Тетяна Котюжинська: Поспішність прийняття євроінтеграційних законів про ЗМІ може перекреслити весь позитивний ефект
Національна спілка журналістів (НСЖУ) звертає увагу громадськості, що штучна поспішність у прийнятті евроінтеграційних законів про суспільне телебачення та роздержавлення друкованих ЗМІ та неувага до важливих деталей призведуть до прийняття законів, які неможливо виконати, до невиправданих бюджетних витрат, до розчарувань журналістів і аудиторії. Про це написала юрист НСЖУ Тетяна Котюжинська у статті «Так довго запрягали, що немає часу їхати» на ZN.UA.
Пані Котюжинська нагадує, що вже 10 жовтня у Верховній Раді можуть проголосувати за два закони «Про суспільне телебачення і радіомовлення в Україні» та «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації». Проте, на думку експерта, прийняття законів у недопрацьованому вигляді може перекреслити весь позитивний ефект. «До парламенту внесено компромісні проекти, погоджені з урядом та громадськими організаціями. Однак диявол - у дрібницях, ось про ці "дрібниці" й мова», - пише юрист.
У статті Тетяна Котюжинська наводить приклади, як закон про роздержавлення ЗМІ може ускладнити роботу громадських активістів, які стежать за публікаціями оголошень та рішень міськрад. Запропонований законопроект не визначає, в яких друкованих ЗМІ та з яким тиражем мають виходити повідомлення міської влади.
«Передбачається, що рішення місцевих рад, обов'язкові для опублікування, друкуватимуть офіційні видання центральних органів влади, а іншу публічну інформацію органів самоврядування, обов'язковість публікації якої встановлена законодавством (наприклад, про проведення громадських слухань щодо генплану), може друкувати будь-яка газета на підставі договору з місцевою радою. У якому саме виданні і яким тиражем буде опубліковане рішення або оголошення, невідомо. Цінність такої публікації "невідомо де" вельми сумнівна як для громадян, так і для опозиційних депутатів місцевої ради. Адже часто саме такі публікації в місцевій газеті дозволяють активним і небайдужим запобігти прийняттю незаконних рішень або оскаржити їх», - зауважує пані Котюжинська.
Також юрист НСЖУ звертає увагу, що в законопроекті є суперечність щодо фінансування місцевих газет. Законом одночасно передбачено й заборонено фінансову підтримку місцевих газет.
«У проекті одночасно передбачається обов'язковість фінансової підтримки місцевих газет із Державного бюджету та заборона фінансувати газети з бюджету. До чого призведуть такі різночитання, очевидно», - пише Тетяна Котюжинська.
Нагадаємо, повторне друге читання законопроектів про роздержавлення друкованих ЗМІ та «Про Суспільне телебачення і радіомовлення України», відбудеться 10 жовтня.
«Детектор медіа»