
Комісія з журналістської етики розглянула скаргу каналу «112 Україна» на «Громадське ТБ»
Комісія з журналістської етики розглянула скаргу каналу «112 Україна» на «Громадське ТБ»


До Комісії з журналістської етики (КЖЕ) звернулись представники каналу «112 Україна», стверджуючи, що програма колег з телеканалу «Громадське ТБ» містить висловлювання, які є свідомим нехтуванням Кодексу етики українського журналіста, порушують ділову репутацію ТОВ ТРК «112-ТВ» та є несумісними з професійною журналістикою. КЖЕ винесла свій вердикт з цього приводу, повідомляє офіційний сайт Комісії.
У скарзі йдеться про ефір «Громадського ТБ» від 31 березня, у якому ведуча під час інтерв'ю двічі згадала про причетність до каналу «112 Україна» колишнього міністра МВС Віталія Захарченка: одному випадку - у формі запитання «Чи знаєте ви, що канал належав міністру МВС Захарченко», в іншому - у формі твердження «Канал тісно пов'язаний із Захарченком».
КЖЕ повідомляє, що розгляд скарги відбувався без врахування точки зору представників «Громадського ТБ», які не знайшли можливості відповісти на неодноразові запити Комісії та надати власну точку зору щодо закидів каналу «112 Україна».
Під час розгляду скарги Комісія з'ясувала, що ефір «Громадського ТБ» справді містить ознаки порушення п. 9 кодексу етики українського журналіста: «Факти, судження та припущення мають бути чітко відокремлені одне від одного. Неприпустимим є розповсюдження інформації, що містить упередженість чи необґрунтовані звинувачення».
Водночас Комісія заявляє, що не може погодитися із твердженням, що згаданий ефір є «несумісним з професійною журналістикою». КЖЕ зазначає, що в Україні журналісти не мають змоги говорити про власників та афілійованих осіб, посилаючись суто на дані державних реєстрів та заяви офіційних власників, адже реальних механізмів забезпечення прозорості власності медіа в країні не існує.
«Ми вважаємо, що нинішня ситуація має причини і в українському законодавстві. Роками політики не відгукувалися на вимоги громадськості і не ухвалювали закону про прозорість медіавласності. Небажання політиків проявлялось у використанні корупційних схем у медійному бізнесі, можливості приховати реальних власників медіа ресурсів», - цитує Комісія нещодавню (23.05.2014) заяву Незалежної медіапрофспілки України, Інституту масової інформації, ГО «Детектор медіа» та Інституту медіа права.
Замовчування опосередкованої інформації про власність державних чиновників в медіасфері (особливо посилаючись на Кодекс етики) стало би фактичною самоцензурою, вказує Комісія.
Втім, Комісія закликає колег з «Громадського ТБ» та інших ЗМІ під час оприлюднення підозр щодо причетності медіа до тих чи інших державних чиновників посилатися на відповідні дані власних чи інших журналістських розслідувань або ж моніторинг прихильності медіа до політичних сил, що могло би підтвердити відповідну інформацію.
Прикладом такого розслідування КЖЕ називає публікацію проекту «Наші Гроші» - «Лабіринт Захарченка», яка не стверджує, що «Канал тісно пов'язаний із Захарченком», але аргументує наявність підстав для такого припущення. «На жаль, посилання на такі дані в ефірі "Громадського ТБ" не пролунало», - констатує Комісія.
Підсумовуючи розгляд скарги, Комісія ухвалила рішення про оголошення колегам з «Громадського ТБ» дружнього попередження та закликала з більшою увагою ставитися до звинувачувальних формулювань. Рішення КЖЕ підписав голова Комісії Володимир Мостовий.
Нагадаємо, права власності на телеканал «112 Україна» учасники ринку неодноразово приписували Віталію Захарченку. Однак керівник і офіційний співвласник каналу Андрій Подщипков завжди стверджував, що канал належить йому.
«Детектор медіа»





