Проект „Шанс.Model.ua” робить глядача цинічним та зневажливим до жінок

20 Квітня 2004
0
2003

Проект „Шанс.Model.ua” робить глядача цинічним та зневажливим до жінок

0
2003
Таку думку висловив під час круглого столу „Агресія на телеекрані: оцінка фахівців”, що сьогодні пройшов в „Українському домі”, доктор філологічних наук Геннадій Золотухін.
Проект „Шанс.Model.ua” робить глядача цинічним та зневажливим до жінок
За словами організатора обговорення – Українського центру політичного менеджменту (УЦПМ), проблема агресії на телебаченні в Україні сьогодні досягла свого піку, і це обговорення - конкретна спроба змінити ситуацію.

Втім, запрошені до дискусії експерти - психологи, юристи та журналісти - часто висловлювали діаметрально різні точки зору і довгий час навіть не могли дійти до загального визначення поняття агресія, тому досягти конкретних домовленостей вдалося лише під кінець зустрічі.

У поняття „агресія на телебаченні” на цьому зібранні чомусь вкладали не лише елементи насилля, а й рекламу тютюну і алкоголю, еротику тощо. Певно, малося на увазі, що такі речі є тією ж агресією, тільки в дещо іншому форматі. Але цього так ніхто і не виголосив.

Більшість запрошених фахівців таки визнавали, що предмет обговорення дійсно є проблемою, яка потребує негайного втручання. Прикладом насилля на ТБ учасники обговорення назвали фільм „Бригада” та деякі рекламні ролики на кшталт київстарівського „Джиммі, ти нам дуже дорого коштуєш”. Також під категорію агресивних програм підпав інтерівський конкурс фотомоделей „Шанс”, який, на думку Геннадя Золотухіна, призводить не тільки до психологічних травм у дівчат-учасниць, а й робить глядача цинічним та зневажливим до жінок. Учасник обговорення, професор кафедри психології Київського юридичного інституту МВС України Володимир Медведєв підкреслює, що особливо негативно телевізійна агресія впливає на молодь. Згадуючи ту ж „Бригаду”, В.Медведєв зазначив, що „телебачення романтизує злочини та насильство, таким чином робить їх зразковими для молоді”. Фахівець підкреслив, що кримінальні субкультури є особливо привабливими для молоді. Як приклад наслідків руйнівного виховання молоді саме телебаченням В.Медведєв навів випадок з групою підлітків-злочинців. Після затримання з'ясувалося, що хлопці просто гралися в „Бригаду”.

Окрему увагу апологети „чистого” телебачення на цьому обговоренні приділили агресії в дитячих мультфільмах. Як розповів Геннадій Золотухін, в Інституті соціальної та політичної психології було проведено експеримент, згідно з яким дітям запропонували подивитися мультфільми з елементами насилля. "Діти розбилися на дві групи: менша відмовлялася дивитись такі мультфільми, але більшість дітей продовжували дивитись, спокійно приймаючи антисоціальні цінності, що пропагуються в таких мультиках", - зауважив Г.Золотухін.

Один із тих експертів, що висловили сумнів в існуванні проблеми агресії на ТБ, доцент кафедри психодіагностики та медичної психології університету імені Шевченка Едуард Крайніков, вважає, що боротьба з цим явищем нагадує боротьбу з вітряками. Вчений вказав на те, що проблема перебільшена, та й взагалі чітко не визначено, що таке агресія. На додаток Е.Крайніков зазначив, що агресія на ТБ ще й може бути корисною. Вчений розповів, що існує поки що не доведена теорія, за якою агресивні видовища можуть мати каталітичний ефект, тобто, переглядаючи сцени насилля, глядач нібито сам позбавляється агресії.

Об'єдналися експерти у думці лише щодо шкоди реклами алкогольних напоїв та тютюну. Це явище також класифікувалося учасниками обговорення як агресія. Особливо неприйнятною фахівці назвали рекламу алкоголю та тютюну, яка використовує персоналії, що є особливо впливовими для молоді, наприклад, як брати Клички рекламують пиво.

Олександр Яременко, Голова правління Українського інституту соціальних досліджень зауважує, що його інститут провів дослідження, які вказують на особливу беззахисність молоді щодо такої реклами: „Коли людина, яка є авторитетом для молоді, з екрану каже, що причина її успіху пов’язана з пивом чи горілкою, таке діє на молодь особливо сильно і швидко”. Соціолог стверджує, що саме така рекламна продукція є однією з причин раннього споживання алкоголю та тютюну серед підлітків.

Під кінець обговорення, через три години, круглий стіл таки мав конкретні результати – експерти згенерували кілька способів, що нібито можуть розв’язати проблему агресії на ТБ. Насамперед фахівці вважають за необхідне: внести зміни до законодавства про рекламу, а саме - взагалі заборонити рекламу тютюну та алкоголю (зараз вона дозволена у нічний час) чи, принаймні, унеможливити участь в таких рекламах людей, які мають особливий вплив на молодь. Також пропонується створити спеціальну експертну комісію, яка (на відміну від існуючих схожих) буде реагувати на агресивні прояви на телебаченні.

На закінчення дискусії заступник Голови Державного комітету телебачення та радіомовлення України Віктор Петренко підтвердив, що він також бачить тільки один шлях позбавитись агресії на ТБ - через зміни чинного законодавства.

Підсумовуючи зустріч, модератор круглого столу, президент УЦПМ Юрій Шайгородський висловив жаль, що запрошені керівники українських телеканалів ("Інтер", ICTV, УТ-1, "Тоніс" та ін.) проігнорували обговорення.
LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
для "Детектор медіа"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
2003
Читайте також
27.09.2001 12:22
Анна Шерман
«Детектор медіа»
2 418
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду