
Законопроект про інформаційну безпеку №4949 може їй зашкодити – юрист ІМІ
Законопроект про інформаційну безпеку №4949 може їй зашкодити – юрист ІМІ


Медіаюрист Інституту масової інформації (ІМІ) Роман Головенко вважає, що законопроект №4949 «Про засади інформаційної безпеки України» може зашкодити інформаційній безпеці, оскільки перенасичений теоретичними положеннями. Про це повідомляє ІМІ.
«Законопроект є більше науковим трактатом щодо теоретичних аспектів інформаційної безпеки в державі, ніж механізмом її забезпечення. Окрім нього, має бути прийнята ще Стратегія інформбезпеки, яка має стати дійсно прикладним документом для забезпечення такої безпеки в державі», - зауважив пан Головенко.
На його думку, законопроект може завадити ефективній реалізації Стратегії через його надмірну перевантаженість теоретичними моментами. «Наприклад, у проектів дається перелік загроз інформбезпеці, але такий перелік не можна фіксувати в законі, оскільки загрози можуть швидко змінюватися, а швидко змінити закон навряд чи вийде, тому перелік загроз має фіксуватися в Стратегії. Те ж саме стосується переліку пріоритетів державної політики в сфері інформаційної безпеки», - повідомив медіа юрист.
За словами Романа Головенка, проектом пропонується створити Центральний орган виконавчої влади у сфері інформаційної безпеки. Втім, він зауважив, що самі функції цього органу не є чітко прописані у тексті законопроекту, через що із діяльністю органу можуть виникнути проблеми та неузгодженості.
«Такий орган може стати черговим НЕКом (Національна експертна комісія із захисту суспільної моралі. - ТК), неспроможним регулювати довірену йому сферу, діяльність якого викликає хіба глузування. Ефективне забезпечення інформаційної безпеки має базуватися, насамперед, на ефективній діяльності державних органів (із чим в Україні величезна проблема), скеровуваних відповідною Стратегією. Наявність же окремого закону з цього питання є другорядним аспектом», - вважає Роман Головенко.
Нагадаємо, законопроект №4949 «Про засади інформаційної безпеки України» був внесений у парламент 28 травня народними депутатами Олександром Кузьмуком, Юрієм Сиротюком та Іваном Стойком. Законопроект був зареєстрований у Верховній Раді 30 липня, ініціатором законопроекту значиться Володимир Литвин. У проекті, зокрема, визначені принципи забезпечення інформаційної безпеки, життєво важливі інтереси в цій сфері, реальні та потенційні загрози, пріоритети держави, напрями її діяльності, об'єкти, суб'єкти відносин у сфері інформаційної безпеки.
Також пропонується створення органу зі спеціальним статусом у сфері інформаційної безпеки, який братиме участь в розробці державної політики в даній сфері та забезпеченні її реалізації, проводитиме моніторинг стану безпеки та координуватиме діяльність деражвних органів.
14 серпня, голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко на брифінгу в парламенті заявив, що Комітет не підтримав проект закону, висловившись проти створення нових державних органів для контролю за інформаційною безпекою.
«Детектор медіа»
