Що зроблено?

21 Червня 2004
758

Що зроблено?

758
Відкритий лист Президенту України, Прем’єр-міністру України українських співаків, музикантів, авторів, підприємців шоу-бізнесу з приводу катастрофічної ситуації в аудіовізуальному просторі України зрушив проблему з місця.
Що зроблено?
Нагадаю, що підготовча робота по створенню була зосереджена навколо моніторингу аудіовізуального простору, проведеного в ініціативному порядку членами культурно-мистецької фундації „УРОК” та добровільними помічниками восени 2003-взимку 2004 років. Протягом цього часу було досліджено законодавчу базу діяльності телерадіоорганізацій в Україні ,була вироблена методика проведення моніторингу (безперервний перегляд телеканалів або прослуховування радіостанцій у „прайм-тайм” з 6.00 до 10.00 та з 18.00 до 23.00 години з наступним аналізом аудіо та відео матеріалів, мови ведення програм в ефірі, мови реклами).

У січні 2004 року було зведено і проаналізовано результати моніторингу, які були викладені у відповідній інформаційній довідці. Остаточно зформувався також і склад ініціативного комітету, до якого активно долучилася і „Детектор медіа”. В цей же час було обрано і форму звернення до чиновників найвищого рангу – відкритий лист та складено його текст. Загрозлива ситуація в аудіовізуальному просторі однозначно потребувала більш гострої форми викладу тексту, але, за результатами колективного обговорення, було прийнято рішення від цього відмовитися, оскільки виникла б загроза обговорення форми, а не змісту послання.

Вперше у віртуальній мережі Інтернет текст листа було презентовано 5 лютого 2004 року.

Для збору підписів було обрано такі форми:

-музиканти, продюсери, фахівці отримували текст відкритого листа і у разі згоди приєднатися до звернення вони ставили свій підпис під листом і один примірник залишали собі;

-згоду приєднатися до листа засвідчували по телефону;

-віртуальні підписи через Інтернет приймалися тільки після опитування по телефону за вказаними зворотніми координатами.

20 лютого у мережі Інтернет вперше з’явився текст листа з підписами.

20 лютого текст листа з підписами та інформаційною довідкою з результатами моніторингу був відправлений на адресу Президента України та Прем’єр-міністра.

Кількість підписів музикантів, фахівців, підприємців – більше 30.

Листи надійшли до чиновників і були зареєстровані відповідно в Адміністрації Президента (№ 2664 від 23.02.2004) та канцелярії Прем’єр-міністра (№41-3-006437/26 від 26.02.2004). За інформацією, наданою в Адміністрації Президента, листом опікуються в Управлінні внутрішньої політики та Управлінні інформації. З Кабінету міністрів лист був відправлений до Державного комітету України з ТБ і радіо. Ініціативний комітет звернувся із пропозиціями провести спеціальні засідання, присвячені ситуації в аудіовізуальному просторі, до комітетів Верховної ради (культури і духовності та свободи слова і ЗМІ) а також до Державного комітету України з ТБ і радіо. Всі матеріали (текст листа, підписи, інформаційна довідка з результатами моніторингу) стосовно відкритого листа отримані Національною радою України з ТБ і радіо (№15/47-Ко від 02.03.2004).

Практично відразу після оприлюднення листа в мережі Інтернет до ініціативного комітету почали надходити повідомлення про шалений тиск на фахівців, які поставили свої підписи під зверненням (погрози по телефону, обіцянки занести до „чорних списків” і т.п.).

Було прийнято рішення не долучати до листа і не оприлюднювати підписи співробітників і керівників звукозаписуючих студій та керівників репетиційних баз навіть, якщо вони ставили свої підписи під зверненням.

Декілька музикантів не витримали тиску і зняли свої підписи під листом. Хтось зробив це, виходячи з власних міркувань.

25 лютого в приміщенні Києво-Могилянської академії у Києві була проведена пресова конференція, на якій численні журналісти з багатьох друкованих та електронних ЗМІ отримали тексти листа, підписи станом на 25 лютого, інформаційні довідки. Було дано низку відповідей на різноманітні запитання.

В березні кількість підписів під листом збільшилася до більше ніж 50.

За березень – червень 2004 року вітчизняні ЗМІ досить активно відреагували на поставлені проблеми. Матеріали стосовно „Відкритого листа...” пройшли в ефірі по численних телевізійних каналах (УТ-1, „1+1”,ТК „Інтер”, „Тоніс”,„ТVT”, „Київ”, СТБ, ІСТV), радіо („Промінь”, „Свобода”, „Ера”, УР-3) ,як в інформаційних програмах, так і у серйозних аналітичних програмах. Спостерігається і суттєвий інтерес друкованих ЗМІ („Хрещатик”, „Україна молода”, УНІАН, „ВВ”, „Киевский телеграф”, „День”, „Без цензури”, „Комсомольская правда в Украине”, „Слово просвіти”, „Еще раз о музыке”, „Телерадіокурьер” і інш.) Гостро питання, поставлені у листі, обговорювалися на засіданнях музичного медіа-клубу „44”.

У квітні було зініційовано участь у записі програми „Четверта влада” на каналі УТ-1, яка була присвячена обговоренню проблем, поставлених у листі. Програма була записана за участю музикантів, продюсерів, керівників ТБ та радіоканалів. Із загального хронометражу відеозапису 1 година 58 хвилин до ефірного варіанту програми потрапило близько 40 хвилин.

Кількість підписів під листом зросла до більше ніж 70. До листа приєдналися як молоді виконавці, так і знані і відомі співаки - лауреати багатьох всеукраїнських та міжнародних конкурсів і фестивалів та фахівці-професіонали міжнародного рівня.

14 квітня в Національній раді України по ТБ і радіо за участю членів Нацради Т.Я Лебедєвої та В.К.Лєшика відбулася зустріч з представниками більше ніж 25 київських FM-станцій, які були ознайомлені з позицією фахівців вітчизняного шоу-бізнесу.

Після оприлюднення „Відкритого листа...” спостереження за ситуацією в ефірі виявили тенденцію до певного зростання кількості вітчизняного музичного відео на неспеціалізованих ТБ-каналах в середньому на 20-30%. Деякі ТБ-канали і радіостанції заявили про відмову заповнювати свій ефір закордонним музичним матеріалом.

20 травня в приміщенні Київського Національного Університету Культури і Мистецтв була проведена пресова конференція за участю групи відомих вітчизняних співаків та акторів (П.Зібров, В.Білоножко, І.Бобул, В.Гришко, Б.Бенюк та інш.), на якій координатору більшості у Верховній Раді України депутату С.Гавришу і представникові опозиції депутату Ю.Кармазіну були вручені текст відкритого листа з підписами. Народні депутати, запрошені на цю зустріч народним депутатом України М.Поплавським, у присутності журналістів з низки національних електронних ЗМІ і друкованих видань, змогли з перших вуст почути разючі цифри та факти, умотивовані та гострі виступи українських музикантів та менеджерів.

Обговорити проблеми, висвітлені у „Відкритому листі”, було запропоновано на сторінках спеціалізованого видання для фахівців ТБ і радіо в Україні - „Телерадіокур”єр”. В №2(38) було надруковано текст листа і низку підписів. На сторінках часопису розгорілося жваве і професійне обговорення, були представлені часом діаметрально протилежні думки професіоналів ТБ і радіо. На продовження дискусії 21 травня в рамках ювілейного Х Міжнародного Київського телерадіоярмарку було проведено круглий стіл „Вітчизняний шоу-бізнес і ТРО України: криза стосунків! Яка перспектива?”. В обговоренні взяли участь представники регіональних ТБ-компаній, продюсери, аналітики, журналісти.

За результатами ознайомлення з текстом „Відкритого листа...”, підписами музикантів та фахівців і результатами моніторингу народні депутати різних фракцій почали гостро ставити питання щодо катастрофічної ситуації в аудіовізуальному просторі України у Верховній Раді України.

На пленарному засідання Верховної Ради 4 червня 2004 року було проголосовано („за”- 214) запит народного депутата Юрія Кармазіна (фракція „Наша Україна”) до Президента України „Про вжиття заходів щодо усунення катастрофічної ситуації, яка склалася в аудіовізуальному просторі України, в зв’язку з штучним блокуванням доступу до телевізійного та радіоефіру вітчизняного мистецтва, естради та опери”. На цьому ж засіданні сесії було оголошено про те, що пан Юрій Кармазін підготував запити до Прем’єр-міністра України, Генерального прокурора України „Про вжиття заходів щодо усунення катастрофічної ситуації, яка склалася в аудіовізуальному просторі України, в зв’язку з штучним блокуванням доступу до телевізійного та радіоефіру вітчизняного мистецтва, естради та опери”. Депутатські запити Ю.Кармазіна (Вих. №33 від 20.05.2004) надійшли на адресу Президента України, Прем’єр-міністра та Генерального Прокурора. Нагадаємо, що у відповідності до ст.16 Закону України „Про статус народного депутата України” термін відповіді на депутатське звернення – 10 днів.

На пленарному засідання Верховної Ради 4 червня 2004 року взяв слово (з проханням вважати свій виступ депутатським запитом) депутат від Народного Руху України, (блок Віктора Ющенка "Наша Україна"), Богдан Костинюк. Гострі факти взаємовідносин в аудіовізуальному просторі і разючі приклади роботи Національної ради з питань ТБ і радіомовлення навів у своєму виступі і народний депутат Микола Шершун ( фракція Аграрної партії України).

Зараз готується повторний розгорнутий моніторинг ефіру FM-радіостанцій та телеканалів з метою визначення ситуації, яка створилася після оприлюднення „Відкритого листа...”
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
незалежний ТБ-продюсер, для „Детектор медіа”
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
758
Читайте також
04.10.2001 14:13
«Детектор медіа»
1 573
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду