У базі Е-data оприлюднено дані про кошти, витрачені у 2017 році державними установами
У базі Е-data оприлюднено дані про кошти, витрачені у 2017 році державними установами
Про це йшлося на прес-конференції, присвяченій результатам роботи найбільшої бази відкритих даних e-Data.gov.ua у секторі публічних фінансів України.
Наразі готується запуск порталу в експлуатацію, і це означає обов’язкове повне звітування щодо платежів усіма розпорядниками державних коштів. За невиконання цієї вимоги представники державних установ нестимуть адміністративну відповідальність. Розробники прогнозують, що запуск ресурсу e-Data.gov.ua дозволить Україні у 2018 році увійти до ТОП-20 країн світового рейтингу відкритості даних GlobalOpenDataIndex.
Сьогодні на єдиному веб-порталі використання публічних коштів e-Data.gov.ua, який почав працювати 15 вересня 2015 року, можна знайти інформацію про понад 20,6 млн договорів, актів та звітів. Кількість відвідувань порталу зросла з 0,5 млн. у 2015 році до 11 млн. у 2017-му.
Портал e-Data.gov.ua став одним із важливих інструментів впливу громадськості на державні органи. Це одне з основних першоджерел офіційної інформації для журналістів та громадських активістів, які займаються розслідуваннями фактів корупції можновладців, адже на порталі можна знайти дані щодо всіх фінансових трансакцій Державної казначейської служби та звітність розпорядників державних коштів.
«e-Data.gov.ua - це фундамент для управління публічними фінансами, - говорить Оксана Маркарова, заступник міністра фінансів. - У тестовому режимі портал діє успішно, тому невдовзі планується його промисловий запуск. Це буде черговим важливим кроком для впровадження наступного модулю «Відкритий бюджет» для громадськості».
Це також єдиний портал в Україні, який повністю відповідає міжнародним стандартам OpenData, тобто не містить форматів, які важко обробити.
«Портал e-data.gov.ua– це парасолька для двох модулів: SPENDING та OPENBUDGET, - пояснює Олександр Щелоков, керівник проекту Є-data. - Перший модуль стосується питань використання публічних коштів. Модуль OPENBUDGET(відкритий бюджет) поєднає в собі більше інформації про бюджет (в першу чергу доходи бюджету), деталізацію за статтями та програмами. Коли ці два модулі запрацюють разом, ми, нарешті, отримаємо реальний інструмент оцінки ефективності управління державними коштами. Звітність Державної казначейської служби, Міністерства фінансів та розпорядників необхідно зробити зрозумілою для громадян та зручною в користуванні. Лише тоді можна отримати соціальний ефект. Ми активно допомагаємо як розпорядникам, так і журналістам та активістам отримати навички користування порталом. Наша команда відвідала з тренінгами 23 області країни. Також ми проводимо конкурс «Є-Розслідування», який популяризує використання e-Data.gov.ua, 007.org.ua та інших ресурсів відкритих державних даних для викриття фактів корупції. Наразі триває конкурс «e-Data Рейтинг», який заохочує мерів міст та розпорядників до якісного наповнення бази e-Data.gov.ua. Подальший активний розвиток проекту допоможе Україні увійти вТОП-20 за індексом GlobalOpenDataIndex. Саме це є нашою метою».
Проект Є-data підтримує технічна команда ДУ «Відкриті публічні фінанси», яка зараз працює над підвищенням якості даних, що надаються розпорядниками. Для цього узгоджуються правила взаємодії та надання інформації іншими міністерствами та департаментами в Україні. Команда ДУ «Відкриті публічні фінанси» розробляє внутрішній інтерфейс, який дозволяє стандартизувати внесення даних про адреси чи імена та зробити це за допомогою однієї ітерації.
Найближчим часом відбудеться інтеграція e-Data.gov.ua, ProZorro та Державної казначейської служби. Це зробить керування бюджетними процесами в країні більш зручним. Інформація про державні фінанси, яка сьогодні розосереджена між кількома ресурсами, невдовзі буде доступна в одному місці, де можна буде відслідкувати весь ланцюжок державних витрат від проведення тендеру до оплати роботи виконавців.
Як демонструє міжнародний досвід, система «Відкритий бюджет» (OpenBudget) допомагає залучити великий прошарок громадянського суспільства до участі в поліпшенні бюджетних процесів: забезпеченні контролю та підвищенні ефективності використання бюджетних коштів. Уряди Великої Британії, США, Німеччини, Франції, Австралії, Нової Зеландії та інших розвинених країн надають своїм громадянам у режимі реального часу найбільш повну інформацію про державні бюджети.
«У світових рейтингах за 2016-й рік Україна значно поліпшила свої позиції. Країна піднялася на 23 сходинки до 31 місця у GlobalOpenDataIndex та на 18 позицій до 44 місця у OpenDataBarometer. Ключову роль у цьому відіграв портал Є-data, що відкриває громадськості найактуальнішу інформацію про використання публічних коштів, - говорить Андреас Бруннбауер, заступник керівника проекту «Ефективне управління державними фінансами» GIZ. – Уряди Німеччини і Великобританії продовжують підтримувати реалізацію нової стратегії реформи системи управління державними фінансами 2017-2021, яка, зокрема, передбачає інтеграцію порталу з іншими інструментами e-governance, як-от, наприклад, ProZorro. Інтеграція з іншими системами та подальший розвиток Є-data може підняти Україну до ще більш високих позицій в міжнародних рейтингах».
Фото: e-Data