Міжнародна і Європейська федерації журналістів застерігають Україну від нових спроб криміналізації наклепу
Міжнародна і Європейська федерації журналістів застерігають Україну від нових спроб криміналізації наклепу
Міжнародна федерація журналістів (МФЖ) і Європейська федерація журналістів (ЄФЖ) застерігають від нової спроби запровадити кримінальну відповідальність за наклеп в Україні після зняття з розгляду парламентом відповідного законопроекту у 2012 році.
«Журналісти організацій, як ЄФЖ, й міжнародні організації такі, як Рада Європи та ОБСЄ, намагаються покласти край кримінальному переслідуванню за наклеп по всій Європі. Наша позиція зрозуміла: кримінальні закони про наклеп є не тільки непропорційними, але вони також мають стримуючий ефект для готовності і здатності журналістів робити свою роботу ефективно», - сказав президент ЄФЖ Арне Кьоніг.
«Ми підтримуємо акції протесту українських журналістів у цій боротьбі. Кожна спроба нав'язати кримінальну відповідальність за наклеп є прямою загрозою для професійних журналістів, які намагаються викрити хабарництво, корупцію, і кумівство в Україні», - сказав президент Міжнародної федерації журналістів Джім Бумела.
Як повідомляла «Детектор медіа», перший заступник Генерального прокурора України Ренат Кузьмін у статті для газети «Закон і бізнес» виступив з пропозицією ввести в Україні кримінальну відповідальність за дифамацію.
Незалежна медіа-профспілка України (НПМУ) висловила своє занепокоєна намірами повторно запропонувати на розгляд Верховної Ради запровадження кримінальної відповідальності за наклеп. НМПУ закликає відмовитися від подібних ідей, бо повернення до такої практики стане «ганьбою для України і ще більше погіршить ситуацію зі свободою слова».
Нагадаємо, 18 вересня 2012 року Верховна Рада України прийняла за основу законопроект, який встановлює кримінальну відповідальність за наклеп. За проголосували 244 народні депутати. Наклеп пропонується карати штрафом в розмірі від 200 до 1500 неоподатковуваних мінімумів (від 3,4 тис. грн до 25,5 тис. грн), виправними роботами до 2 років, обмеженням волі до 5 років або позбавленням волі до 3 років.
Законопроект № 11013 «Про внесення змін до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів України (щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини)» зареєстрував народний депутат Віталій Журавський (фракція Партії регіонів) 19 липня. За тиждень до цього статтю про наклеп повернули до російського кримінального кодексу.
Згодом через масові протести журналістів і засудження з боку багатьох громадських організацій законопроект був знятий з розгляду.
«Детектор медіа»