Моніторинг теленовин

29 Квітня 2003
1837

Моніторинг теленовин

1837
За період з 21 по 27 квітня 2003 року За період з 21 по 27 квітня 2003 року
Моніторинг теленовин

Критерії моніторінгу

Звіт за попередній тиждень

Рейтинг новин від компанії GFK-USM

21 КВІТНЯ (понеділок)



КЛЮЧОВІ ТЕМИ ДНЯ:

Теми, які цього дня новини ставили на чільне місце: розстріл бізнесмена в Києві (Репортер), інтерв’ю танкіста, який розстріляв Т.Процюка (ТСН), будівництво автобану Київ-Одеса (Подробности і Новини), зсув з масовими людськими жертвами в Киргизстані (Факти). Певні запитання викликає вибір Подробностей і Новин, адже будівництво автобану розпочато не цього тижня, а те, що його взяв “під особистий контроль” Президент – не є настільки непересічною новиною, яка б переважала теми, обрані в якості “топів” іншими каналами.

***

Про перше інтерв’ю командира танка, що розстріляв у Багдаді отель з журналістами, повідомляють лише Репортер і ТСН.

Інша іракська тематика цього дня складалася з таких повідомлень: прибуття Р.Гарнера до Іраку, відмова А.Чалабі очолити тимчасовий іракський уряд, чутки (зокрема зі слів того ж Чалабі) про те, що Хусейн живий і переховується на території країни (ці теми повідомляють всі канали).



Крім того, ряд каналів повідомляють такі новини: антиамериканські заворушення шиїтів (за винятком Подробностей), знайдено понад 650 млн. доларів готівки (крім Подробностей та Новин), заарештовано чергових фігурантів “списку 55”, в тому числі зятя Хусейна (крім Репортера і Подробностей). Ще дві новини, які, на нашу думку, були важливішими за деякі з перерахованих вище: знайдено масові поховання жертв саддамівських репресій (про це повідомили лише Подробности), в Умм-Касрі розпочала роботу радіостанція і американці роздають іракцям радіоприймачі (повідомили лише Подробности і Новини).

***

Про черговий розстріл бізнесмена в Києві повідомляють Репортер, ТСН і Подробности.

***

Про подробиці будівництва автобану Київ-Одеса повідомляють всі новини, крім Репортера. Знову різнобій в цифрах, які вочевидь називалися на прес-конференції міністра транспорту Г.Кирпи – на будівництво автобану планується витратити за різними даними: “2 мільярди гривень” (ТСН і Новини), “почти 3 миллиарда гривень” (Подробности), “понад 2 мільярди гривень” (Факти).

***

Крім того, більшість випусків (крім Фактів) повідомляють про потужну лісову пожежу в Дніпропетровській області. Репортер та ТСН не повідомили про зсув з численними людськими жертвами в Киргизії. Подробности і Факти не повідомляють про чергову заяву Генпрокуратури щодо продовження розслідування справи Ю.Тимошенко. Лише Репортер і Подробности повідомили про результати соцопитування, оприлюднені політологом В.Полохалом. Лише Факти повідомляють про дозвіл Антимонопольного комітету на приватизацію Никопольського феросплавного заводу консорціумом “Придніпров’я”. Жодний з каналів не повідомляє про накладення судом штрафу на гендиректора “Студії 1+1” за ненадання Ю.Тимошенко ефіру для спростування заяв Н.Вітренко в ефірі каналу перед виборами 2002 року. Крім того, жодний із телеканалів не дає надзвичайно цікаву і суспільно важливу новину про те, що СБУ розмістила на своїй інтернет-сторінці архівні документи КДБ стосовно Чорнобильської АЕС.



ОКРЕМІ ЗАУВАЖЕННЯ:



Репортер (Новий канал)

Непогодженість підводки з сюжетом про нетипову пневмонію: “<...>. Про інші події навколо небезпечної недуги розповідають наші кореспонденти”. (авторка сюжету – одна).

Повідомлення про непритомність Г.Алієва проілюстровано не зовсім відповідним архівним відео (Алієв у колі інших глав СНД).

Фактична неточність. У сюжеті І.Павленок про лісову пожежу неправильно протитровано лісника - “Трав’яновський”, в той час, коли всі інші телеканали його-таки титрують “Трояновський”.

У повідомленні про президентський рейтинг не зазначено ряд обов’язкових для повідомлення про соціологічні опитування даних, без яких подібна інформація не є стовідсотково достовірною і повною (принаймні, - яка організація проводила це опитування, в який термін і в який спосіб, скільки осіб опитано, розмір статпохибки).



ТСН (Студія 1+1)

Неточне формулювання в сюжеті В.Заблоцького: "Коли я піднімався, мій серцевий тиск зростав до 140 ударів” (в перекладеному синхроні) – тиск не виміряється в “ударах”, так кажуть лише про пульс.

Неповна інформація в студійному тексті: "90 гектарів лісу за два дні вигоріли на Дніпропетровщині. Тільки сьогодні вогонь вдалося локалізувати. Але щоб пожежу приборкати остаточно, за словами лісників, треба ще кілька діб. Половину лісу втрачено назавжди” – тут невизначено, половину якого лісу втрачено: з того, що згорів, чи, може, з усіх лісів Дніпропетровщини.

Посилання на недостовірне джерело: “Не вірить в існування домовленостей між опозицією і прем’єром Януковичем напередодні голосування урядової програми народний депутат, член блоку "Наша Україна" Тарас Чорновіл. В інтерв’ю інтернет-виданню "Форум" він сказав, що відбулися торги і їх прикривають політичними домовленостями та невиконанням” (в огляді внутрішніх подій, який, до речі, вийшов в ефір без зазначеного авторства – подвійна недостовірність!). На наше глибоке переконання, такі авторитетні новини, якими є ТСН, не мають права подавати подібну інформацію з інтернет-видань без власної редакційної перевірки. Важко собі уявити, щоб журналісти ТСН не спромоглися отримати заяву, що зацікавила редакцію, безпосередньо з вуст Т.Чорновіла, принаймні телефоном.



Подробности (Інтер)

Не титровано сюжет про газотранспортний консорціум.

Сюжет Л.Харшана про “всенародне обговорення” президентської політреформи – традиційно незбалансований, неповний. Знову – широкоглядні, нічим не підтверджені, узагальнення: "К нынешним изменениям политической системы жители области равнодушными не остались”. Знову – невідповідне професійним стандартам використання бліц-інтерв’ю. Знову – обмеження бліцами і синхроном держчиновника.

Повідомлення про Г.Алієва ілюстроване невідповідним відео (плани вулиць Баку).

Сюжет А.Образцової про результати соцопитування, оприлюдненого В.Полохалом. Не зазначено необхідні до повноти та достовірності дані (див.зауваження вище). Крім того, текст сюжету не відповідає дійсності: “Регионы Украины", СДПУ(о), "трудовики", "Наша Украина", КПУ, социалисты и БЮТ - так, по мнению Владимира Полохало, выглядит "великолепная семерка" партий, лидеры которых могли бы посоревноваться за президентское кресло”. Аутсайдери за даними цього соцдослідження, зокрема лідери СДПУ(о) і “Трудової України”, перебувають у згаданій “чудовій сімці” на межі статистичної похибки, про яку також не повідомляється, тим не менш в журналістському тексті їх поставлено на чільне місце. Текст є надзвичайно далеким від стандарту повноти інформування – адже не названо ключової інформації (тобто цифрових даних статопитування, яке й є в даному разі інформаційним приводом).



Новини (Перший Національний)

Неповнота інформації в тексті сюжету М.Ангелової: “Загалом, чимало документів залишаються нереалізованими. Це стримує економічну співпрацю. На зустрічі з прем’єром Геннадієм Новицьким згадували про такий факт...” – не зазначається, що йдеться про прем’єра Білоруссії.

Неповнота інформації в титрі "Костянтин ВАЩЕНКО, директор державного департаменту з питань молодіжної політики” – не вказано, держдепартамент якої структури.

Фактична неточність у сюжеті О.Швеця: титром “Іван ЧИЖ, голова державного комітету України з питань телебачення і радіомовлення” представлено зовсім іншу людину.



Факти (ICTV)

Фактична невідповідність: повідомлення про катастрофу порому в Бангладеш проілюстровано архівним відео іншої катастрофи. До речі, цим самим архівним відео 4 квітня програма ілюструвала повідомлення про річкову катастрофу в Індії!

У повідомленні про дозвіл Антимонопольного комітету на приватизацію Нікопольського феросплавного заводу консорціумом “Придніпров’я” не повідомляється необхідний бекграунд, зокрема, яким пакетом володітиме зрештою структура “Інтерпайпу” і поясненням, чому вона не вважатиметься монополістом ринку феросилікомарганцю.

Сюжет Р.Москаленко і Т.Прудникової про “всенародне обговорення” політреформи – неправомірне використання бліц-опитувань. Крім того, цитуючи думки німецького політолога, автори сюжету опускають найважливішу його думку в загальному контексті – про те, що подібну реформу доцільно було б проводити після виборів Президента.

Невідділений від фактів коментар ведучої: “Правозахисники твердять, що до нахабства контролерів спонукає прагнення виконати план штрафів, за виконання якого вони отримують премії. Ну що ж, важко зрозуміти правозахисників, які виправдовують нахабство і знаходять йому пояснення”.

Рекламний сюжет (А.Вороніна про ПР-акцію торговельної марки “Грізлі”) в межах новинного випуску.



ПОЗИТИВИ І УСПІХИ:

Докладна і цікава розповідь К.Самохвалової (Репортер) про Монголію та монголів.

Грунтовне дослідження Ю.Бориско (ТСН) про жалюгідний стан української книговидавничої справи, – попри те, що з цієї теми редакції новин періодично роблять сюжети, Ю.Бориско вдалося знайти цікаві приклади і несподівані ракурси проблеми.

Факти цього дня встигли оперативніше за інших повідомити про черговий конфлікт з самозахопленням приміщень монахами в Лаврі (сюж. Л.Дудки, Н.Дерманської).



МОВНІ ПОМИЛКИ:

Неподалік Дніпродзержинська зайнялися 90 гектарів хвойних насаджень” (Репортер, сюж. І.Павленок) – неправильне керування, слід “неподалік від...”

Піст у ці дні особливо суворий, бо віряни згадують страждання Ісуса Христа, зраду його Іудою під час таємної вечері, суд над ним та його підняття на Голгофу” (Репортер, текст ведучого) – неправильний вибір слова з синонімічного ряду. Тут доцільніше було б казати “сходження”.

Американський танкіст, від вистрілу якого загинув українець Тарас Процюк, не знав, що в готелі “Палестина” проживають іноземні журналісти” (ТСН, анонс) – русизм, українською – “постріл”.

"Несподівано загострилися стосунки американців з шиїтською громадою Іраку” (ТСН, сюж. Ф.Сидорука) – неправильний вибір слова з синонімічного ряду. Тут належало вжити “відносини”.

"На виборах президента у Нігерії лідером є теперішній лідер країни” (ТСН, огляд без зазначеного авторства) – невдалий вибір слова з синонімічного ряду: “теперішній час”, але “нинішній”, або ж “чинний лідер”).

Сегодня же начала вещание новая радиостанция – “Голос Ирака”, которая создана при поддержке Вашингтона. Дикторы говорят на арабском языке. В программе новости, музыка и рассказы очевидцев о репрессиях со стороны режима Саддама Хусейна. А чтобы иракцы могли его слушать, солдаты коалиции бесплатно раздают радиоприёмники” (Подробности, сюж. Т.Логунової) – неправильна побудова абзацу, яка веде до спотворення змісту. Авторка мала на увазі, що іракці слухатимуть радіо, вийшло – Хусейна.

В Україні розпочнеться будівництво першого українського автобану” (Новини, анонс) – тавтологія.

У чоловіка, прибулого з Китаю” (Факти, текст ведучої) – калька з російської, українською передається зворотом “що прибув...”





22 КВІТНЯ (вівторок)



КЛЮЧОВІ ТЕМИ ДНЯ:

Телеканали обирали цього дня такі топ-теми: візит Е.Шеварднадзе до Києва (Подробности і Новини), повідомлення українського МЗС про те, що розслідування вбивства Т.Процюка поки що не розпочато (ТСН).

Невмотивованим, на нашу думку, є вибір топ-тем Репортером і Фактами. Репортер називає “сенсаційною заявою” думку міністра атомної енергетики РФ О.Румянцева про те, що “саркофаг” над аварійним блоком ЧАЕС може зруйнуватися. Проте жодної нової інформації в цій заяві нема. Ненадійність “саркофагу” (з причин, про які вже неодноразово повідомлялося в пресі) – саме й є підставою для цілком публічної й фахової дискусії та інженерних розробок по зміцненню “саркофагу”, переміщенню його під землю, або ж – по зведенню над ним ще одного, більшого “саркофагу”. Нема сумніву, що думка авторитетного фахівця, колишнього високоповажного “ліквідатора”, цілком заслуговувала місця у випуску, але в жодному разі вона не могла претендувати на чільне місце.

Факти ж на чільне місце випуску поставили проблемний сюжет про критичний стан очисних споруд, і зокрема колектора, в Севастополі. Сюжет не має визначеного інформаційного приводу і не містить в собі жодної принципово нової інформації – викладено давно відомі факти.

***

Канали подають стандартні звіти щодо візиту Е.Шеварднадзе до Києва. Різні лише формати подачі, зокрема ТСН не обмежується репортажним сюжетом, а робить пряме включення від Маріїнського палацу.

Усі новини, крім Фактів, подають також інформацію про візит спікера парламенту В.Литвина до Білорусі.

***

Блок іракської тематики цього дня складається з таких новин: проща шиїтів (не повідомляють Подробности, що є помилкою, адже подія непересічна, масова і з чітким політичним відтінком), арешт чергового фігуранта “списку 55-ти” (не повідомляють Подробности і Новини). Ряд новин (ТСН, Подробности, Факти) розповідають про викриття одного з саддамівських пропагандистських міфів – про селянина, який буцімто збив “Апач” (слід також вважати помилкою Репортера і Новин, які цього не повідомили, адже свого часу про саме таку версію загибелі гелікоптера вони повідомляли).

***

Усі новини (крім Репортера) повідомляють про порушення прокуратурою кримінальних справ щодо діяльності керівництва холдингу “Павлоградвугілля”. Щоправда, різними каналами знову подається принципово різна інформація: “...порушення 13-ти кримінальних справ щодо діяльності керівництва холдингу” (ТСН), "...возбуждено 13 уголовных дел, одно из нихв отношении должностных лиц холдинга” (Подробности) “...прокуратура порушила проти керівників "Павлоградвугілля" 13 кримінальних справ” (Новини) "За результатами перевірки прокуратура порушила 13 кримінальних справ. Наразі з’ясовують осіб, які відповідатимуть за завдані державі збитки” (Факти). Про такий важливий бекграунд, як останні шахтарські заворушення (зокрема – голодування профлідерів) через величезний борг по зарплатні, узагальнено (неконкретно) згадують лише Подробности.

***

Продовжує залишатися невідомою для глядачів Репортера, ТСН і Новин скандальна історія з загарбанням приміщень монахами Києво-Печерської Лаври.

Попри те, що ряд каналів цього дня звертався до чорнобильської тематики, лише Подробности і Факти повідомляють про оприлюднення документів КДБ (проігнороване всіми каналами напередодні).

Репортер і Факти не повідомляють про судовий позов Ю.Тимошенко до І.Гриніва.

Крім того, цього дня канали мали б повідомити про ряд новин у раніше резонансних справах: висновок журналістського розслідування щодо самогубства М.Коломійця і спростування цих висновків Агентством гуманітарних технологій, арешт в Афганістані вбивць 4-х журналістів (в листопаді 2001 року), умовний вирок суду колишньому меру м.Кіровоград Нікуліну за хабарництво.



ОКРЕМІ ЗАУВАЖЕННЯ:



Репортер (Новий канал)

У повідомленні з брифінгу речника МЗС М.Лубківського неправомірно на перше місце винесено неінформативні заяви щодо участі укр. компаній у відбудові Іраку, а вже лише потім – інформація щодо розслідування вбивства Т.Процюка.

У міжнародному огляді В.Зорі в повідомленні про заяву командувача американського контингенту в Півд. Кореї щодо КНДР не згадується контекстуально важлива інформація щодо запланованих наступного дня американо-північнокорейських переговорів в Пекіні.

Невмотивованим є велике повідомлення щодо вбивства в Італії української громадянки.

В студійному тексті – нічим непідтверджене узагальнення: "А в Одесі місцеві комуністи відновили традицію прийому дітей у піонери і комсомольці. <...> Слова піонерської клятви у порівнянні з радянськими часами практично не змінились, а от хто такий Володимир Ілліч Ленін, більшість піонерів сказати не може”.



ТСН (Студія 1+1)

У сюжеті Ф.Сидорука – неповна інформація: “Звістку про звільнення свого релігійного лідера в Багдаді, якого начебто утримували американці, вони <шиїти> зустріли з ентузіазмом” – не пояснюється, про якого саме лідера йдеться і до чого тут американці.

Нелогічне формулювання в підводці до прямого включення: “Після Ялтинського саміту торік Едуард Шеварнадзе приїхав до Києва уперше”.



Подробности (Інтер)

Фактична неточність у тексті усного анонсу ведучої: "Сегодня в Украине обнародовали через интернет отчёты КГБ периода Чернобыльской катастрофы” – насправді їх було оприлюднено напередодні.

У стендапі І.Павлюка: "Визит Эдуарда Шеварднадзе в Украину – одна из главных, если не главная тема грузинских интернет-изданий в последние два дня. Враховуючи те, що інтернет-видання не є поки що авторитетними джерелами інформації, вони не можуть служити єдиним “індикатором” важливості тієї чи іншої теми. Інша справа, якби журналіст посилався на “грузинські засоби масової інформації”, але для цього їх, звичайно, слід було попередньо дослідити.

Повідомлення, що не містить реальної новини: "В Киеве проходит заседание учредителей международного газотранспортного консорциума с участием вице-премьеров Украины и России Виталия Гайдука и Виктора Христенко. Журналистов на встречу не пригласили, поэтому известно только то, что стороны должны рассмотреть возможные модели консорциума”. (До того ж, воно подається в ефір третім (!) матеріалом випуску).

Коментар ведучої, не відділений від фактів: “МИД Украины пока не получал от США официального сообщения о начале расследований гибели в Ираке телеоператора Тараса Процюка. Об этом сегодня сообщил журналистам руководитель пресс-службы внешнеполитического ведомства Маркиян Лубкивский. Судя по всему, в Вашингтоне охотнее говорят об участии украинцев в послевоенном восстановлении Ирака”.

Неконкретність інформації в сюжеті О.Коваля: "Отвечая на вопрос о расследовании обстоятельств гибели Тараса Процюка и других журналистов в багдадской гостинице "Палестина", американский дипломат сказал: хотя это был несчастный случай, все детали происшедшего будут изучены. Правда, неизвестно когда”.

У сюжеті В.Хмельницької про кримінальні справи щодо холдингу “Павлоградвугілля” – не представлено точку зору керівництва холдингу.

У діалозі ведучої з кореспондентом у США – неповнота інформації. С.Леонтьєва: “У американцев снова появился повод для беспокойства. Утром на почте города Такума, штат Вашингтон, было обгнаружено два конверта с белым порошком. Дима, что известно об этой находке и какие подробности?Д.Маручок: "Известно, что конверты были обнаружены, как вы сказали, утром”. (Нема критично необхідного в таких випадках уточнення, за яким саме часом це був ранок).



Новини (Перший Національний)

Непогодженість підводки з початком сюжету. Ведучий: “...Однак поки що Сполучені Штати не збираються розташовувати в Іраку військові бази, так заявив на брифінгу шеф Пентагону Доналд Рамсфелд. Тему продовжить Ірина Тимчишин” – далі йде начитаний чоловічим голосом синхрон Рамсфелда. В цьому ж сюжеті повідомляється застаріла інформація про антивоєнний альбом зірок шоу-бізнесу (принаймні, Репортер про це повідомляв напередодні).

Подано, як новину, інформацію про річкову аварію в Бангладеш (про це вже повідомлялося напередодні).

Повідомлення про судовий позов Ю.Тимошенко до І.Гриніва проілюстровано фото останнього. Зазвичай подібні повідомлення ілюструються фото ньюзмейкера.

Знову як новину програма повідомляє про створення з 1 червня рятувальної служби 01 – про це вже було відомо ще минулого тижня і навіть самі ж Новини про це повідомляли (також із запізненням).

Рекламний сюжет (Ю.Погребняка про Мелітопольський підшипниковий завод) в межах новинного випуску.

Неточність формулювання: "Найближчі 5–7 років мають стати вирішальними у наближенні української пенітенціарної системи до європейських стандартів. Такий прогноз зробила сьогодні Уповноважений Верховної Ради з прав людини Ніна Карпачова”. Перша сентенція – це “побажання”, “переконання”, але в жодному разі не “прогноз”.

Неповнота інформації: "В українському МЗС заявили, що готові допомогти Асоціації працівників ЗМІ отримати відповідь на її запит до Ради Європи. Ініціатори запиту зажадали, щоб їм розтлумачили заяву представника Греції з вимогою до української влади вплинути на свободу поглядів та переконань журналістів. Тепер в Асоціації хочуть знати, в якому сенсі Раді Європи не подобається робота українських медіа”. Належало зазначити в бекграунді, що це за організація – Асоціація працівників ЗМІ (пересічному глядачу про неї не відомо нічого).



Факти (ICTV)

Неповнота інформації. В сюжеті М.Єгорової – незрозуміле титрування: "Олександр СУБОТІН, заступник завідувача відділом морекультури та прикладної океанології Севастопольського ІНБЛМ” – принаймні слід було розшифрувати цю аббревіатуру в тексті сюжету, або ж розшифровувати її в самому титрі.

У повідомленні про архіви КДБ – неповна або неточна інформація: “Архіви відкривають таємниці ще однієї аварії на станції, – 82-го року. Такі подібні надзвичайні ситуації траплялися на АЕС щороку”. На АЕС трапляються дуже різні аварії, зовсім необов’язково драматичні чи пов’язані з ядерною небезпекою. Отже, належало або коротко пояснити суть надзвичайної ситуації 82-го року, або ж не загострювати на цьому уваги.

Неповна інформація в сюжеті Р.Москаленко: "За словами Шеварднадзе, через цей нафтопровід можна було б транспортувати 15-20 мільйонів тон нафти” – коли йдеться про процес (зокрема транспортування), слід завжди вказувати, за який період (за рік? за місяць?).

Черговий сюжет про “всенародне обговорення” політреформи з усіма традиційними вадами: “Перспективи політичної реформи сьогодні обговорювали приватні підприємці і транспортники столиці. Вони – “за”...етс.” При цьому на відео – в залі сидить два десятки людей. Виникає доречне запитання – чому взагалі це малолюдне засідання стало об’єктом уваги новин?

Неповнота інформації: "Компанія матиме найбільші доведені запаси нафти – майже 18,5 мільярдів барелів” – очевидно, цей термін потребував пояснення.

Неточність у студійному тексті: "Нову фабрику корпорації "Квазар-Мікро" її президент назвав "силіконовим гаєм України" – фразеологізм “силіконова долина” (“гай” – це “роща” російською).

Неточність у представленні автора сюжету: в титрі Сергій Швець, у “підписі” – Федір Бондаренко.



ПОЗИТИВИ І УСПІХИ:

“Історія” про двійника В.Леніна з Дніпропетровська (І.Павленок, Репортер).

Грунтовно зроблений сюжет К.Грубича (ТСН) з соціальної тематики: протести жителів села Полтавської області проти звалища і планів будівництва сміттєзаводу.

Сюжет Ю.Бориско (ТСН) – продовження дослідження стану українського книговидавництва.

“Історія” А.Пасс (ТСН) про столітнього жителя Івано-Франківщини.

Добре зроблена розповідь про будні міста Славутича (сюж. В.Левицької, Подробности).

Історія найбільшого пам’ятника В.Леніну в Артеці (сюж. Ю.Першикова, Подробности).



МОВНІ ПОМИЛКИ:

Корейська народно-демократична республіка несе загрозу міжнародній безпеці” (Репортер, огл. В.Зорі) – калька з російської, українською “становить загрозу”.

Позитивні тенденції товарообігу, що за рік значно зріс, додав оптимізму у переговорах на найвищому рівні”. (Новини, сюж. О.Скотникової) – непогодженість однини і множини.

Лише на шахті "Ювілейній" придбали гірничий комбайн майже за 5 мільйонів гривень, а згідно експертної оцінки, ціна йому – 1,5 мільйони” (Новини, сюж. М.Павленка) – неправильне керування, належить казати “згідно з...”

Російський міліардер Михайло Ходорковський” (Факти, анонс) – русизм, українською: “мільярдер”.

Захисні щити, сигнальні попередження, спецодяг персоналу, – ось що передусім кидається у вічі” (Факти, сюж. Ф.Бондаренка) – калька з російської, українською “впадає в око, впадає у вічі”.





23 КВІТНЯ (середа)



КЛЮЧОВІ ТЕМИ ДНЯ:

Топ-теми цього дня новини обирали різні: селянин вбив двох здирників (Репортер), розпочато розслідування загибелі Т.Процюка (ТСН), дипломатичний скандал між США і Францією (Подробности), другий день візиту Шеварднадзе до Києва (Новини, і це, до речі, досить-таки спірний вибір), занепад вітчизняних архівних служб (Факти).

***

Блок повідомлень з іракської тематики цього дня був, мабуть, найбільш незбалансованим за останніх два тижні. Всі канали, крім Подробностей (і це надзвичайно серйозна помилка редакції) повідомляють про початок розслідування Пентагоном убивства Т.Процюка. Всі канали, крім Новин (що також слід вважати помилкою), повідомили про дипломатичний скандал між США та Францією. Лише Подробности і Новини згадують про шиїтське релігійне свято, і це – помилка решти редакцій, адже свято надзвичайно масове, має нині політичний контекст, святкується після десятиліть хусейнової заборони і надзвичайно яскраве за “картинкою”.

Лише Репортер повідомляє про таку контекстуально важливу новину, як викриття факту мародерства серед американських військовослужбовців, при цьому жодний з каналів не повідомляє про те, що в аеропортах США було конфісковано перші експонати іракських музеїв (і це після того, як всі канали приділили чимало уваги темі пограбувань музеїв і неодноразово наголошували, що вкрадені культурні цінності ось-ось мають з’явитися на чорних ринках).

Лише Репортер повідомляє ще про одну симптоматичну новину: на півночі Іраку курди почали грабувати арабів. Лише ТСН і Факти повідомляють про появу хворих на холеру та черевний тиф. Лише Новини повідомляють про появу на території Іраку нового терористичного угруповання, яке нищить американських військових і техніку. Отже, як бачимо, цього дня редакції припускалися дуже серйозних помилок у висвітленні іракської тематики. Причому, кожен канал – своїх помилок.

***

Канали досить широко (переважно сюжетами) висвітлюють другий день візиту Е.Шеварднадзе до Києва. Лише Репортер “наблизив” подію до рівня пересічного глядача, повідомивши про те, що в зв’язку з відвідинами Президентами Інституту міжнародних відносин у Києві неможливо було пересуватися центром міста протягом половини дня.

***

Ще одна тема, яку висвітлювали цього дня всі, без винятку, телеканали, - засідання Кабміну. При цьому основною новиною канали бачать питання взаємодії уряду з парламентом, про що йшлося на засіданні. Щоправда, лише Новини і Факти подають важливий бекграундовий штрих: це – перше засідання КМ зі дня ухвалення урядової програми. ТСН розповідає про другорядні речі, при цьому припускається фактичної помилки: "... уряд схвалив початок будівництва автомагістралі через Дніпро у Запоріжжі – тієї, на яку у держбюджеті виділили 14 мільйонів гривень і які начебто зникли. Нагадаю, позавчора президент Кучма доручив уряду знайти гроші на будівництво автомагістралі. Уряд докладає зусиль”. Доручення Президента стосувалося іншої дороги – автобану Київ-Одеса.

***

Лише Репортер подає результати авторитетних соціологічних досліджень. І цей момент є надзвичайно показовим щодо алогічності, неповноти і недостовірності висвітлення рештою телеканалів теми “всенародного обговорення” президентської політреформи. Протягом кількох тижнів телеканали старанно імітують “думку народу” за допомогою бліц-опитувань, не шкодуючи для цього редакційного ресурсу і ефірного часу. Коли ж є об’єктивна інформація, яка науково змальовує стан цієї думки, геть всі редакції, сконцентровані на темі політреформи, цю інформацію ігнорують.

***

Слід вважати серйозною помилкою ТСН, Подробностей, Новин і Фактів ігнорування повідомлення про застрелених селянином здирників (це – з тих кримінальних “історій”, які за новинними законами гідні претендувати на чільні місця випусків). ТСН, Подробности і Новини – не повідомляють про заяви К.Паскуаля стосовно двосторонніх відносин (тема постійної уваги новин). Новини і Факти не повідомляють про відновлення Волошина на посаді мера Черкас. Лише Репортер і Подробности повідомили про те, що правоохоронці затримали бухгалтера Одеського морпорту, який перебував у “бігах”.

Новини не повідомляють про розв’язання суперечки між Арафатом і Аббасом (хоча в понеділок повідомляли про саму суперечку). Лише ТСН і Факти повідомляють про переговори між США і КНДР у Китаї. Подробности не повідомляють про те, що знайдений учора в США підозрілий порошок виявився нешкідливим (спростування повідомлення, яке Подробности робили напередодні).

Крім того, канали не повідомляють ще ряд новин, які цілком заслуговували (з різних причин) на увагу: в Москві затримано підозрюваного у вбивстві депутата Держдуми Юшенкова, російські експерти пропонують припинити фінансування спільних з Україною розробок літака АН-70, літак “Руслан” не долетів до США внаслідок технічних неполадок, російське населення скоротилося майже на 2 млн. людей з 1989 року, поставлено остаточну “крапку” в справі екс-глави ФДМУ О.Бондаря.



ОКРЕМІ ЗАУВАЖЕННЯ:



Репортер (Новий канал)

Усне повідомлення щодо газотранспортного консорціуму проілюстроване не зовсім відповідним відео (йдеться про переговори – показано труби, не завжди таке ілюстрування є доречним, залежить від побудови тексту).



ТСН (Студія 1+1)

Розпливчатість посилань на джерело інформації: "Про це одному із американских каналів сказав Держсекретар США Колін Пауел”. Незрозуміло, що заважало ведучій назвати цей американський канал.

Помилка у верстці: в єдиному повідомленні, ілюстрованому відео, об’єднано дві різнопланових теми: США-Франція-ООН і Ірак-Хун-про Хусейна.

Знову не зазначається авторство оглядів.

Незрозуміла схема пріоритетів, знову ж, у висвітленні теми політреформи. Подано новину про конференцію трьох маргінальних політичних сил ("Ліберальні демократи", "Нова генерація" та "Селянські демократи") і про їх маловмотивовані заклики до В.Ющенка. При цьому, наприклад, ігнорується заява парламентської фракції (“Регіони України”).

Незбалансований і неповний сюжет О.Загороднього про випуск на АвтоЗАЗі “Опелів”. У сюжеті (який до того ж дуже схожий на замовлений матеріал) однобоко подається інтерпретація проблеми захисту інтересів підприємства за допомогою збільшення ввізного мита на іноземні авто. За принципом збалансованості, кореспондент повинен був навести інші точки зору на цілком неоднозначну проблему. За принципом повноти інформації – мав би принаймні згадати в бекграунді про те, як подібними ж протекціоністськими заходами намагалися свого часу захищати продукцію АвтоЗАЗ-ДЕУ і до яких негативних наслідків це призвело. Крім того, репортер повинен критично ставитися до матеріалу, і коли ньюзмейкер каже алогічні речі, намагатися з’ясувати їх (в синхроні Васадзе заявлено, що ці заходи допоможуть Україні розв’язати суперечки з ЄС, - тут, скоріше, все з точністю до навпаки).



Подробности (Інтер)

Фактична невідповідність, до якої призвела сумнівна образність. В анонсі: “Дружба дружбой, а денежки врозь. Госсекретарь США заявил, что Франция будет наказана за то, что выступала против войны в Ираке”. К.Пауел не заявляв про можливі фінансові санкції. Навіть у тексті наступного сюжету йдеться про те, що “Пауел не стал уточнять, чего именно следует опасаться Парижу”.

Неправильне формулювання, яке призвело до спотворення змісту в сюжеті Т.Логунової: "Антиамериканские настроения шиитов недооценивать нельзя. Они составляют 60% населения Ирака”. Настрої неможливо обраховувати в відсотках населення. У цьому ж сюжеті – знову ж неправильне формулювання зі спотворенням змісту: “В 91-ом Буш-старший поднял восстание против режима,” – очевидно, що особисто американський Президент не може підіймати повстання в іншій країні.

Інформаційне повідомлення про арешт прибічниці “Аль-Каїди” в Пакистані проілюстровано відео, що не відповідає тексту.

Приклад недостатньої повноти інформації – в сюжеті В.Левицької: "Из трёх вероятных моделей работы консорциума стороны пока не выбрали ни одной”. Якщо вже ведеться мова про три моделі, належало б коротко повідомляти, в чому вони полягають, чи принаймні, в чому полягають відмінності між ними.

Стендап Л.Задорожної – на невідповідному заявленій тематиці тлі.

Інформацію про загибель Кам’янець-Подільського архіву подано як новину – сама подія сталася 2 тижні тому. Про цей факт (в зв’язку з інформаційним приводом середи – колегії Держкомархіву) повідомляють і інші канали (ТСН, Факти), але подають його лише як ілюстрацію в проблемних сюжетах.

Застаріла інформація про роботу виставки товарів Московської області РФ (про це повідомляли, зокрема, Новини ще напередодні). Інформаційний привід – відвідини виставки Президентом – “заховано” в четвертому реченні інформації.



Новини (Перший Національний)

Новини знову не титрують синхрони Президента (сюж. О.Скотникової).

Недостатня повнота інформації в усному повідомленні: "За його словами, потрібно визначити пункти перетину, через які буде постачатися газ і розмір необхідних для реалізації проекту інвестицій”. Очевидно, йдеться про пункти перетину кордону?

Сюжет О.Швеця і усне повідомлення з синхроном, присвячені темі двопалатного парламенту. Це невмотивовано, адже навіть сам ініціатор реформи – Президент - у звернення до ВР наголосив на неактуальності саме цієї зміни в близькому майбутньому.



Факти (ICTV)

Застаріла інформація про знешкодження великої кількості мін часів війни в Луганській області (Новини повідомляли про це напередодні).

Сюжет Р.Москаленко, І.Дудченко з “обговорення політреформи” – традиційні вади: незбалансованість, неповнота.

Нелогічність думки в тексті ведучої: “З відновлюванням видобутку нафти набирає сили епідемія хвороб, спричинених антисанітарією і жалюгідними умовами існування – тиф і холера,” – вочевидь, тиф і холера жодним чином не пов’язані з відновленням нафтовидобутку.

Фактична неточність: "Північнокорейські МіГи виконували дальні польоти над Східним морем і спостерігали за американськими і російськими літаками-розвідниками”. Східного моря немає, можливо, йшлося про Східно-Китайське море?



ПОЗИТИВИ І УСПІХИ:

Оперативно зроблений повноцінний репортаж М.Єльчева (Репортер) про вбивство двох здирників їх жертвою.

Грунтовне дослідження Р.Опаленика<

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1837
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду