День після катастрофи MH17 був найбільш напруженим для «фабрики тролів» за всю її історію - експерт
День після катастрофи MH17 був найбільш напруженим для «фабрики тролів» за всю її історію - експерт
Про це пише «Радіо Свобода».
«Насправді день після катастрофи "Боїнга" був найбільш напруженим для "фабрики тролів" за всю її історію. Інтенсивність, з якою вони твітили за день до катастрофи, приймемо це за базовий рівень їхньої активності - 19 тисяч твітів. Після катастрофи акаунти "фабрики" зробили 57 тисяч твітів. У три рази більше, так багато вони ніколи не твіти ні до, ні після цього. Всі ці твіти групувалися навколо трьох хештегів: #КиевСбилБоинг, #ПровокацияКиева і #КиевСкажиПравду. Це було масове зусилля, зроблене в спробі звинуватити в події Україну», - розповів Бен Німмо.
«Радіо Свобода», проаналізувавши оприлюднений масив даних, також зазначає, що у той самий день, 18 липня 2014 року, десятки твітів рекламували статті російських сайтів про начебто іспанського диспетчера Карлоса. Він заявив, що нібито бачив на радарах поруч з «Боїнгом» два українських винищувача. Згодом журналістам вдалося викрити цей фейк і знайти справжнього «Карлоса». Ним виявився іспанець, який відсидів кілька років в румунській в'язниці за звинуваченням в шахрайстві, але не мав ніякого відношення до авіації.
Зазначається також, що ціла хвиля твітів пішла 13 жовтня 2015 року після публікації доповіді Ради безпеки Нідерландів: в ній стверджувалося, що «Боїнг» був збитий ракетою, випущеною з установки «Бук» з підконтрольної бойовикам «ДНР» території. В основному в цих твітах просувалася альтернативна версія, висунута виробником «Буків», російським концерном «Алмаз-Антей». У ній на основі результатів «натурного експерименту» стверджувалося, що літак нібито збили з району населеного пункту Зарощенське, який перебував під контролем української сторони. Згодом ця версія не раз була спростована незалежними розслідувачами.
За словами експерта Digital Forensic Research Lab, більше подій, які викликали б реакцію такого масштабу, не було, але «тролі» активно реагували на деякі новини.
«Вони були дуже активні після терактів в Брюсселі, коли вони робили твіти з хештегом #IslamKills ( "іслам вбиває"). Вони були активні після масового вбивства в Сан-Бернардіно в грудні 2015 року, коли одні тролі робили пости про те, що "Америці потрібно більше зброї", в той час як інші, навпаки, твітили заклики посилити контроль за його розповсюдженням. Вони були дуже активні після маршу в Шарлотсвілл в серпні 2017, який закінчився загибеллю одного з учасників протесту. В той момент твіти "фабрики тролів" в основному висловлювали підтримку американським ультраправим. Кожна таке подія була для них дуже важливою. Вони посилювали свою активність під час дебатів в ході кампанії з виборів президента США - як під час дебатів на праймеріз, так і пізніше, під час дебатів кандидатів у президенти. У ці моменти тролі були дуже активні», - зазначив він.
Як зазначає видання, головними темами «фабрики тролів» стали: російський опозиціонер Олексій Навальний, який, в базі з 9 мільйонів твітів згадується майже 6 тисяч разів, «MH17» - 2700 разів, «Боїнг» - більш 30 тисяч згадувань. У 23 тисячах твітів згадується Рамзан Кадиров: в основному посилання в них ведуть на сайти медіаімперії Євгенія Пригожина, в яких містяться позитивні оцінки роботи глави Чечні.
«Треба пам'ятати, що початковою метою "фабрики тролів" були росіяни. Це і атаки на опозицію, і поширення пропаганди в російськомовному просторі. Це по-справжньому важливо пам'ятати: в першу чергу це була історія про Росію і росіян. Що стосується впливу, то це багато в чому було справою випадку. Час від часу тролі намагалися надати якийсь вплив у Великобританії і Франції, але це не було послідовної тактикою і не схоже, щоб вони змогли на щось реально вплинути», - вважає Бен Німмо.
Про те, що «фабрика тролів» переорієнтувалася з російських новин на американські вибори, наочно свідчить частотний аналіз згадки в твітах імен російських і американських політиків. Якщо Володимир Путін (російською) згадується в них всього 157 тисяч разів, то Дональд Трамп (англійською) - 531 тисячу (його суперниця на виборах Хілларі Клінтон - майже 50 тисяч разів).
Як відомо, літак «Боїнг-777» «Малайзійських авіаліній», що виконував рейс із Амстердама в Куала-Лумпур, був збитий над зоною збройного конфлікту на сході України 17 липня 2014 року. Загинули 298 людей – усі, хто перебував на борту.
у лютому 2016 року група Bellingcat опублікувала повну доповідь із доказами причетності військових РФ до загибелі MH17.
У червні 2016 року Спільна слідча група 5 країн щодо катастрофи малайзійського літака над Донецькою областю, опублікувала звіт щодо ходу розслідування. У доповіді йдеться про те, що зенітно-ракетна установка «Бук», із якої збили «Боїнг», була доставлена на територію України з Росії. Місце пуску ракети – селище Первомайське, яке перебувало під контролем бойовиків, контрольованих Росією. До числа підозрюваних, згідно з доповіддю, входять близько 100 осіб.
Російський телеканал RT спотворив текст цієї доповіді, викинувши велику частину пояснювального тексту та назвавши професіоналів групи новачками без досвіду.