У День свободи преси Генсек ООН закликав уряди сприяти розвитку вільних ЗМІ
У День свободи преси Генсек ООН закликав уряди сприяти розвитку вільних ЗМІ
Про це йдеться в посланні Пан Гі Муна з нагоди Всесвітнього дня свободи преси, текст якого розміщено на сайті ООН, пише УНІАН. «Я дуже стурбований посиленням вимог для працівників засобів масової інформації в багатьох країнах. У цей Всесвітній день свободи преси я настійно закликаю всі уряди, політиків, бізнес і громадян сприяти і захищати незалежні, вільні засоби масової інформації. Без цього фундаментального права люди є менш вільними і менш сильними», - сказав Пан Гі Мун.
Він зазначив, що дуже часто журналісти перебувають під загрозою переслідувань при спробі знайти потрібну інформацію. Багато з них сидять у в'язницях після спроб розслідування посадових злочинів або розкриття гострих соціальних проблем.
Генсек ООН відзначив, що вільні ЗМІ потрібні не тільки для інформування громадян про різні цілі урядів, а й для того, щоб контролювати виконання зобов'язань лідерів країн.
«Засоби масової інформації – в тому числі й нові інтернет-ЗМІ – служать нашими очима і вухами. Ми всі отримуємо користь від інформації, яку вони надають», - відзначив Пан Гі Мун.
За даними журналістської правозахисної організації «Репортери без кордонів», рівень свободи ЗМІ в 2015 році різко впав.
Згідно з дослідженням, державні органи посилили обмеження для роботи журналістів у Туреччині, Польщі, Таджикистані та Єгипті.
Незалежні засоби масової інформації також частіше, ніж раніше, піддаються тиску «релігійних ідеологій» і «масштабних пропагандистських машин», зазначають в організації.
Україна опинилася в рейтингу свободи ЗМІ на 107-му місці серед 180 країн.
На 148-му місці - Росія, де правозахисники відзначили «складну ситуацію».
Серед пострадянських країн найбільш вільно журналісти почуваються в Естонії - 14-те місце в списку. Серед країн, де свободу преси поважають найбільше, «Репортери без кордонів» назвали Фінляндію, Нідерланди, Норвегію, Данію і Нову Зеландію.
Всесвітній день свободи преси – один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об’єднаних Націй.
Всесвітній день свободи преси відзначається щорічно з 1992 року з ініціативи представників незалежної преси країн Африки, схвалено Організацією Об’єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО).
Дата 3 травня обрана не випадково. Саме цього дня 1991 року в столиці Намібії представники незалежної преси країн Африки прийняли «Віндхукську декларацію», у якій містився заклик до урядів держав світу забезпечувати свободу преси та її демократичний характер. У декларації підкреслювалося, що найважливішою складовою частиною будь-якого демократичного суспільства є вільна, плюралістична й незалежна преса. 1993 року Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення проголосити 3 травня Всесвітнім днем преси, пише Вікіпедія.
Всесвітній день свободи преси покликаний нагадати суспільству, що журналісти, виконуючи свою місію, залежать лише від читача й телеглядача, і що тиск з боку влади просто неприпустимий. Цензура, створення перешкод для обміну інформацією, залякування та пряме втручання в діяльність ЗМІ є загрозою демократії, розвитку та загальній безпеці.
У цей день згадують журналістів, які загинули при виконанні професійних обов’язків. Адже ні для кого не секрет, що професія журналіста стає все більш небезпечною.
За даними Міжнародної федерації журналістів, наприклад, 2004 року під час виконання службових обов’язків загинуло 120 співробітників засобів масової інформації. 2003 року під час виконання службових обов’язків загинули 83 журналісти, 2002 року – 70 співробітників ЗМІ. У пам’ять про журналістів, які віддали своє життя в ім’я свободи слова, редакціями різних ЗМІ часто засновуються премії.
Щороку день свободи преси присвячений певній тематиці. 2016 рік присвячений темі «Доступ до інформації і фундаментальні свободи. Це твоє право!».