних до батоно Кучми, називають "націоналістами"? Як ви гадаєте, чому?
3. Чи можете ви взяти на себе відповідальність і сказати біженцям з Абхазії, яких нараховують 300 тисяч чоловік, правду, що Тбілісі не зможе їх ніколи повернути додому, що в їхніх оселях вже давно живуть колишні сусіди або зайди – чеченці й турки, та майже всі громадяни "Абхазької республіки" водночас мають російські паспорти? Тобто їхнє повернення додому неможливе без згоди Москви (а це малоймовірно) або збройним шляхом.
Віктор Зам’ятін, начальник WEB-відділу Медіа-центру „Кандидат”:
– 1. Что конкретно, по шагам, вы предлагаете грузинскому народу? И как вы будете это осуществлять? Иными словами, ваша программа действий? Чем вы сможете на практике доказать, что речь идет не об очередном переделе, а о создании принципиально новой системы власти?
2. Какими средствами вы собираетесь достичь объединения и сплочения нации? Как вы сможете избежать развала Грузии теперь уже на 4 части? Готовы ли вы, что вас могут отстранить от власти таким же образом?
3. На какую международную поддержку вы рассчитываете? Что вы будете делать, если вас не поддержит народ при осуществлении непопулярных шагов ?
Андрій Черніков, журналіст, "Деловые ведомости" ("Киевские ведомости"):
– Если речь идет об общей ситуации, то спросил бы: 1. На чем основана ваша уверенность, что вас поддерживает большая часть населения? Это ощущения, догадки или некие качественные исследования? Кто их проводил?
2. Что бы вы сделали в те дни, если бы Шеварднадзе применил силу? 3. Насколько глубоко вы готовы впасть в зависимость от РФ и США и в обмен на что?
Если бы речь шла об экономике Грузии, то боюсь, что тремя вопросами я бы не ограничился. Я спросил бы примерно вот что: - Какова структура ВВП, то есть, какая из отраслей обеспечивает наибольшую часть национального продукта? В каком состоянии эта отрасль, кому она принадлежит?
- Основные страны-экспортеры и импортеры? Что ввозится и вывозится? Объемы экспорта/импорта? Состояние внешнеторгового сальдо?
- Была ли в Грузии приватизация, как Саакашвили оценивает ее итоги и собирается ли их пересматривать? Как именно и почему?
- Что из себя представляет банковская система? Сколько банков? Есть ли иностранные? Каков средний процент по кредитам для промышленности? Каковы объемы кредитования? Насколько охотно населения вкладывает деньги в депозиты? Если Саакашвили все это не устраивает, что он намерен предпринять?
- В какие отрасли инвестируют иностранные компании? В каких объемах? Есть ли программа привлечения инвестиций, какие основные ее принципы?
- В каком состоянии госбюджет? Основные источники наполнения и основные статьи расходов? Есть ли дефицит? Какие идеи у Саакашвили по пересмотру бюджетной политики?
- Средняя зарплата по стране? Процент безработицы?
- Инфляция. Насколько она угрожающая? Каков курс лари к евро и доллару? Насколько лари свободно конвертируема?
- Как развивается малый и средний бизнес? Есть ли он вообще и что из себя представляет?
- Как оценивается фискальное законодательство? Как оно будет меняться?
Артем Шевченко, журналіст „ТСН”, “Студія “1+1”:
– Питання до Саакашвілі: "Якщо ані Кремль, ані його підопічні з Сухумі, Батумі та Цхінвалі не тільки не сприймуть вашу кандидатуру як компромісну, але й відверто нехтуватимуть волевиявленням грузинського народу (а до цього, власне, все і йде), яку ефективну пропозицію ви зможете їм зробити заради утримання в країні стабільності? Адже її зруйнуванню фактично не завадить навіть чи не єдина боєздатна бригада грузинського "спецназу", підготовлена за американською програмою "Навчання й озброєння".
Питання до Бурджанадзе: "Наскільки під час "оксамитової революції" вам заважав/допомагав статус хрещеної матері онуків Шеварднадзе? І що з цього приводу каже грузинська традиція?"
Питання до Жванії: "Раніше вважали, що той, хто поверне Абхазію, стане новим грузинським лідером. Чи значить зміна механізму приходу до влади в країні фактичне сприйняття грузинською політичною елітою реального факту – Абхазію не повернути вже ніколи, принаймні в найближчій перспективі?"
Додактовий до Шеварднадзе:
"Шеварднадзе прийшов до влади в результаті кривавого перевороту. Саакашвілі йде до влади в результаті поки що бескровного перевороту. Гамсахурдіа залишається єдиним, хто прийшов до влади в результаті вільних виборів. Чому вчить грузинська політична традиція?"
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Анна Сенюк, „Детектор медіа”
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ