Профспілковий досвід: ситий голодного не розуміє

8 Листопада 2006
1096
8 Листопада 2006
12:51

Профспілковий досвід: ситий голодного не розуміє

1096
«Желающие вступить в медиапрофсоз, должны написать заявление о приеме. К заявлению необходимо добавить 20 грн. «вступительных» (бесплатно кошки не родятся и права журналистов тоже)», — таке повідомлення днями отримали співробітники газети «ДЕЛО». З цього і почався жвавий процес формування профспілки. Процес цікавий і повчальний для молодого колективу. Захищати свої права потрібно вміти. І, напевно, краще це зробити раніше. ...
Профспілковий досвід: ситий голодного не розуміє

«Желающие вступить в медиапрофсоз, должны написать заявление о приеме. К заявлению необходимо добавить 20 грн. «вступительных» (бесплатно кошки не родятся и права журналистов тоже)», — таке повідомлення днями отримали співробітники газети «ДЕЛО». Його розіслали ініціатори місцевого профспілкового руху. З цього і почався жвавий процес формування профспілки. Процес цікавий і повчальний для молодого колективу. Захищати свої права потрібно вміти. І, напевно, краще це зробити раніше. ...
 
Формально профспілка – чудова річ. Утримувати її доводиться для захисту своїх трудових інтересів — своєчасної зарплати, пільгової путівки і врешті-решт цивілізованого звільнення. На практиці чомусь виходить по-іншому: рятуватись у разі проблем доводиться самотужки.

Свій перший досвід профспілкового членства в університеті я згадую без захвату. Добровільно-примусові відрахування зі стипендії – ось і весь профспілковий рух. Оскільки студентський заробіток був нікчемним, то й обібрати рідна профспілка мене дуже не могла. Натомість позичати вона теж нічого не хотіла. Хто і як користувався грошима студентів, стало зрозуміло десь на курсі третьому. Виявлялось, що одні й ті самі люди ніжились щоліта на морі, а взимку зміцнювали «підірване»  здоров’я в санаторіях і на курортах. Не кажучи вже про цілорічне харчування за півціни.

Студентські профспілкові боси нікому про це не звітували, і за те мали славу найкорумпованіших людей у нашому вузі. Та за путівки і грошову допомогу ніякої образи на лідерів спілки ні я, ні мої однокашники не таїли. Прикро інше: про наші права вони не хотіли говорити ще більше, ніж про пільги. Як результат, наївним студентам на морозі доводилось різати дерева, а в спеку носити цеглу. Хто і як оформляв і оплачував цю працю, не відомо.

Профсоюз був ситий, а ми голодні. Нам, як виявилось, було не по дорозі. Та й не дивно. Офіс університетської профспілки був по сусідству з ректорськими апартаментами. Кишенькова спілка захищала швидше верхівку вузу від студентства, а не навпаки. 

Ще більш показовим є профспілковий досвід старшого покоління. Чи то в колгоспі, на заводі, чи в школі  профспілкові побори були обов’язковим атрибутом довгі роки. Єдина пільга, яка на початку вісімдесятих по профспілковій лінії перепала моїм близьким, –  поїздка до Москви. Радіти такому небаченому фарту довелось недовго. Подорож мала тривати майже тиждень. Та, як з’ясувалось, вештатись по білокам’яній довелось лише день. Та й то був морозний понеділок, коли і мавзолей закритий, і ГУМ працює в скороченому режимі.

Напхавши клунки мандаринами, решту часу щасливчики з України гаяли в потязі. «Пільговий» ешелон мандрував манівцями з тодішньої столиці кілька діб. Тим часом українські профспілчани закушували сало цитрусовими і незлим словом згадували рідну спілку за такий круїз. Повернувшись на батьківщину, мандрівники навіть не посоромились віддячити місцевого профбоса. Все тими ж мандаринами. Хто ж відмовився вчинити такий ритуал, той вже точно більш нікуди й не поїхав.

Зате посвідки членства в профспілці досі припадають пилом. Практичної користі від організації, що існує за гроші мільйонів, аж ніякої. Бо ж якщо в лікарню —  то зі своїми ліками, якщо на море – то за свої кревні, якщо ж справа дійшла до боргів з зарплати, то профдіячі першими ховаються в кущі. Хіба що під Новий рік профспілковий пакунок з дешевою карамеллю нагадає, куди тихенько капає відсоток вашої зарплати.

Одним словом, висновки робіть самі. 
 
Микола Підвезяний, "Дело"

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
"Дело"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1096
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду