Мустафа Найєм: «Те, що робиться у Західній Україні, мене іноді дивує»
Мустафа Найєм: «Те, що робиться у Західній Україні, мене іноді дивує»
У Львові у рамках фотопроекту «Під PRESSом» відбувся круглий стіл «Цензура в Україні: методи ефективної протидії» за участі журналіста «Української правди» Мустафи Найєма та репортера СТБ Сергія Андрушка.
«Дуже хотілось би, щоб закон "Про доступ до публічної інформації" став якщо не революційним, то хоча б дуже багато змінив у житті журналістів і суспільства», - зазначив учасник руху «Стоп цензурі!», журналіст «УП» Мустафа Найєм, наголосивши на двох головних цілях круглого столу: знайти контакт з львівськими журналістами та почути, яка ситуація у львівській пресі з цензурою.
За словами журналіста, на відміну від Львова, у Києві цей закон у всіх на слуху, всі журналісти про це пишуть, навколо закону справжній ажіотаж. У Донецьку ситуація така ж.
«Проте найголовніша ціль - щоб об'єднувалися не лише в Києві, але й у Львові, адже це важливіше, тому що про події в Києві чути більше, про них легше говорити, а те, що відбувається в регіонах, набагато страшніше, і воно більш закрито, що приносить більше шкоди журналістам і суспільству», - зазначив журналіст. «До об'єднання "Стоп цензурі!" приходять листи про порушення свободи слова в регіональних ЗМІ, але вони часто можуть не відповідати дійсності, адже нам невідомо, хто власник ЗМІ, хто там працює, що висвітлює. Іноді виявляється, що це була зовсім не цензура. Є канали інформації, потрібно передавати про проблеми цензури, але ця інформація повинна бути перевірена на місцевому рівні», - говорить журналіст.
Мустафа вважає, що об'єднання людей, які відстоюють певні інтереси, - найстрашніше, що може загрожувати будь-якій владі. За його словами, журналісти повинні об'єднатись в регіонах, бо їм так легше буде обмінюватися інформацією та вирішувати проблеми цензури. «Ми журналісти, і наша головна перевага в тому що, в нас є публічний процес. Це наш інструмент, більше в нас нічого немає» - сказав журналіст «Української правди».
Для прикладу він розповів, як його редакція публікує запити, на які не відповіли протягом 5 днів, тим самим нагадуючи, що закон потрібно виконувати, адже в цьому випадку можливий судовий позов. У разі невиконання закону Найєм радить звертатись до суду. Але не для піару або сварки, а щоб процес мав результат: «Мені здається, що в цьому законі найголовніше - зробити процедуру. В даному випадку процедура важливіша, ніж результат. Головне, щоб вони (влада) визнали цей закон, почали відповідати на запити, а все інше - це вже деталі. Тоді можна буде йти далі».
Але, зауважив доповідач, цей закон не для журналістів. Треба підбурювати суспільство, щоб воно само надсилало запити: «Кожен громадянин тепер має право на такий запит. Це важливіше, ніж ми з вами. Вони повинні привчитись, що в них є таке право і його потрібно до них донести». «Потрібно публікувати запити, тепер я почав писати запити не від журналіста, а від громадянина, адже тепер немає ніякої відмінності в цьому. Це закон для всіх», - розповідає він, пропонуючи готувати форми запитів до різних органів влади, щоб людям було легше їх писати.
Журналіст скептично налаштований до створення відповідних департаментів у владних структурах і, зокрема, в адміністрації президента. На його думку, наразі це поки лише піар, і невідомо, скільки він триватиме.
За його словами, навіть на місцевому рівні багатьом вже роз'яснили, що цей закон потрібно виконувати, але не всі ще цим користуються. Також, як зауважив Мустафа, в законі є багато конкретних, дуже чітких визначень відповідальності за неправильну відповідь, але якщо вам відмовляють у відповіді, то повинні пояснити це конкретним пунктом закону, який би підтверджував, що затребувана інформація є персональною, конфіденціальною або секретною.
«Потрібно цим користуватись. Вже добре, що процес почався. І чим більше буде історій успіху, тим важче їм буде повернути це назад. Це той випадок, коли варто сказати "дякую" (владі, - авт.), але давайте працювати в цьому напрямку», - додав Найєм.
Потрібно спочатку дізнатись, хто є розпорядником потрібної інформації (завдяки запиту), а тоді вже можна звертатись до конкретної особи. Можна також писати до керівників. Дуже важливий момент: всі запити мають приймати електронною поштою, що набагато спрощує цю процедуру для всіх.
Що ж до популяризації закону в ЗМІ, то журналіст розповів, що знає багато випадків, коли пропонувалась такі теми на редколегіях по декілька разів, але редактор їх просто не приймав. «Тобто це сигнал про те, що прийняття цього закону було не таким щирим, як вони хочуть показати. Це вже наша проблема - донести до громадян, але потрібно почати з себе. Хай кожен напише запит, нехай маленький, але дуже важливо отримати хоч якусь відповідь. Нам треба їх (владу, - авт.) привчити, рефлекс повинен бути», - пропонує Мустафа Найем.
У всьому світі відповіді на інформаційні запити є звичною практикою. «У США один закон про інформацію привів до того, що органи влади були вимушені створити бази даних про те, куди витрачаються бюджетні кошти тощо. Кожен може зайти і подивитися. Ось це є мета. В якийсь час вони повинні зрозуміти, що цю інформацію не потрібно ховати, все одно треба буде відповісти. Вони бояться нас, бо повинні виконувати закон. Це є пряма норма закону», - наголошує активіст руху «Стоп цензурі!».
Також журналіст «Української правди» розповів про ще один важливий спосіб отримання інформації : «Є держкомстат, де є конкретний підрозділ, де ви можете за 32 гривні отримати інформацію про те, на кого зареєстровані певні підприємства або що саме зареєстровано на певну людину». За його словами, це не є персональною інформацією, на відміну від прописки і сімейного стану.
Західний регіон дуже важливий, вважає Найем. Він запропонував організувати ще одну конференцію в Західній Україні. Так, він повідомив про плани проведення марафону до Дня журналіста 6 червня, де будуть обговорюватися всі проблеми, які виникали впродовж року навколо свободи слова, цензури та проблем в ЗМІ.
«Те, що робиться на Західній Україні, мене іноді дивує. Наприклад, те, що відбувається в Тернополі зі "Свободою". Коли ми знаємо точно, що там вся інформація, яка йде в ЗМІ, проходить через це ВО, і це не є донецька влада, це не Янукович, а конкретна людина, яка сидить і цензурує матеріали. Ми про це дізнались, коли приїхали туди особисто», - розповів журналіст.
«Мета людей, які приходять до влади, - створити тишу. І вона живиться нашими амбіціями. Кожен думає, що він найкращий. Але настане момент, коли ви будете одні. Будь-яке об'єднання зараз - це об'єднання не для того, щоб когось бити, це об'єднання довкола певних цінностей», - сказав Мустафа Найєм на завершення обговорення.

