“Антена”... в ролі безкоштовного сиру в “мишоловці”

5 Жовтня 2004
1349

“Антена”... в ролі безкоштовного сиру в “мишоловці”

1349
Черкащани стали отримувати агітаційний листок Віктора Януковича “Антена” –“недільний випуск”.
“Антена”... в ролі безкоштовного сиру в “мишоловці”
Дискусія між кореспондентом „ТК” Віктором Геваріним та редактором „Антени” Валерієм Воротніком. Черкащани стали отримувати агітаційний листок Віктора Януковича “Антена” –“недільний випуск”.

Дискусія між кореспондентом „ТК” Віктором Геваріним та редактором „Антени” Валерієм Воротніком.


У тексту, який зараз прочитає відвідувач сайту „ТК”, цікава історія підготовки до публікації. Спочатку ми отримали матеріал нашого позаштатного кореспондента Віктора Геваріна, в якому йшлося, власне, про те, що винесено нами у лід. Дотримуючись правила представлення точки зору критикованих, ми зателефонували редактору „Антени” Валерію Воротніку, який у відповідь прислав розлогі коментарі. У свою чергу, ми вирішили уточнити вже в пана Геваріна, а також в інших черкаських колег деякі деталі із фактажу, що ним оперували заочні дискутанти. І тільки впевнившись у тому, що більшість тверджень кореспондента „ТК” В.Геваріна підтримується й іншими черкаськими журналістами, ми вирішили, нарешті, ознайомити з ними і наших читачів. Водночас ми повністю публікуємо і відповідь пана В.Воротніка.

Новий оригінальний спосіб залучення нових читачів знайшла редакція черкаської “Антени”. Як відомо, ця газета нерозривно зв’язана з іменем скандально відомого пана Валерія Воротніка. В минулому опозиціонер, потім він став помічником народного депутата Нестора Шуфрича (СДПУ(о)) і одним із засновників Центру кризової журналістики, що зробив кілька гучних заяв щодо справи Гонгадзе. Разом з колегою Марією Самбур пан Воротнік судиться зараз з інтернет-виданням „Українська правда” та газетою „Україна молода” і водночас не перестає дивувати широкий загал ноу-хау. На цей раз емісари газети „Антена” пішли по квартирах черкащан, пропонуючи безплатно поставки газети прямо в поштові скриньки. І як здивувались довірливі читачі, коли замість повноцінної газети, до якої вони звикли, їм почав надходити агітаційний листок Віктора Януковича під назвою “Антена” – недільний випуск”.

Редакція, в той же час, друкує “інформацію для читачів”, де повідомляє, що вони отримали “спеціальний недільний випуск газети”, який надходить за особливою системою редакційної передплати, і співробітники редакції повинні її вручати особисто в руки. А далі йде попередження: якщо “ви отримуєте недільний випуск газети в інший спосіб, переконливо просимо повідомити про ці факти, подзвонивши по телефонах у Черкасах (0472) 36-00-72, 36-00-73”. Яким чином будуть покарані винні, не повідомляється. А от читачів заохочують до купівлі основного випуску газети (по середах), друкуючи у недільному випуску половинку 50-гривневої купюри і обіцяючи розіграти призи серед тих, хто з’єднає цю половинку з другою, надрукованою у середу у випуску, який продається в кіосках. Ну що ж – врешті, кожний вивертається, як знає. Та, схоже, що популярність газети значно підупала, якщо доводиться вдаватись до таких засобів підняття чи підтримки тиражів.

Сам же недільний випуск мало чим відрізняється від звичних агіток штабу Януковича. Наприклад, восьмий номер відкривається великим портретом Януковича з вимушеною посмішкою. Далі йдуть повідомлення про підняття урядом пенсії вдвічі та про перебіжчика в табір прем’єра Тараса Чорновола, а на другій сторінці публікується виступ Леоніда Кравчука на підтримку “єдиного кандидата”. Також розповідається, що українці все ще недоїдають та добірка доволі незграбних анекдотів про вибори.

Усе має такий вигляд, ніби один із кандидатів вклав у газету кошти, а редакція вирішила їх вкласти у підтримку власних штанів. Та чи вдасться? Адже вся реклама Януковича у антенівському виконанні надто вже недолуга.

Віктор Геварін, для „Детектор медіа”

Традиційно надаючи усім сторонам можливість висловитися, "Детектор медіа" звернулася за коментарем до редактора "Антени" Валерія Воротніка. Наводимо його коментар повністю.

Я категорически не согласен с формулировками, которые предоставил ваш автор. Однако ему, вероятно, лучше, чем нам, известно, как должны выглядеть "агитки штаба Януковича".

В отличие от большинства региональных газет, "Антенна" имеет возможность самостоятельно определять свою редакционную политику. Потому что это свободная и независимая газета. Мы не зависим от мнения ни одной политической или кланово-финансовой группы. Причина в том, что газета способна жить и функционировать без посторонних финансовых вливаний. Нам они просто не нужны. Читатели покупают достаточное количество экземпляров, чтобы газета имела высокий и эффективный тираж. Что, в свою очередь, позитивно воспринимают и рекламодатели. В том числе и политические. Да, мы печатаем политическую рекламу. Но назовите мне хоть одно украинское медиа, которое этого не делает. Давайте будем честными хотя бы перед самими собой!

Однако у нас нет, я это подчеркиваю, ни одного обязательства перед какой-либо политической группой. Плиз, господа, обращайтесь в редакцию и договаривайтесь! Единственное – мы действуем исключительно в рамках действующего законодательства и норм морали. Кому нужна "чернуха" – это не к нам.

Еще важный момент – я крайне нетерпим к разного рода принуждению, давлению и угрозам. Некоторые политики именно предпочитают подобный диалог. Напомню, что именно в результате "наезда" на "Антенну" со стороны властей в прошлые президентские выборы, газета стала такой, какой она есть и доныне. Ведь ничего не изменилось. В газете работают практически все те же самые журналисты, которые там работали в 1999-м. Газета не менялась и не изменяла своим принципам. Только за этот период из нищего издания мы превратились в качественный и раскрученный медийный проект и теперь можем позволить себе немного большее количество свободы.

Газета отражает точку зрения либо редакционного коллектива, либо редактора, либо отдельного журналиста. Бывают случаи, когда моя точка зрения как редактора не совпадает с позицией автора. Тем не менее, газета публикует мнение своего журналиста. Это, по-вашему, не демократично?

Все, кто внимательно наблюдают за "Антенной" на протяжении последних лет, отмечают, что газета – единственное на региональном медийном рынке серьезное политическое издание. Издание сбалансированное и критически относящиеся к реалиям нашей страны.

Мне не нравится ни один из кандидатов в президенты. Почему я это должен скрывать? А если кто из этих кандидатов делает правильный шаг, то я что, должен это замалчивать?

Я не утверждаю, что "Антенна" – это истина в последней инстанции. Мы субъективны, т.к. пропускаем события через призму внутреннего восприятия мира и собственные взгляды. Меня, например, радует, что большинство пенсионеров получат прибавку к пенсии. Я переживаю за здоровье и жизнь Ющенко. Что в этом ненормального? Назовите мне хотя бы одну причину того, почему об этом не должна писать моя газета?

Мне кажется полным идиотизмом то, что кто-то скрупулезно с линейкой просчитывает площади, на которых пишется о том или ином кандидате. Потом делает из этого выводы о "правильности" издания. Пять лет назад мы критиковали на страницах газеты Кучму. Сегодня вы не найдете ни одного кандидата, в отношении которого мы бы не помещали критических материалов.

Мороз, Симоненко посещали Черкасщину, и мы освещали их визиты на своих страницах. Я думаю, что подходили к этому вопросу вполне политкорректно. А как быть иначе, если эти два политика имеют в области суммарный рейтинг, превышающий рейтинг Виктора Ющенко? Ведь наши читатели – избиратели. У каждого из них свои взгляды на жизнь и политику. Мы вправе давать им лишь пищу к размышлению. Выводы они смогут сделать и сами.

Касаемо воскресного выпуска газеты.

Во-первых, это никакой не политический проект и не спецвыпуск, изготовленный на заказ какого-либо кандидата. Летом я решил сделать определенную маркетинговую акцию по повышению тиража издания и вывода на рынок воскресного приложения к основному выпуску газеты, которое было бы более доступно читателям. Была разработана определенная стратегия, и с первого августа в области появилось такое себе газетное издание, назовем его "АНТЕННА-лайт". Оно меньшее по объему, чем основной выпуск "Антенны", ориентировано на несколько иную целевую аудиторию и, соответственно, имеет значительно более низкую себестоимость. Материалы в воскресном выпуске имели сокращенный и несколько упрощенный вид, но в целом повторялись из основного издания. Была проведена рекламная акция, и более 50 тысяч черкасщан определенное время получали газету от наших распространителей бесплатно. Через месяц эта цифра достигла уже 100 тысяч. Результат – сегодня началась подписка на издание, и мы уже набрали количество реальных подписчиков, необходимых для того, чтобы проект окупился. Я вложил свои собственные средства в рекламную акцию. Сегодня я начинаю получать результат. Ведь издание газеты – это бизнес, а не что иное. Цель – заработок и процветание предприятия. Думаю, что рекламная акция выведет издание на лидирующие позиции в области по тиражам. Это как раз сегодня происходит и очень беспокоит наших конкурентов. По этой причине мы имеем массу проблем – от жалоб в налоговую, саботажа со стороны некоторых почтовых служащих до регулярных поломок типографской машины, которые, по странному стечению обстоятельств, происходят именно тогда, когда печатается "Антенна"?!! Почему ни у кого не вызывает вопросов, что в той же типографии миллионными тиражами печатается газета "Так!" – проект исключительно политический, в отличие от нашего? А вот стотысячные тиражи "Антенны" вызвали приступы истерии. Неужели на период президентской кампании я должен приостановить свой бизнес?

Что касается содержания газеты – я уже говорил, что воскресный выпуск – это сокращенный и упрощенный вариант основного выпуска, ориентированный на более "простую" аудиторию. К "агиткам" штаба Януковича, Ющенко и всех остальных кандидатов он не имеет ни малейшего отношения. Это "агитка" газеты "Антенна" и ее редактора Валерия Воротника. Почему ваш автор не замечает и других материалов? Материал-отчет о пресс-конференции первого Президента страны Кравчука, которую он дал в Черкассах, называет агиткой? Что, прикажете замалчивать это информационный повод, ежели он кому из местных политиков не по душе? Это что, новый вид "темника"? Теперь уже от оппозиции? В таком случае я с огромным удовольствием заявляю, что газета "Антенна" оппозиционна к этой оппозиции. Если у меня есть собственные политические убеждения, то, скажите, почему я должен их скрывать? В газете мы публикуем авторские материалы и подписываем их именами наших реальных журналистов. Если я пишу критический материал о Ющенко, то почему я должен делать это анонимно? Или мне прикажете забыть его фамилию на случай, если Виктор Андреевич станет Президентом? Мне часто приходится слышать прямые угрозы от его местных штабистов – мол, придем к власти, с тобой тогда быстро разберемся. Одни уже разбирались. Пять лет назад. И что с этого вышло? Словом, козлы!

А может мне не критиковать Януковича, за популистское, на мой взгляд, решение поднять пенсии? Что тоже опасно? Возьмите последний номер газеты и прочтите весь материал, а не лишь ту его часть, которую процитировал ваш автор, который, судя по всему, является весьма политически заангажированным человеком. Каждый замечает лишь то, что хочет. Это, по-вашему, объективность?

Я не думаю, что газета должна угождать политикам. Мы просто должны максимально разносторонне информировать читателей, но при этом каждый из нас имеет право на собственное мнение. Единственный и главный критерий – востребованность информации. "Антенна" востребована и является одним из лидирующих в регионе СМИ. И чем больше у нас читателей и поклонников, больше становится и завистников. Увы, от этого никуда не деться.

Кстати, 20 тыс. тиража газеты "Твой выбор", издаваемой уважаемой мной "ТК", распространяются с тиражом газеты "Антенна". Как основным, так и частично воскресным. Это что, свидетельство нашей заангажированности? Да, кстати, возьмите любое исследование медийного рынка региона. "Антенна" позиционируется читателями как оппозиционное издание. Хотя лично я склонен к термину "либеральное". А понимаю это я так, что каждый имеет право на личную позицию. Как можем, эти принципы мы воплощаем в жизнь все 7 лет издания газеты. Раньше это не нравилось только власти. Теперь, оказывается, и власти, и оппозиции! Но главное, что читателям "Антенны" нравится, их количество неуклонно растет!

Валерій Воротнік, для „Детектор медіа”

Відповідь Валерію Воротніку – від Віктора Геваріна:

Дуже уважно прочитав відповідь на мою публікацію з боку Валерія Воротніка.

По-перше, пан Воротнік дуже вміло відійшов від суті питання, яке я підняв. А саме те, що газета “Антена” обернулась на агітаційний листок Віктора Януковича. Проте я зовсім не стверджую, що це погано робить редакція. Врешті, я не маю нічого проти цієї газети. Свого часу вона була моїм улюбленим виданням. Та це інша розмова. Що ж сховав пан Воротнік у своєму листі?

Стверджуючи, що йому не подобаються всі кандидати в президенти, він не лицемірить. Згадаємо, яку політичну силу зараз представляє Валерій Воротнік. Він є помічником Нестора Шуфрича, який став мало не правою рукою Віктора Медведчука. Позиція ж останнього – декларуючи підтримку Віктора Януковича, зробити все для збереження реальної влади в руках Леоніда Кучми. Тому зовсім не дивно, що висвітлення в недільних та й не тільки недільних випусках діяльності Віктора Януковича і позірна агітація за нього приховують чимало підводних каменів проти нього. Саме про це я й говорив.

Твердження про те, що пан Воротнік вклав у стотисячний випуск щотижневика свої кошти й розповсюджує її безкоштовно, може викликати лише посмішку. Такі експерименти можуть собі дозволити тільки або влада (а в Черкасах вона належить СДПУ(о)), або могутні бізнес-групи. Такий експеримент виявився під силу лише Донецьку. Його безкоштовний випуск “Газета в газеті” сумарним накладом 367 640 примірників уже майже шість років надходить практично у кожну сім’ю області. Тобто, проект Пана Гурбича зміг існувати лише при значних фінансових вливаннях донецької бізнес-групи. І ніяка реклама такі витрати не окупить. Я переглянув підшивку “Антени” за останній рік і підрахував обсяг вливань від офіційної реклами. Навіть не вистачить на підтримку основного видання із заявленим 20-тисячним накладом. Поцікавився у черкаських журналістів аналогічних видань, чи можливо, що “Антена” вийшла на самоокупність. В один голос всі твердили, що заявлений тираж основного випуску не відповідає дійсності, насправді він набагато менший.

Врешті, це справа не моя – проводити розслідування фінансових справ газети. Та я все ж поцікавився у декількох кіосках, чи збільшилась продаж “Антени” за останній рік. Мені відповіли, що цього не сталось, попит навіть зменшився. Найбільш популярною стала “Молодь Черкащини”.

Тобто, виходячи з цього, я зробив висновки про те, що газета не така успішна, як це представляє Воротнік. Тоді логічно зробити висновок, що в середині літа було зроблено значні фінансові вливання для розкрути “спецпроекту”. Реально такі фінансові витрати могли собі дозволити лише “донецька” та Медведчауківська бізнес-групи. Зараз вони офіційно грають в одній команді, тому особливої різниці в цьому я не бачу. Проте в Черкасах на рівні неофіційної інформації все ж говорять про фінансові вливання саме з боку соратників Шуфрича.

Виходячи з усього вищесказаного, я говорю, що пан Воротнік все ж має зобов’язання перед однією з політичних сил. І доволі професійно їх виконує. Реально “Антена” веде боротьбу проти Віктора Ющенка, а вже потім працює на Януковича. Як працює і чому – я вже говорив. А от як іде боротьба проти Ющенка – скажу. Наприклад, у № 32 від 18.08.2004, коментуючи арешт депутата міськради, члена фракції “Регіони” І.Приходька за отримання хабара, газета писала “Черкасские «Регионы» на каком-то этапе были удачным бизнес-политическим проектом, придуманным, по нашему глубокому убеждению, экс-мэром и оппозиционером Владимиром Олейником”. Правда ж, цікава заява, враховуючи, що Олійник представляє в Черкасах Віктора Ющенка? У тому ж номері є матеріал “Маленький Українець налякав Ющенка”, у якому доволі успішно читачів переконують, що інцидент із КАМАЗом 12 серпня був просто спровокований “некоторыми нардепами и их телохранителями”, які ігнорують права простих громадян. Далі йдуть виступ Гавриша про те, що політреформу приймуть між першим та другим туром виборів, та обіцянки Сергія Тігіпка знизити ціни на хліб. Можна провести й дослідження інших випусків газети. Вони мало чим відрізняються від наведеного вище.

Не відповідає дійсності й те, що практично весь журналістський колектив зберігся в “Антені”. Давно не зустрічав правозахисних матеріалів журналістки Валентини Васильченко. Щоправда, зараз вона нібито через фінансові негаразди знову повернулась до „Антени”. Але де публікації Віктора Борисова, Андрія Лубенського, Анатолія Сисоя, Олега Слепиніна? Та, нарешті, немає вже в „Антені” і головного редактора Ольги Швець, яка, власне, свого часу і розкрутила газету. Досить підняти підшивку газети за п’ять років, щоб закрити це питання.

Не маючи нічого проти позиції газети і самого Валерія Воротніка, я все ж хотів би щоб редакція перестала ховатись за опозиційною вивіскою і чесно заявила, що на сьогодні вона з владою і голова Адміністрації Президента та його шеф її повністю влаштовує. От, власне, і все.

Віктор Геварін, для „Детектор медіа”

P.S. від „ТК” – Ми готові надати слово в цій дискусії будь-кому із зацікавлених осіб. Також ми б були раді продовжити дискусію і взагалі щодо питання відкритості позиції медіа, як це прийнято у демократичних суспільствах, а надто тоді, коли видання підтримують якусь конкретну політичну силу. Вони мають на це повне право – але чи потрібно це приховувати, як це робиться зазвичай в Україні? Чекаємо на думки та відгуки.
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1349
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду