МЗС не вважає себе автором санкційного списку РНБО
Міністерство закордонних справ України заявляє, що складений ним список іноземних журналістів не був фактичною підставою для включення цих журналістів до санкційного списку Ради національної безпеки та оборони. Про це МЗС повідомило на своїй офіційній сторінці у Facebook, коментуючи оприлюднені виконавчим директором Інституту масової інформації Оксаною Романюк документи, з яких випливає, що МЗС був автором санкційного списку.
«Хочемо привернути вашу увагу, що наведений вами лист МЗС від лютого 2015 р. є лише одним з документів робочого листування і не був фактичною підставою для включення згаданих у додатку осіб до санкційного списку, що видно із самого змісту листа, - йдеться в повідомленні МЗС. - МЗС за дорученням РНБО узагальнювало та надавало інформацію щодо осіб, які в своїх матеріалах провадять антиукраїнську пропаганду».
«Водночас, "санкційний список" формувався виключно на підставі пропозицій органів державної влади. Наразі МЗС досліджує ці пропозиції, покладені в основу санкційного списку. Ми з'ясовуємо, які аспекти, пов'язані з журналістською чи іншою діяльністю, стали підставами для включення їх до списку», - повідомили у відомстві.
Водночас МЗС нагадало Оксані Романюк про відповідальність за оприлюднення інформації з обмеженим доступом: «Також хочемо зазначити, що переданий Вам лист з грифом "Для службового користування" відповідно до законодавства України є документом, не призначеним для публічного обговорення і за передачу таких листів передбачена адміністративна відповідальність. Установу, з якої вам передали листа, можна легко встановити за його реквізитами та помітками на самому листі, але це вже не завдання МЗС».
Нагадаємо, 16 вересня Президент України Петр Порошенко своїм указом увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 2 вересня щодо застосування санкцій проти фізичних та юридичних осіб, відповідальних за здійснення злочинної діяльності проти України. До санкційного списку потрапили 44 журналісти та блогери (а також публіцисти, редактори та ведучі). На рівні з російськими журналістами-пропагандистами, а також співробітниками просепаратистських ЗМІ в списку фігурували троє журналістів британської корпорації BBC, троє іспанських журналістів та публіцист німецького видання Die Zeit.
Редактор служби іноземних новин британської телерадіокорпорації ВВС Ендрю Рой заявив, що вважає це «ганебним нападом на свободу засобів інформації».
Міністр інформаційної політики (МІП) Юрій Стець заявив, що перелік журналістів, до яких застосовано санкції України, є неоднозначним і потребує змін. За його словами, буде створено робочу групу з представників громадськості, народних депутатів, які напрацюють свої пропозиції щодо застосування санкцій до представників ЗМІ.
У свою чергу перший заступник міністра інформаційної політики Тетяна Попова сказала, що українське відомство, яке зініціювало та додало до списку санкцій України журналістів впливових західних медіа, має пояснити доцільність такого кроку, або ж ці прізвища слід вилучити з переліку.
Тим часом Інститут масової інформації з'ясував з власних джерел, що список осіб, до яких застосовано санкції України, складали в Міністерстві закордонних справ України в лютому 2015 року.
Незалежна медіапрофспілка України та Національна спілка журналістів України, які входять до Міжнародної федерації журналістів, висловили вимогу до Президента України Петра Порошенка надати роз'яснення щодо включення низки міжнародних журналістів до санкційного списку.
Міжнародна неурядова організація Комітет захисту журналістів засудила указ Президента України Петра Порошенка, який поширив санкції на журналістів, і закликала українську владу негайно виключити їхні імена із санкційного списку.
Представник ОБСЄ зі свободи медіа Дуня Міятович і генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Яґланд закликали українську владу переглянути рішення про санкції щодо представників медіа.
17 вересня Президент України Петро Порошенко доручив РНБО вилучити прізвища журналістів ВВС зі списку осіб, щодо яких Україною застосовано санкції.
Того ж дня РНБО виконала доручення Петра Порошенка і скасувала санкції щодо шести європейських журналістів: трьох журналістів BBC, двох іспанських журналістів та одного німецького. Санкції щодо решти 38 медійників залишилися в силі.
«Детектор медіа»