"Гравіс" припиняє мовлення
Натомість ТК „Гравіс” загалом припиняє мовлення. У розмові із членом Нацради та екс-співвласником ТК "Гравіс" Віктором Лешиком виявилося, що причин припинення мовлення цією телекомпанією багато.
„ТК” - Нам стало відомо, що ТК "Гравіс" з березня планує припинити мовлення. Це так?
- Наскільки мені відомо, вони надіслали листа в Національну Раду, у якому повідомили, що припиняють мовлення на початку березня і це пов’язано з тим, що Нацрада влітку минулого року проліцензувала оператора кабельних послуг "Воля-Кабель" таким чином, що ефірна компанія "Гравіс" не потрапила в найбільш доступний пакет. Більше того, "Воля-Кабель" у серпні минулого року викинула взагалі із вузькополосних мереж "Гравіс". Було 400 тисяч глядачів, а стало 40 тис. Я розумію це так, що "ВОЛЯ" за допомогою державного органу розправилася із своїм конкурентом, тому що в холдингу, в який входить "Воля-кабель", є два своїх програмних канали "ІVК" і "КТМ". У місті вони є конкурентами "Гравісу". Як на мене, це є факт недобросовісної конкуренції. І на превеликий жаль, цьому факту ніхто не надає, в тому числі й в Нацраді, значення. У своєму листі в Нацраду керівники "Гравісу" вказують, що припиняють мовлення на деякий час, поки "Воля-Кабель" не побудує так свої мережі, щоб "Гравіс" був доступний більшості глядачів. Я знаю і плани "ТВ-Табачук", який хоче будувати загальнонаціональний канал (як відомо, за допомогою „донецьких” та кураторством над менеджментом Зіновія Кулика, радника прем’єра Віктора Януковича. – „Детектор медіа”).
По суті, ми в столиці маємо факт того, що остання приватна міська компанія вимикає свій ефір. Залишається міською тільки ТК "Київ".
- Але ж "Гравіс" має ліцензію на ефірне мовлення. Що заважає їй розвивати його?
- Так, вони мовлять на 35 ТК. Ліцензію отримував ще я. Вона дійсна до 2005 року. У "7 каналу" - до 2009 року. Але в місті немає достатньо антен колективного прийому. Тільки кілька відомчих будинків залишилося, де є ці антени. Решту – позрізали. Ця історія з антенами тягнеться ще з часів мерства Івана Салія. У той час служби, що працювали при ЖЕКах (ми сплачували невеликі кошти за утримання антенного господарства) були скасовані. Обладнання розкрадали.
А "7 канал" проліцензовано і на ефірне, і на кабельне мовлення. Але в кабелі він присутній тільки формально. В цілому міська влада пропустила велику небезпеку. Поява оператора-монополіста – величезна загроза для інформаційної безпеки не тільки столиці, а й держави. А тепер оператор-монополіст диктує правила гри ефірним компаніям, і в принципі може впливати і на програмне наповнення.
- Чи є, на вашу думку, припинення мовлення запланованою акцією? Чи не ризикує компанія взагалі зникнути?
- "Гравіс" судиться зараз з Нацрадою. Перше рішення Київського господарського суду було прийнято на їхню користь. Вони не заробляють коштів і, щоб не множити борги, змушені припинити мовлення.
Тобто, я підкреслюю, що є декілька причин припинення мовлення. Первісним, мені здається, було рішення Нацради узаконити наміри "Волі-Кабель" викинути "Гравіс" із доступної мережі. Далі виник блок фінансових проблем, який, врешті, і призвів до цього рішення. Це і проблеми з орендованим в КПІ приміщенням, і з кадрами і т.д.
Я вхожу в комісію Нацради з розслідування діяльності "Волі-кабель", яку було створено минулої середи. Це не перша комісія. З "Волею-кабель" розмовляти вкрай важко. Як на мене, то їхнє спілкування носить демонстративно-знущальний характер над державним органом. Я не знаю, що ця комісія вирішить. Але моя надія - на суд, його рішення, можливо, якимось чином покращить цю ситуацію. Тимчасове припинення мовлення – це показовий акт для громадськості.
- На цьому каналі останній час мовив "Телемегаполіс". Фактично, на "Гравісі" не було власного продукту...
- "Телемегаполіс" – стопроцентно український продукт, який вироблявся на замовлення "Гравісу". "Телемегаполіс" працював не цілодобово. Був і свій продукт у проміжках між роботою.
- Ви залишаєтеся одним із засновників "Гравісу"?
- Серед засновників мене не було ніколи. З 1995 по січень 1997 я був одним із учасників компанії. З січня 1997 року я був призначений президентом НТКУ, тому вийшов із складу товариства, віддавши свою частку товариству. Тобто юридично я не маю відношення до ТК.
- А фактично?
- Співпереживаю. Там мої друзі, люди, з якими ми вперше у Києві побудували приватну комерційну телекомпанію більше 10 років тому. Компанію, яка, в принципі, намагалася працювати більш–менш професійно і відповідно до законодавства. Тому я можу сказати, що мені абсолютно не байдужа доля цієї компанії. Я вважаю, що "Гравіс" став жертвою того, що ринки реклами не розділені, тобто практично всі загальнонаціональні канали продають у Києві місцеву рекламу. На великих каналах іде реклама київських магазинів, автопарків... Професійні питання занедбані. Ніхто цим толком не займався. І сьогодні ось я слухаю звіт Нацради у ВР, і Микола Томенко у своєму виступі говорить тільки про політику. Але ж Нацрада не має права і не повинна займатися політичною діяльністю... Або ж борються з рекламою алкоголю на ТБ, але нащо ж це було загалом дозволяти? А от професійними питаннями ніхто не займається...
- Але "Гравіс" - збиткова телекомпанія. Хіба вона може претендувати на повноцінний ефір?
- Фактично, цю компанію зробили збитковою.
- А вона була колись прибутковою?
- Вона була самоокупною. І гроші, які зароблялися, вкладалися в компанію, в очікуванні, що ринок виросте і компанія почне заробляти.
- Таким чином, компанія сподівається тільки на позитивне рішення суду? Чи значить це, що у разі негативного рішення вона не відновить свою роботу взагалі?
- У червні "Воля-Кабель" має звітувати перед Нацрадою про додаткову побудову мереж. Забезпечення для усіх абонентів рівних умов доступу - було однією з головних умов отримання нею ліцензії. У середу під час звіту "Волі-Кабель" на засіданні Нацради вони сказали, що, мовляв, "вже передумали". Тоді виникає питання, на якій підставі вони отримали ліцензію? Я всіх деталей не знаю. Бо зараз не є ні учасником, ні засновником "Гравісу". Я думаю, що ситуація настільки загострилася через листування, судові розгляди, байдужість, з якою дивляться на цей процес, тому у команди „Гравісу” терпець урвався.
Від редакції: Подробиці щодо мовлення „Телемегаполісу” в ефірі ТРК „Київ” читайте в „ТК” наступного тижня.
Читайте також: Они сказали: «везите все!»
«Телемегаполис»: один год – полет нормальный. Требуется ускорение.»
Телевизионный фаст фуд
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
"Детектор медіа"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Читайте також
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ