Про «відкритість» закарпатського суду й честь журналістів

Про «відкритість» закарпатського суду й честь журналістів

15 Жовтня 2013
5271

Про «відкритість» закарпатського суду й честь журналістів

5271
Минулого тижня журналістів і громадських активістів не пускали на засідання Ужгородського міськрайонного суду у справах громадських активістів, затриманих під час акції протесту проти реконструкції площі Народної. Журналісти заявляють про перешкоджання їхній професійній діяльності та обіцяють цього так просто не залишити
Про «відкритість» закарпатського суду й честь журналістів
Про «відкритість» закарпатського суду й честь журналістів

Як писала «Детектор медіа», 5 жовтня в Ужгороді на площі Народній міліція затримала сімох громадських активістів, які перешкоджали реконструкції площі, в тому числі - й головного редактора редактор інтеренет-видання «Закарпаття Онлайн» Олега Дибу.

 

«У той час, коли колеги з провладних ЗМІ працювали на території без проблем, - розповідає Олег Диба, - міліціонери і люди в цивільному без пояснень грубо виштовхували мене за її межі, а потім і взагалі, без пояснень, за межами майданчика силою схопили мене і, закинувши в міліцейське авто, привезли в міськвідділ міліції, де без пояснень і свідків склали протокол про "злісну непокору працівникам міліції". Хоча всі події - від початку до кінця - зафіксовано на відео моєю відеокамерою, оперативною зйомкою УМВС і зафіксовані провладними ЗМІ, у рапортах міліції, написаних пізніше, мені інкримінуються абсурдні речі - погрози і лайки на адресу правоохоронців, застосування до них фізичної сили і навіть якісь спроби втечі».

 

Між тим сектор зв'язків із громадськістю УМВС України в Закарпатській області заявив, що працівники міліції діяли в межах чинного законодавства та своїх повноважень. На затриманих активістів склали адміністративні протоколи за статтею 185 Кодексу України про адміністративні правопорушення (злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону, військовослужбовця). Протоколи оперативно скерували до Ужгородського міськрайонного суду, де вже 8 жовтня почалися засідання в справі притягнення затриманих до адмінвідповідальності.

 

І якщо 8 жовтня відкрите засідання у справі Олега Диби змогли відвідати всі охочі (розгляд справи, зрештою, перенесли на 16 жовтня), то вже 9 жовтня журналісти до суду потрапити не змогли. За словами закарпатських медійників, їх не пустили до приміщення суду за усною вказівкою голови Ужгородського міськрайонного суду В'ячеслава Домніцького.

 

«Вперше з перешкоджанням журналістській діяльності я стикнулася 9 жовтня під час засідання у справах Томаша Лелекача та Сергія Білея, - розповідає журналістка «Мукачево.net» Ярина Денисюк. - Відразу на прохідній частині Ужгородського міськрайонного суду мене, інших журналістів та простих громадян зупинили грифонівці. Вони мотивували свої дії усним розпорядженням судді Домніцького, котрий є й головою даного суду. Попри заяви правозахисників про незаконність подібного рішення, а отже протиправність дії працівників суду, останні все одно не бажали нас впустити. Пояснень голови суду ми так і не дочекалися».

 

Ситуація повторилася наступного дня, 10 жовтня, у справі активіста Олександра Волосянського. «Суддя Малюк, певно, взяв приклад зі свого керівника», - каже пані Денисюк.

 

«На ранок 10 жовтня було призначено засідання у справі Олександра Волосянського, яке з незрозумілих нам із колегами причин (не чула раніше ні про таку практику, ні тим паче не стикалася в житті) було проведено в кабінеті судді, - розповідає журналістка телеканалу «М-Студіо» Олена Смерека. - Будучи знайомими з процедурами відеофіксації в адміністративному та апеляційному (зокрема, по кримінальних справах) суді, ми підготували клопотання у письмовому вигляді, яке розраховували подати після питання судді про клопотання або ж через пристава, секретаря у залі. Втім, нам це не вдалося, позаяк до зали не пропустили, обмежившись відповіддю про нібито усну вказівку судді. Клопотання ми таки передали через пункт прийому документів, але допоки все тягнулося, воно втратило актуальність: засідання скінчилося перенесенням».

 

По обіді того ж дня, 10 жовтня, відбувалося засідання у справі активіста Томаша Томаша. До нього журналісти телеканалу «М-Студіо» підготувалися заздалегідь: клопотання про відеозйомку подали ще зранку, о 9.48, про що попросили зробити відмітку на копії із зазначенням часу (засідання було призначено на 14.45). «Втім, уже на пропуску нам повідомили: бути присутніми суддя дозволила, знімати - ні. Без пояснень, - каже Олена Смерека. - Вже до зали суду невідомий чоловік у костюмі пропустив вибірково лише кількох журналістів, супроводжуючи їх фамільярними фразами: "Швидше, швидше. Досить пару чоловік, не всі заходьте". Знімальну групу телеканалу "М-студіо" він волів залишити в коридорі. Лише після спілкування на підвищених тонах на допомогу йому прийшов уже працівник суду у формі охоронця, який також намагався не пропустити журналістів до зали. Він вимагав залишити апаратуру, яка, до речі, перебувала у спеціальній сумці».

 

За словами журналістки, конфлікт розв'язала суддя Бенца, розпорядившись пропустити, але за умови запакованої камери. «Перш ніж почати розгляд справи, суддя оголосила одразу: знімати процес вона не дозволить ні сьогодні, ні в наступні дні: тільки оголошення постанови рішення», - каже Олена Смерека. Зі слів журналістки, суддя проігнорувала прохання назвати підставу заборони та надати письмову відповідь на клопотання або винести ухвалу. Відтак журналісти телеканалу «М-Студіо» написали заяву з проханням надати письмову відповідь, яку зареєстрували в канцелярії. У заяві також попросили надати інформацію, якими нормативними актами регулюється порядок відеозйомки під час судового засідання по адміністративних справах, адже їм ніхто так і не назвав норми, згідно з якою вони такого права не мають.

 

Ярина Денисюк для порівняння нагадує, що 8 жовтня засідання у справі журналіста Олега Диби пройшло без подібних ексцесів. «Я пояснюю це тим, що в суді просто не очікували подібних уваги преси та підтримки простих громадян. Але їм варто звикати до подібної практики, адже, як свідчать останні події хоча б в Закарпатській області, напруження в суспільстві зростає», - вважає журналістка.

 

Кореспондент бюро журналістських розслідувань «Варто Знати!» Ярослав Гулан вважає, що в суді відбувалося перешкоджання професійній діяльності журналістів. «Наскільки я знаю, законодавство, на жаль чи на щастя, не виділяє працівників ЗМІ в окрему касту на судових засіданнях, себто, якщо засідання відкрите, туди йдуть усі. Якщо закрите - сторонні у справі не йдуть, у тому числі й журналісти. У справі, на яку нас не впустили у приміщення суду за нібито усною вказівкою голови суду, перешкоджання роботи журналіста відбулося в тому, що ЗМІ не мали можливості особисто слухати аргументи сторони обвинувачення і сторони захисту. У тому числі це й порушення моїх прав, тому що я висвітлюю всі події, пов'язані із площею Народною».

 

«Головуючі судді не допустили журналістів на засідання, яке апріорі вважається відкритим. До обурених представників ЗМІ навіть ніхто не вийшов пояснити, в чому справа. Усі клопотання та зверненні залишилися не розглянуті та відхилені», - наголошує журналістка телеканалу «М-Студіо» Ірина Ващук.

 

Журналісти обіцяють цього випадку без уваги не залишити й вірять, що їхні скарги вплинуть на подальшу відкритість суду, а винних буде покарано.

 

Головний редактор uzhgorod.in і власкор телеканалу ZIK на Закарпатті Алла Хаятова звертає увагу на те, що перешкоджання журналістській діяльності перетворюється на своєрідне «псування нервів», коли в журналістів повсякчас вимагають показати «дозвіл на зйомку». «І проста відповідь, що для виконання своєї роботи ти жодних дозволів не потребуєш і це тобі гарантує закон раз за разом розбивається об байдуже обличчя умовного вахтера, - розмірковує журналістка. - Хіба ми маємо ПРОСИТИ? Пояснювати, що МАЄМО ДОЗВІЛ?.. А тим часом організовують "спілкування зі ЗМІ", куди запрошують лише зручних, "забувають" розіслати анонс, а коли звертаєшся по коментар - посилаються на заклопотаність та "об'єктивні причини". Це не перешкоджання?».

 

 

P.S. «Детектор медіа» звернулася із запитом до голови Ужгородського міськрайонного суду В'ячеслава Домніцького та сподівається отримати відповіді на запитання про те, чому 9 і 10 жовтня на судові засідання не було допущено журналістів та чи будуть їх пускати на наступні засідання у справах активістів із Народної.

 

Фото - Facebook

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
5271
Коментарі
5
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Віталій Грегор
4084 дн. тому
Шановний magasaut я з Вами погоджуюсь в загальному, однак не в випадку з цими подіями по справам активістів з Народної, зокрема, і мене. Журналісти просили, писали, і ще раз просили - а їм у відповідь усна вказівка суду "НІ" - яка усна? від коли це передбачено законодавством і здоровим глуздом? В чому взагалі була проблема допустити журналістів на судові засідання? оскільки на будь-які інші їх спокійно пускають .. в чому різниця? І ніхто не говорить, що судді чи міліціонери не такі люди як і ми з вами.. всіх потрібно поважати і ніхто не говорить про святість а справедливість має бути одна, бо обставини справи одні однак, не потрібно створювати судам такі провокації взагалі і робити проблеми на рівному місці.. ні хто ж не починав з журналістів чи активістів грубити, ображати, підбурювати чи ще щось в сторону суду, а просто прийшли бути побули на засіданні і все
magasaut
4084 дн. тому
Шановний Віталій. Я цілком з Вами згоден щодо незаконності недопуску журналістів в судову залу. Правосуддя є відкритим і громадськість повинна знати судову практику у суспільно значимих справах. Однак, поїдьте у США і спробуйте зайти в судову залу з фотокамерою і гаркнути на суддю...наслідки не будуть відповідати вашим уявленням про справедливість і суд. Однак я не про це. Я розумію, що судді не святі, але справедливість у кожного своя. Якщо людина не поважає закон, вона не буде поважати і виконувати навіть найсправедливіше рішення суду. Візьміть, до прикладу, виконання чиновниками десятки тисяч рішень судів стянень по соціальних виплатах. Як думаєте, вони справедливі? Чи рішення ЄСПЛ. Питання в правовій культурі. А судді теж люди. Чомусь журналісти не стали на захист жодного судді , якого звільнили за те, що став на бік людей. А такі є. З повагою.
Віталій Грегор
4084 дн. тому
а зараз візьміть і співвставте вимоги законодавства з тим що тут відбулося https://www.youtube.com/watch?v=GDCImbgrFco
Віталій Грегор
4084 дн. тому
Шановний "magasaut" в жодній цивілізованій країні, де діють правові інститути ніхто б не посмів перешкоджати журналістам здійсненню їх законної професійної діяльності, за що навіть нашим законодавством передбачена кримінальна відповідальність ( ст.171 КК України). Окрім того, раджу Вам прочитати і наказ МВС України №88 від 25.03.2010 «Про вдосконалення взаємодії органів внутрішніх справ із засобами масової інформації» http://mvs.gov.ua/mvs/control/main/uk/publish/article/313091;jsessionid=EE821815141BE534BF6239AE7ABAFB83
magasaut
4086 дн. тому
Кожен, хто паплюжить суд, вбиває цвяха в його незалежність. Читайте закон, журналісти, бо коментарі безграмотні і попахують заказухою. Стаття схожа на спробу тиску на суддів. Не впускати журналістів у засідання безумовно безглуздо, але у США за таку статтю Вас би покарали і ні в який суд не пустили б. Авторитет суду дозволяє їхнім суддям не боятися влади. Проте народ штатів плаьить їм велику зарплату і не дає хабарів. Памятайте про обовязки, а не тільки про права.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду