Docudays UA проведе розслідування скандалу із показом фільму «Люди, які прийшли до влади» у Миколаєві
Docudays UA проведе розслідування скандалу із показом фільму «Люди, які прийшли до влади» у Миколаєві
Про це йдеться в заяві на сайті фестивалю.
22 листопада в Миколаївському національному університеті ім. В. О. Сухомлинського в рамках Міжнародного мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA відбувся показ документального фільму «Люди, які прийшли до влади» режисерів Олексія Радинського та Томаша Рафи.
На показі були присутні депутат обласної ради і представник «Українського вибору» Віктора Медведчука Максим Невінчаний, а також депутати від «Опозиційного блоку» Артем Грозов і Павло Зоткін. Частина студентів висловила свій протест проти показу стрічки як такої, що пропагує сепаратизм, і залишила залу.
Після цього низка українських ЗМІ повідомила, що миколаївські студенти протестували проти показу «сепаратистського фільму».
Як зазначає Docudays UA, фільм розповідає про розвиток подій в березні-квітні 2014 року на іншому боці лінії вогню, у так званій «ДНР».
«Деякі студенти-глядачі розцінили хроніку подій, зафіксованих камерою, як «сепаратистську пропаганду» й залишили залу. Цей інцидент набув розголосу в ЗМІ та соціальних мережах, обріс домислами й наразі активно використовується проросійськими медіа для пропагандистських фейків. У зв'язку з цим Оргкомітет фестивалю вважає за потрібне пояснити наступне. Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA – не політичний, ми ніколи не запрошуємо на обговорення фільмів та на фестивальні заходи політиків, а тим паче не займаємося пропагандою», - заявляє оргкомітет Docudays UA.
Фільм «Люди, які прийшли до влади» був схвалений до участі в конкурсі DOCU/Україна відбірковим комітетом фестивалю. Незалежне журі визнало фільм переможцем цього конкурсу. Програму оцінювали Ольга Райтер, виконавча директорка Львівської кінокомісії та співзасновниця мистецької формації Wiz-Art; Мелані де Хофт, членкиня відбіркового комітету фестивалю IDFA в Амстердамі та критик і кінематографіст із Гельсінкі Ееро Таммі.
Національна спілка кінематографістів України охарактеризувала фільм так: «Стрічка-репортаж, у якій немає конкретних героїв, дуже важка для сприйняття, бо показує світ, де будь-який здоровий глузд відсутній, де натовп говорить завченими фразами з ефірів російського телебачення».
Режисер фільму Олексій Радинський про свій фільм говорить у інтерв'ю виданню «Детектор медіа»: «Коли ми робили цей фільм, уже виглядало так, що реальності як такої немає – лише маніпуляція, особливо в тому місці, де ми знаходилися. Здавалося, що маніпуляція замінила собою реальність».
Оргкомітет фестивалю переконаний, що ніякої пропаганди цей фільм не транслює – він документує процес захоплення влади сепаратистами на сході України.
«Як і годиться документальному фільму, він дає можливість глядачам побачити події на власні очі, зробити власні висновки, сформулювати оцінки й обговорити їх між собою», - заявляє оргкомітет.
Із жовтня нинішнього року в рамках Мандрівного фестивалю Docudays UA фільм-переможець національної програми «Люди, які прийшли до влади» був показаний у кількох містах України – Івано-Франківську, Львові, Тернополі, Сумах та інших. Після показів відбувалися обговорення.
«Глядачі сприймали фільм позитивно, міркували над змінами, які відбулися на Сході впродовж двох років після зйомок фільму, над тим, що потрібно всім нам робити, аби путінська пропаганда не поширювалася на інші області, як тепер має діяти Україна щодо так званих "ДНР" та "ЛНР". На жоден захід з переглядом фільму регіональні координатори фестивалю не запрошували представників жодної з партій», - заявляє фестиваль.
Docudays UA просить адресувати питання про те, чи була на показі у Миколаєві президія з членами опозиційних партій, і якщо справді була, то хто й для чого виділив в аудиторії для показу фільму цю «президію», хто запросив до неї представників від Опозиційного блоку (колишніх членів Партії регіонів) та проросійської сепаратистської організації «Український вибір», проректору та завідувачу кафедрою правознавства Миколаївського національного університету імені В. О. Сухомлинського, які запросили Мандрівний фестиваль в університет та виступили основними організаторами заходу.
«Оргкомітет фестивалю та вся команда Docudays UA глибоко засмучені спробою опозиційних політичних сил використати Мандрівний фестиваль. Найближчим часом ми проведемо детальне розслідування та аналіз інциденту, що стався в Миколаєві, і зробимо все можливе, аби уникнути подібних випадків надалі», - заявляє Docudays UA.
Як повідомляє видання novosti-n, показ фільму в Миколаївському національному університеті імені В. О. Сухомлинського відбувся під егідою миколаївської громадської жіночої організації «Дана». Керівниця організації - Олена Кабашна.
«Так, цей фільм спірний, але він показав, що було в Донецьку в 2014 році. Я ціную ваш патріотизм, але це документальний фільм. Тут немає ніякої агітації. Ви ж повинні розуміти, що у нас така історія, і ми повинні думати про те, як ми зараз будемо знаходити спільну мову з Донецьком», -цитує видання керівницю організації «Дана».
На фото - співавтор фільму «Люди, які прийшли до влади» Томаш Рафа
Фото: Docudays UA