Юрій Стець: Мій фінансовий стан дозволяє співпрацювати з телеканалом без винагород

3 Березня 2012
20393
3 Березня 2012
09:55

Юрій Стець: Мій фінансовий стан дозволяє співпрацювати з телеканалом без винагород

20393
Новопризначений голова парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації — про намір надолужити відставання в роботі, суміщення депутатства та генпродюсерства і дружбу з Юрієм Луценком та Петром Порошенком
Юрій Стець: Мій фінансовий стан дозволяє співпрацювати з телеканалом без винагород

Минулого тижня Верховна Рада 345 голосами призначила на посаду голови стратегічного перед виборами парламентського Комітету з питань свободи слова та інформації Юрія Стеця. З народним депутатом-медійником, кандидатура якого стала компромісом для провладних й опозиційних сил, говоримо про можливості відстоювати права опозиційних журналістів та майбутні парламентські вибори.

 

«Перед журналістами звітуватиму через два місяці»

 

- Юрію, які питання розглядатимете на засіданнях найпершими?

- Кожен день «підкидає» якісь нові питання, які треба виносити на порядок денний Комітету з питань свободи слова. Минулого вівторка, скажімо, знімальна група каналу ТВі хотіла записати інтерв'ю з директором державної резиденції «Залісся», той почав виштовхувати журналіста Дмитра Гнапа та оператора Кирила Шапаря, вихоплювати камеру, в результаті її пошкодив. Такі питання - про перешкоджання діяльності журналістів - будемо розглядати у першу чергу.

 

- Чи вважаєте, що у Комітеті з питань свободи слова, де є провладна більшість, можна дієво захищати права опозиційних журналістів та ЗМІ?

- Відповісти на це питання можна тільки після того, як уже спробували щось зробити. За свої дії і дії комітету звітувати перед журналістами буду через два місяці. У Верховній Раді загалом провладна більшість не хоче розглядати жодного законопроекту від опозиції. Але сподіваюся, що буде реально конструктивний діалог.

 

- Скептики переконані, що допоки люди не вийдуть на вулиці, більшість журналістів не буде протестувати проти свавілля свого начальства та чинної влади; мовляв, опозиційність виражають тільки ті, чиї власники це дозволяють робити. Що ви думаєте з цього приводу?

- Я не поділяю цієї точки зору. Є багато журналістів, яким не дозволяли говорити правду, - і вони йшли працювати на інший канал. Усе залежить від конкретної людини, не важливо, журналіст це чи політик. Людина або готова йти на конфлікт зі своєю совістю, або ні.

 

- Що буде із законопроектами, за які відповідає камітет? Які з них розглядатимете першими?

- Коли я йшов у Верховну Раду, вірив, що парламент, у першу чергу, законотворчий орган, а не публічна площадка для того, щоб робити політичну кар'єру. Напевно, мене можна було побачити частіше на засіданнях комітету, а не у залі Верховної Ради. Бо мені не подобаються шоу, які влаштовують Чечетов і інші депутати.

 

Ви не уявляєте, наскільки ми відстали від затвердженого на нинішній рік плану засідань комітету. Я бачу готовність депутатів, незалежно від фракцій, працювати у комітеті. Тому сподіваюся, у нас буде кворум на засіданнях і ми ситуацію виправимо.

 

Про квоти, пільги і суспільну мораль

 

- У комітеті зараз один із найсуперечливіших законів - про квоти на українську музику і вітчизняний продукт у радіо- і телеефірі, уже прийнятий парламентом, але повернутий Головою Верховної Ради на узгодження цифр. Ваша позиція: у телеефірі має залишатися 50 відсотків вітчизняного продукту, як є; 25 - як виписано у повернутому на доопрацювання законі?

- Суть цього питання не у тому, що я скажу 99 відсотків чи 95, а в підходах. Для мене Україна - це прапор, гімн, життя моє, моїх батьків, дітей. І я не розумію будь-яких спроб визначити, скільки має звучати у теле- та радіоефірах української мови. Її має бути стільки, щоб усі розуміли, що Україна - це самодостатня незалежна країна, а не така, що опинилася на межі зникнення. Зараз я бачу залаштункові спроби наших «друзів»-росіян розхитувати човен нашої державності, вони хочуть його перевернути, зокрема і за допомогою подібних законів.

 

- Щоб запрацювали законодавчі норми про квоти (на українську мову, на дитячі програми), треба, щоб паралельно діяли податкові пільги. Чому, на вашу думку, депутати останнього скликання, зокрема медійники, не ініціювали написання законопроектів про запровадження таких пільг?

- Особисто я розробив законопроект (добиватимусь його розгляду в сесійній залі) про запровадження податкових канікул для студій, продакшнів, які виробляють телепродукцію про українську культуру та історію. Зрозуміло, що його прийняття внесе певний дисбаланс у бюджет країни. Для парламентської більшості саме у цьому питанні, найімовірніше, будуть важливішими бюджетні гроші. Бо більшість не думає про ціліснісь країни, не розуміє, що без мови, культури й історії не буде держави. Хочеться вірити, що такі податкові пільги запровадять уже з прийняттям бюджету на наступний рік.

 

- Що буде із законопроектом про суспільну мораль, який називають одним із можливих засобів запровадження цензури? Ви особисто «за» чи «проти» існування Національної комісії з питань суспільної моралі?

- Я переконаний, що існування подібних комісій, за рахунок платників податків, - один із можливих засобів запровадження цензури. Різного роду «байки» моралісти-посадовці розказують заради того, щоб довести легітимність свого існування. Вважаю, їх потрібно позакривати. Зокрема й комісію, яку очолює Василь Костицький.

 

Про участь у виборах зможу сказати у серпні

 

- Чи збираєтеся балотуватися у народні депутати знову, за списком чи по мажоритарному округу?

- Зараз ми не знаємо, як буде виглядати закон про вибори. У кулуарах Верховної Ради й адміністрації Президента говорять, що наші опоненти від влади розмірковують про проведення парламентських виборів у 2015 році разом із президентськими. Провладна більшість може не переносити дати виборів, але дозволити брати в них участь політичним блокам.

 

«Народна самооборона» і Блок Юлії Тимошенко підписали документ, який засвідчує, що діятимуть як єдина політична сила. Про це на спільній прес-конференції повідомили Гримчак та Турчинов. Ми є партнерами. Очевидно, якщо закон буде у нинішньому вигляді, плануватиму похід і по мажоритарці і по списку, якщо своїх коректив не внесе рішення Конституційного Суду. Якщо у виборах дозволять брати участь блокам, зміняться і попередні домовленості між керівниками політичних сил та окремими політиками. Оскільки різних «якщо» дуже багато, предметно і конкретно стосовно участі у виборах я зможу сказати десь у серпні.

 

- За вашими прогнозами, як розвиватиметься ситуація навколо Юрія Луценка, керівника «Народної самооборони»? Чи лишається якась ймовірність того, що йому вдасться взяти участь у парламентських виборах?

- Ви знаєте, мене не хвилює, чи зможе Юрій Луценко взяти участь у парламентських виборах. Головне - щоб його випустили на волю. Ті, хто чинять над Луценком судилище, яке протизаконним визнає вся Європа, - просто виродки. Юра для мене, найперше, - це друг. Мене хвилює його здоров'я, його життя. Дуже хочу просто зателефонувати йому, зустрітися і поговорити.

 

Із задоволенням буду лобістом каналу «Інтер»...

 

- Ваші тили - це «5 канал», найбільше симпатиків у якого було під час і відразу після Помаранчевої революції. Поступово втрачаючи статус опозиційного, мовник кілька разів «косметично» пробував оновити ефірну сітку. Цього тижня стартували маштабні зміни. Ви, ген­продюсер каналу, яких результатів очікуєте від рестарту?

- Я точно знаю, усі, хто б не був при владі: Кучма, Ющенко, Тимошенко, Янукович - були не задоволені «5 каналом» і казали, що він є опозиційним. Усі опозиційні сили говорили і говорять, що канал мало уваги приділяє їм. Якщо такі оцінки журналісти утримають - я буду пишатися. А очікую я появи більшої гостроти. Бо Україні як ніколи потрібні правда і свобода слова. «5 канал» був попереду тих, хто відстоює свободу слова, сподіваюся, і залишатиметься у числі перших.

 

- Наскільки законне суміщення вами депутатських повноважень і виконання генпродюсерських функцій?

- Згідно зі змінами, які було внесено у закон про корупцію, я жодного рядка українських законів не порушив. Генпродюсером каналу я працюю на громадських засадах - займаюся творчою роботою. У мене немає жодного документа, який мене пов'язує з «5 каналом». Я є членом наглядової ради за згодою - це діяльність без фінансових зобов'язань з боку каналу. Ніяких фінансових винагород від «5-го» я не отримую.

 

- Ви хочете сказати, що генпродюсером працюєте, а грошей за цю роботу не отримуєте?

- Я досить забезпечена людина - і цього не приховую. Коли йшов у Верховну Раду, показав усе, що у мене є: будинок, яхта, машина. Свою декларацію про доходи я постійно викладаю у мережі «Фейсбук». Мій фінансовий стан дозволяє мені співпрацювати з «5 каналом» на тих умовах, які є. Бо це - моя сім'я, більша частина мого свідомого життя, тут мої друзі, дружина, мої діти тут бувають ледь не частіше, ніж у дитячому садочку та школі.

 

- Другом ви називаєте власника «5 каналу» Петра Порошенка. У чому проявляється дружба?

- Це нормальна чоловіча дружба. Ми досить часто зустрічаємося сім'ями, їздимо час від часу у гості, всі разом, із дітьми, відпочиваємо. Від Петра Порошенка за короткий час я багато чого навчився, він є для мене авторитетом.

 

- Якщо вам кажуть, що ви є лобістом інтересів «5 каналу», що відповідаєте?

- Я завжди буду лобістом «5 каналу», якщо йдеться про забезпечення прав журналістів та виконання професійних обов'язків. Я із задоволенням буду лобістом каналу «Інтер», якщо його журналісти звернуться і скажуть, що їх змушують говорити те, що вони зараз озвучують в ефірі.

 

 

ДОСЬЄ «УМ»

Юрій Стець, 36 років.

Народився на Тернопільщині. Закінчив Чернівецьке училище мистецтв, Харківський політехнічний університет.

З 2002 року - генпродюсер ТОВ «Телерадіокомпанія «НБМ» («5 канал»).

З 2007 року - член наглядової ради «5 каналу», народний депутат, член фракції Блоку «Наша Україна - Народна самооборона».

23 лютого 2012 року обраний головою Комітету з питань свободи слова та інформації , до цього був його секретарем.

Генпродюсер «5 каналу».

Заслужений журналіст України (2005).

Одружений, батько трьох дітей.

 

Валентина Самченко, «Україна молода»

Фото - «Україна молода»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Валентина Самченко, «Україна молода»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
20393
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду