Юристи ІМІ вважають кримінальну відповідальність за відмову в доступі до інформації надмірною нормою

Юристи ІМІ вважають кримінальну відповідальність за відмову в доступі до інформації надмірною нормою

8 Лютого 2016
1112
8 Лютого 2016
13:39

Юристи ІМІ вважають кримінальну відповідальність за відмову в доступі до інформації надмірною нормою

1112
Юристи Інституту масової інформації (ІМІ) вважають нераціональним і надмірним запровадження передбаченої Законом №1630 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів», який був ухвалений Верховної Радою 4 лютого, кримінальної відповідальності за незаконну відмову в доступі журналіста до інформації.
Юристи ІМІ вважають кримінальну відповідальність за відмову в доступі до інформації надмірною нормою
Юристи ІМІ вважають кримінальну відповідальність за відмову в доступі до інформації надмірною нормою

Про це повідомляє сайт ІМІ.

Законом №1630 викладено в новій редакції статтю 171 Кримінального кодексу України (ККУ) «Перешкоджання законній професійній діяльності журналістів», якою, зокрема, встановлено кримінальну відповідальність за такі дії, як «незаконне вилучення зібраних, опрацьованих, підготовлених журналістом матеріалів і технічних засобів, якими він користується у зв'язку із своєю професійною діяльністю, незаконна відмова у доступі журналіста до інформації, незаконна заборона висвітлення окремих тем, показу окремих осіб, критики суб'єкта владних повноважень, а так само будь-яке інше умисне перешкоджання здійсненню журналістом законної професійної діяльності».

Такі дії караються штрафом до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років.

Юрист ІМІ Роман Головенко вважає, що відмова в доступі до інформації не є тяжким правопорушенням, яке має передбачати кримінальне покарання.

«Остаточного тексту наразі ще немає, але виглядає так, що законопроект містить як позитивні, так і негативні моменти: за ч. 2 ст. 171 ККУ суб'єкт злочину тепер загальний, тобто, за переслідування журналіста можна буде притягати будь-кого, хто це вчинив. Але ч. 1 і ч. 2 ст. 171 тепер виглядатимуть не дуже чітко розмежованими, оскільки, по-перше, не завжди буде легко розмежувати поняття "перешкоджання" і "вплив на журналіста", по-друге, "вплив" у нас буде (якщо Президент підпише) в ч. 2 статті, там, де переслідування, тобто тяжче діяння, хоча яким має бути вплив, тяжчий за перешкоджання - не визначено. Незаконну відмову в доступі журналіста до інформації зробили кримінально караною. Це не таке тяжке правопорушення, щоби давати за нього статтю. А за західними стандартами журналісти не повинні мати переваг у доступі», - зазначив він.

Юрист ІМІ Максим Ратушний вважає нераціональним введення кримінальної відповідальності за відмову журналісту в доступі до публічної інформації. «Це як нераціонально, так і неможливо до виконання по суті. Навпаки, це може поставити під загрозу систему забезпечення доступу до інформації як таку, бо ніхто не буде працювати на відповідальних посадах за невідповідні та невеликі заробітні плати з перспективою мати кримінальну за відмову у наданні інформації журналістові, а якщо ні - то відповідати за розголошення таємної інформації, наприклад», - сказав Максим Ратушний.

Нагадаємо, 4 лютого Верховна Рада Верховна Рада проголосувала у другому читанні і прийняла в цілому Закон «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів» (законопроект №1630 ). Відповідне рішення підтримали 240 нардепів.

Законопроект № 1630 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо удосконалення захисту професійної діяльності журналістів)» було зареєстровано в Верховній Раді 25 грудня 2014 року. У лютому 2015 року Комітет свободи слова підтримав законопроект щодо вдосконалення захисту професійної діяльності журналістів. 16 червня 2015 року Верховна Рада прийняла за основу і проголосувала у першому читанні законопроект №1630. За це рішення проголосували 230 народних депутатів.

Фото - ІРРП

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
«Детектор медіа»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1112
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду