«Українська неПравда» в День журналіста
О 12-й годині біля Головпоштамту - традиційному місті збору журналістів на Майдані Незалежності у день пам'яті Георгія Ґонґадзе - зібралося близько 120 медійників. Поставили банер руху «Стоп цензурі!», розпакували пакунки із щойно забраним з друкарні накладом газети «Українська неПравда» і почали роздавати примірники перехожим.
Сатирична газета-антиутопія народилася за три дні: у середу увечері вона була придумана, а в неділю зранку вже надрукована (завантажити PDF-версію видання можна тут). На восьми шпальтах зібрані матеріали з майбутнього (від 6 червня 2014 року) авторства відомих журналістів Сергія Нелещенка, Паші Османова, Сергія Козака-Мамаєва, Юрія Луканова, Остапа Кривдика та інших. Перехожі зі сміхом вчитувалися в заголовки: «Аделаджа Всея Руси», «Поcледний из пеликан», «Пинчука выставляют в PinchukArtCenter», «Мова на языке»... Декотрі нетерплячі вихоплювали газету прямо з рук Вікторії Сюмар і Олени Гнесь.
- Чому ж «НеПравда»? Це ж усе правда! - переконував журналістів один з читачів.
- Нам би ще наклеєчки! - просили в журналістів жінки середнього віку, показуючи на наліпки «Стоп цензурі!», котрими відзначали себе учасники акції.
Народну презентацію «Української неПравди» знімали з десяток телекамер. Андрій Куликов, Роман Скрипін, Наталя Лигачова, Вахтанг Кіпіані, Вікторія Сюмар, Сергій Лещенко коментували їм ситуацію зі свободою слова в Україні. За спостереженнями «Детектор медіа» журналістська акція зацікавила здебільшого закордонні телеканали: іранський Press TV, білоруський «Белсат», китайський NTD (New Tang Dynasty), міжнародні агенції Associated Press і Reuters. З українських помічені були 5 канал (їхній сюжет вийшов в ефір вже у випуску о 14:00), «1+1» (вони знімали БЗ для тижневика, але так його і не показали) та камера інформаційної агенції «Українські медіа-системи» (входить до організації «Журналісти проти депутатів» Володимира Петрова, який протестує проти руху «Стоп цензури!»).
До журналістської акції долучилися дівчата з жіночої організації Femen (вони дослухалися прохань учасників акції та підтримували журналістів, не оголюючи груди) та мітингувальники з прапорами КУПР - Коаліції учасників помаранчевої революції. Як відомо, журналістський рух «Стоп цензурі!» відмежовується від політичних сил. Коли розпочався Марш за свободу слова, представників КУПР попросили сховати їхню символіку. Вони погодилися і супроводжували колону журналістів з простирадлами «Свободу не спинити» і українськими прапорами.
Отож, після півгодинної роздачі «Української неПравди» Вікторія Сюмар і Дарка Чепак закликали колег рушати до Кабміну. На Європейській площі до журналістів підійшли міліціонери і попросили показати дозвіл на акцію - від Європейської площі вони невідступно супроводжували марш. На Грушевського повз колону навіть проїхав мікроавтобус з міліцейською підмогою в камуфляжі.
Проходячи повз один з найдорожчих київських бутиків Sanahunt, журналісти натрапили на сина Ганни Герман Миколу, який нині працює заступником міністра Нестора Шуфрича. Мустафа Найєм і Сергій Лещенко вручили йому примірник «Української неПравди», і молодий чиновник зацікавлено почав читати про Ахметова, який голодує через «Шахтар». Помітивши, що його знімають, Микола Герман зловив «попутку».
Дістався примірник газети й охоронцеві Sanahunt, який хутко зачинив двері крамниці, коли побачив колону.
Біля будівлі уряду на учасників Маршу за свободу слова чекав провокатор - хлопець з м'якою іграшкою у вигляді дупи на голові. Він роздавав перехожим «Дзеркало тижня» як «найкращу газету для туалету». Небажаного «дупоголовця» розкрила Наталка Соколенко (СТБ). Той виявився учасником дотичної до Володимира Петрова асоціації «За чистоту преси», яка не подавала заявку на проведення акції. Міліція забрала хлопця до Печерського РУВС для з'ясування обставин.
- Красиво напівколом стали, як ми вміємо! - жартома закликав колег Роман Скрипін біля Кабміну. Тут учасники маршу запакували один примірник «Української неПравди» у конверт для Миколи Азарова. Черговий урядовець, який вийшов зустріти журналістів, просив зареєструвати лист у шостому під'їзді в понеділок. Але, зрештою, взяв кореспонденцію та пообіцяв передати Азарову.
- Припускаю, що на обличчі нашої влади з'явиться посмішка. Сподіваюся, не зла, а добра. І сміятимуться вони недовго. А поки нехай сміються. Більш серйозної реакції навряд чи слід очікувати. Газету, як то кажуть, «приобщат к делу», - тим часом ділився з «Детектор медіаю» очікуваннями від акції кореспондент Першого національного Ігор Кримов.
Далі колона рушила до Верховної Ради. Ішли весь цей час мовчки - без гасел і вигуків. Цим журналістська ініціатива вигідно відрізнялася від політичних «ходінь». Наталя Соколенко, як досвідчений промоутер, роздавала газету водіям авто на світлофорі. По дорозі журналісти згадували, як востаннє маршували з акцією «Ми не брешемо» у 2004-му, а збиралися разом - торік 16 вересня на роковини смерті Георгія Ґонґадзе.
- Рада зачинена, нікого немає. Несіть лист на Садову, - порадили журналістам парламентські правоохоронці. Забігаючи наперед, зазначимо, що на Садовій усе теж виявилося зачиненим. Лист з газетою передадуть сьогодні Володимиру Литвину.
Останнім пунктом у програмі була Банкова. Тут на журналістів чекав міні-скандал: міліціонери не хотіли пропускати учасників маршу за паркан, що відмежовує двір Адміністрації Президента.
- На яких підставах ви забороняєте? Покажіть закон! - обурювалися медійники.
- Ми боїмося ваших провокацій, - вперто відказували правоохоронці.
Після короткої суперечки вони дозволили проходити за посвідченнями, хоча інші перехожі могли вільно потрапити у двір президентської канцелярії. Зрештою, коли правоохоронці переконалися в тому, що до Адміністрації прийшли справді журналісти, вони перестали вимагати посвідчення і пропустили всіх.
Конверт для Віктора Януковича був вручений міліціонеру, який пообіцяв вкинути його в поштову скриньку в Адміністрації.
- А де ж Віктор Федорович? Він же приєднався до руху! - жартували колеги, масово фотографуючись на згадку. У веселому гаморі навіть правоохоронці втратили пильність, і Мустафі Найєму вдалося приліпити наліпку «Стоп цензурі!» на двері Адміністрації.
Наталя Лигачова, Артем Скоропадський, Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Роман Скрипін, Юлія Банкова та інші
- Напевно, акція вдалася. Прекрасна погода, зібралося багато хороших людей, пошту рознесли. І вдалося позбутися провокаторів. Думаю, дехто в уряді (а там є люди з почуттям гумору) прочитають і оцінять «Українську неПравду», - сказала на прощання «Детектор медіа» Наталя Соколенко.
Фото Сергія Старостенка